Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DE LECTIE CLASA: a III-a Limba si literatura romana - Pronumele

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
POLITICI EDUCATIONALE. CONDUCEREA PROCESULUI DE SCHIMBARE SI A INOVATIILOR IN SISTEMUL EDUCATIONAL
Stilul si strategia didactica didactic
Cateva contributii la dezvoltarea Psihologiei educatiei ca stiinta
Descrierea unor metode didactice
EVALUAREA IN INSTRUIREA INTERACTIVA
PROIECT DIDACTIC - CLASA : a-II-a, Matematica, Unitati de masura pentru timp(ora,minutul,ziua,saptamana,luna)
CUNOASTEREA COPILULUI – esenta procesului instructiv-educativ
CONCEPTUL DE INVATARE. RELATIA INVATARE-DEZVOLTARE LA COPIII CU DEFICIENTE MINTALE
Principiul invatarii prin actiune
Organizarea frontala, individuala si pe echipe a activitatii elevilor in lectia“Artropode” la clasa a IX - a

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect de lectie sarea in bucate : proiect didactic la limba romana recapitulare clasa a II : proiect la limba romana tema pronumale clasele primare : proiect de lectie pronumele personal clasa3 :

PROIECT DE LECTIE

CLASA: a III-a

INVATATOARE:

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL: Pronumele

TIPUL LECTIEI: recapitulare, aprofundare

DURATA: 50  minute

OBIECTIVELE DE REFERINTA:

-sesizarea corectitudinii gramaticale a unui enunt oral

-utilizarea corecta a partilor de vorbire studiate in enunturi / texte proprii

-sesizarea utilizarii corecte a cuvintelor in flexiune

-respectarea ortografiei si punctuatiei intr-un text propriu

-manifestarea interesului pentru redactarea corecta si ingrijita

OBIECTIVELE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

4    cognitive:

01. sa recunoasca pronumele dintr-un sir de pǎrti de vorbire

02.   integreze in  enunturi proprii pronumele de politete si cel personal.

03. sa elimine dintr-o pereche pronumele  scris gresit ortografic

04. sa analizeze pronumele dupa fel si persoana

05. sa utilizeze terminologia lexicalǎ invǎtatǎ in enunturi proprii

4    afective:

06. sa lucreze cu interes frontal, pe grupe, in perechi si individual

STRATEGIA DIDACTICA:

1.     Resurse procedurale:

a.               Metode si procedee: jocul didactic, observatia, conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, comparatia, demonstratia, analiza  fonetica

b.              Forme de organizare: individual, pe grupe de 4 elevi,, in perechi, frontal

2.     Resurse materiale: manual, caiet, flip-chart, markere , fise de creatie (nori), fise de lucru - tabele, fise de evaluare, plansǎ cu ortografia pronumelui, tabla

3.     Forme si tehnici de evaluare:

observatia sistematica

proba scrisa

proba orala

tema de lucru in clasa

autoevaluare

Evaluare  de catre colegi

BIBLIOGRAFIE:

·        Consiliul National pentru Curriculum, Curriculum national. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998

·        ***, “Descriptori de performanta pentru invatamantul primar”, Editura Pognosis, 2001

·        Nuta, Silvia    -Metodica predarii limbii romane la clasele primare,    Ed. Aramis 2000

  Carmen Iordachescu -Exercitii de limba romana  Ed. Carminis

 

-


OB

OP

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INVATARII

DOZARE

RESURSE

I

RESURSE

II

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1

2

3

4

5

6

7

I. Momentul organizatoric

1min.

- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii.

- Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana

1’

frontal

O1

II. Captarea si orientarea atentiei

5 min.

a)

Se realizeaza verificarea cantitativa si calitativa a temei. Se fac aprecieri asupra modului de rezolvare .ANEXA 1

b) Ghici ghicitoarea mea!

La flip chart este afisat:

Transcrieti si completati cu pronumele potrivite.Dezlegati ghicitorile. (Anexa 1)

*Gazda buna si aleasa

E la orisicine –n casa;

.primeste pe orisicine

Si cand pleaca sau cand vine.

*Spre stanga de-i sucesti nasul,

indata-ti umple vasul!

Doua scanduri cu inele

Pastram cartile pe !

Elevii prezinta caietele si verifica tema colegului

  Completeaza  ghicitorile la flip-chart

Dezleaga ghicitorile si anunta raspunsul.

3’

3

jocul didactic,

individual

expunerea

conversatia

frontal

flip-chart

III. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

4 min.

- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei:

Pronumele.Recapitulare si aprofundare.

- Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie.

- Asculta cerintele

2’

frontal

tabla

manualul

O1

O5

O1

O1

O3

O2

O4

IV. Dirijarea procesului de recapitulare si aprofundare

15min.

V. Obtinerea performantelor

13 min.

VI. Evaluarea

10 min.


VII. Retentia si transferul

2 min.

1. Munca independenta:

· Concurs: Cine este atent si istet, gaseste toate pronumele personale in 3 minute. Start!  (Anexa 2)

·  ' El zise:

     - Stii ce, mama, eu as vrea sa ma insor.

     - Bine, maicuta, bine ! Ai gasit si tu o fata buna ?

     - Ea e gasita, mama !

     - O stiu si eu ?

     - O stiti si voi. Ea este fata din casa. '

( dupa Petre Ispirescu, 'Sarea in bucate' )

·     Dupa plecarea caprei, iata si lupul in pragul casei. El manca pe cei doi iezi neascultatori.

     Venind acasa, capra afla de cele intamplate.

     De atunci cauta si ea prilej de razbunare.

     - Tu nu cumva sa te rasufli cuiva ! zise ea iedului celui mic.

     Capra isi tinu fagaduiala si il pedepsi pe lup.

2. Dirijeaza actualizarea notiunilor teoretice printr-un concurs intre 7 echipe, avand ca suport schema pronumelui.

v     Ce este pronumele?

v      Cate feluri de pronume cunoastem?

v     Ce este pronumele personal?

v     Ce este pronumele de politete?

v     Cate numere are pronumele?

v     Cate persoane are pronumele si care sunt ele?

- Analizeaza si apreciaza activitatea echipelor.

3. Copiii trebuie sa scrie  in locul punctelor pronumele potrivite: (anexa 3)

     …….stii sa inoti.

Va insotesc si …..in excursie.

….merg la cinema cand vor sa vada un film.

….alergam in cursa de maine.

Prietenele ei si…….. vor pleca intr-o excursie in curand.

….voi va veti insoti parintii la petrecere.

….joaca fotbal de cand ere mic.

4. Elevilor li se cere sa taie cuvintele scrise gresit: ( anexa 4)

· Noi ne-am/neam dus la bunica.

· Pe voi va/v-a rugat sa veniti.

· Vrei sai/sa-i spui aceeasi intamplare ?

· S-a /sa dus la scoala.

· Eu iau/i-au un caiet.

· Tu m-ai/mai vazut alaturi de el.

· Cartea sa/s-a este noua.

· Ea l-a /la vazut la fereastra.

Corecteaza greselile care apar.                                                                              

Analizeaza si apreciaza activitatea echipelor.

5. Schimbati forma  dupa model:

idei-..               muzeu-.

alei-             troleu-

pom-..          muncitor-..

Imparte clasa in grupe omogene de cate 4.

 Li se cere:”Alcatuiti o scurta compunere gramaticala cu titlul „In vizita”, in care sa folositi  cat mai multe pronume personale si de politete.”

Distribuie copiilor fise de munca independenta:

Subliniati si analizati ( pe fise ) pronumele personale din textul urmator, dupa model: (anexa  5).

tu= pronume personal, persoana a II a, numarul singular;

     Eu nu am vrut sa-ti spun tot ce-mi spusese batrana. Nici ea nu stia prea multe despre fecior. Aflase ca el plecase demult din sat.  Nu i-a mai trecut prin minte sa se intoarca. Unii au intrebat-o pe batrana despre el, dar ea nu stia povestea in intregime. Au venit apoi niste oameni de prin alte locuri. Ei credeau ca au aflat ceva despre toate peripetiile .

Face aprecieri generale asupra lectiei

Indica tema pt acasa. De analizat 15 pronume din textul .Darnicie (M.Santimbreanu)

Pronumele:  el, eu, tu, ea, eu, voi.

  descoperite    El,  ea,  tu,  ea.

-Pun intrebǎri celorlalte echipe. Rǎspund intrebǎrilor adresate de celeilalte echipe.

 

- Completeaza  in grup, urmand instructiunile

-Afiseazǎ lucrǎrile, le prezintǎ si le analizeazǎ frontal

     Tu…….stii sa inoti.

Va insotesc si  eu…..in excursie.

Ei….merg la cinema cand vor sa vada un film.

Noi….alergam in cursa de maine.

Prietenele ei si…ea….. vor pleca intr-o excursie in curand.

….Voi va veti insoti parintii la petrecere.

El….joaca fotbal de cand era mic.

 Taie varianta scrisa incorect:

· Noi ne-am/neam dus la bunica.

· Pe voi va/v-a rugat sa veniti.

· Vrei sai/sa-i spui aceeasi intamplare

· S-a /sa dus la scoala.

· Eu iau/i-au un caiet.

· Tu m-ai/mai vazut alaturi de el.

· Cartea sa/s-a este noua.

· Ea l-a/ la  vazut la fereastra.

Scriu pe tabla  si in caiete propozitiile corecte.

Se afiseazǎ, se prezintǎ, se analizeazǎ si se evalueazǎ frontal

Scriu pe caiete.forma schimbata:

Idee, alee, muzee, trolee, pomii, muncitorii

Gasesc si alte exemple asemanatoare.

Compun o scurta compunere gramaticala.

Se citesc selectiv   variantele de compuneri.

Se comenteaza corectitudinea exprimarii,respctarea partilor compunerii, folosirea justa a pronumelui.

- Completeaza fisele de evaluare

Eu, ea, el,  el, ea, 

Elevii isi noteaza  tema .

Noteaza tema in caiet.

3

5

3

3

15

5

2

explicatia

frontal

exercitiul

individual

Evaluarea

 

 concursul

chestionatul

pe grupe de 4 copii

jocul didactic

Exercitiul

Individual

exercitiul

analiza

aprecierea

frontal

Pe grupe

Exercitiul de creatie

analiza

aprecierea

exercitiul

Proba scrisa

independent

Aprecierea

Prezentarea

 frontal

plansa didactica

flip-chart

Schema pronumelui

Creioane colorate

tabla

Flip- chart

Fise de evaluare

manualul

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2098
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved