Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DE LECTIE GRUPA :mare „Ajut-o pe Alba ca Zapada”

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic

DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DIDACTIC CLASA: I Limba romana Grupurile de litere „ce, ci, ge, gi”
Activitate cu ajutorul fisei de instruire programata in lectia ,,Compozitia chimica a materiei vii’’ la clasa a IX – a
NORMATIVITATEA IN PROCESUL DE INVATAMANT. SISTEMUL PRINCIPIILOR DIDACTICE ; FUNDAMENTE, RELEVANTA, PRACTICA
PLANIFICAREA ORELOR DE LIMBA SI LITERATURA ROMANA SEMESTRUL II
PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA Clasa: a VI-a Matematica – Geometrie Suma masurilor unghiurilor unui triunghi. Unghi exterior.
TEORIA SI METODOLOGIA EVALUARII
METODOLOGIA SI TEHNOLOGIA INSTRUIRII. MODURI SI FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATILOR DIDACTICE
ION CREANGA - AMINTIRI DIN COPILARIE
MOTIVATIA IN ACTIVITATEA DE INVATARE
EVALUARE, CALITATE SI EFICIENTA IN MANAGEMENTUL EDUCATIEI SI INVATAMANTULUI

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect de lectie alba ca zapada : alba ca zapada proiect didactic : fise de lucru cu alba ca zapada : proiect didactic alba ca zapada :


DATA:25.02.2009

GRUPA:mare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru stiinta-Activitate matematica

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare- sistematizare

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic: joc exercitiu

TEMA: „Ajut-o pe Alba ca Zapada”

SCOPUL ACTIVITATII:

*    Sistematizarea, consolidarea, fixarea cunostintelor si exersarea deprinderilor dobandite de copii cu privire la algoritmul adunarii si scaderii in limitele 1-7, cu si fara suport intuitiv;

*    Dezvoltarea si activizarea operatiilor gandirii, inteligentei si creativitatii, formarea rationamentului

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa numere crescator si descrescator numere naturale in concentrul 1-7

O2- sa recunoasca locul fiecarui numar in sirul numeric;

O3- sa recunoasca si sa utilizeze cu usurinta simbolurile aritmetice ce reprezinta operatiile de adunare si scadere;

O4- sa rezolve corect probleme cu operatii de adunare si scadere cu 1 unitate

O6-sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;

O7-sa rezolve corect fisa de lucru;

O8-sa participe activ si constient la jocul didactic organizat de educatoare;

METODE SI PROCEDEE: observarea, expunerea, povestirea, explicatia, exercitiul, descoperirea, conversatia, jocul didactic. Problematizarea, analiza-sinteza, activitatea independenta, metoda fonetico-analitico-sintetica

MATERIAL DIDACTIC: plansa cu traseul Albei ca Zapada, obstacole, pitici, cifre, plansa- un pitic- exercitii, print-jeton, jetoane: fluturi, flori, ciuperci, buburuze; mama vitrega, plansa- problema ilustrata; pom cu vrabii; fisa de lucru

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

·        Lupu, C., Savulescu, D., (1998), Metodica predarii matematicii, Ed. Paralela 45, Pitesti

·        Neagu, M., Beraru, G., Activitati matematice in gradinita

·        Paduraru, Veronica, (1999), Activitati matematice in invatamantul prescolar, Ed. Polirom

·           xxx    (1998), Programa activitatilor instructiv-educativ in gradinita de copii (proiect)


DESFASURAREA  ACTIVITATII

Etapele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Ob. Op.

Material didactic

Metodee si procedee

Evaluarea

1.   Moment organiza-toric

2.    Captarea si orien-tarea atentiei

3.      Enuntarea obiecti-velor urmarite si anuntarea temei

4.      Reactualizarea structurilor insusi-te anterior

5.      Dirijarea consoli-darii si sistemati-zarii cunostintelor insusite

VI. Asigurarea cone-xiunii inverse

VII. Obtinerea perfor-mantei

VIII. Asigurarea re-tentiei si a transferului

IX. Incheierea activi-tatii

· Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii activi-tatii

· Pregatirea materialului didactic necesar bunei des-fasurari a activitatii

-         Ce vedeti pe aceasta plansa?

-         Alba ca zapada, copii, sa stiti ca mi-a povestit mie ca s-a plictisit sa traiasca in padure printre pitici si animale. Ea a tot auzit ca toti copiii vor merge la scoala ca sa inve-te si sa citeasca, sa scrie si sa socoteasca. Ea, s-a gandit si iar s-a gandit: nu vrea sa-i supere pe pitici, pe animale si pe print; insa nu vrea sa ramana nestiutoare. S-a hotarat si gata. Ea trebuie sa-i convinga pe toti ca este pregatita pentru scoala.

-         Drumul pana la scoala, e foarte intortocheat si plin de obstacole. Numai dupa ce va reusi sa trea-ca toate obstacolele, va deveni si ea, scolarita la toamna. Pentru aceasta trebuie s-o ajutati si voi. Vreti? Trebuie sa rezolvati corect sarcinile de la fiecare obstacol: sa numarati corect, sa cunoasteti vecinii, sa rezolvati exercitii si sa rezolvati  probleme.

-         Astazi, vom desfasura un joc, la sfarsitul caruia va voi spune daca voi si Alba ca Zapada sun-teti pregatiti pentru a deveni scolari. Jocul se nu-meste „Ajut-o pe Alba ca Zapada”.

I Obstacol

-         Alba ca Zapada, fericita de hotararea pe care a luat-o, porneste spre marea aventura, spre o noua imparatie, „Imparatia cunoasterii”. Tot mrgand vesela in padure se intalneste cu trei pitici. Piticii stiind ce vrea sa faca, ii pune obstacole, ingreunandu-i drumul. Pentru a merge mai departe trebuie sa rezolve sarcina de pe bilet.

-         Vreti s-o ajutati pe Alba ca Zapada?

II. Obstacol

-         Fericita, alerga spre ceilalti pitici, dar si acestia o pun la o noua incercare. A trecut si de acest obstacol.

-         Unde a ajuns acum?

-         De ce credeti ca piticii o pun la incercare?

-         De ce?

-         Asa este. Lor le va parea rau ca ea pleaca.

III. Obstacol

-         Oare ce sarcina va primi? Sunteti curiosi?

-         Cum il cheama pe pitic?

-         Alba ca Zapada saluta piticii si pleaca mai depar-te. Pe cine intalneste?

IV. Obstacol

-       Ce credeti ca vrea mama vitrega?

-       Da, nici ea nu vrea ca Alba ca Zapada sa fie scola-rita, pentru ca atunci nu va avea pe cine sa o paca-leasca.

-         Cum a incercat mama vitrega sa scape de Alba ca Zapada?

-         Cate sunete are cuvantul „MAR”? dar daca zicem mai multe? Cu cate sunete are mai multe?

-         Cate silabe are cuvantul „CORDON”?

-         Alcatuiti propozitii cu cuvantul „PIAPTAN”!

-    Foarte bine! Sa vedem ce vrea mama vitrega!

V. Obstacol

- Alba ca Zapada ajunge in poienita. Acolo o asteapta animalele ca sa se joace. Ea n-are chef de joaca, vrea sa invete. Atunci iepurasul ii spune o ghicitoare. (anexa)

Complicarea jocului

VI. Obstacol

-         Unde a ajuns?

-         Alcatuiti propozitii!

VII. Obstacol- fisa de lucru

-         Cu cine se-ntalneste?

-         Printul o lasa pe Alba ca Zapada la scoala, numai daca rezolva corect fisa de lucru.

-         A ajuns Alba ca Zapada la usa scolii. Acolo a gasit un biletel. Ce este scris?

„Va multumesc, copii! M-ati facut fericita! Haideti si voi la scoala!”


- multumeste Alba ca zapada.

·        Se fac aprecieri asupra modului in care au raspuns si actionat copiii pe parcursul activitatii si asupra modului de rezolvare a sarcinilor stabilite pe fisele matematice.

-         pe Alba ca Zapada.

Copiii asculta nedu-meriti.

Privesc plansa.

-         da.

Copiii sunt atenti la expunerea educatoa-rei.

- Da.

Copiii rezolva sarcina corect.

- la ultimii pitici.

- nu vor s-o lase la scoala.

- ea le facea man-care, curatenie, le canta.

Rezolva exercitiile.

-         mama vitrega.

-         s-o otraveasca.

-         punandu-i un cordon, un piap-tan si cu un mar otravit.

-         trei: M, A, R.

-         patru: M, E, R, E. Cu un sunet.

-         doua: cor-don

Rezolva biletul ma-mei vitrege.

-         langa un copac cu vrabii.

-         jetoane cu exercitii.

-         cu printul.

Copiii rezolva inde-pendent.

-         Bine ati ve-nit, la scoala, bo-boceilor!”

O7

O1

O2

O3

O5

O7

O4

O4

O6

O7

Plansa cu traseul Albei ca Zapada

Obstacole

 Pitici

Obstacole

Pitici

Cifre

Cifre

Plansa- un pitic- exer-citii

Print-jeton

Mama vi-trega

Plansa-probleme ilustrate

pom cu vra-bii

 fisa de lucru

Observarea

Expunerea

Povestirea

Explicatia

Expunerea

Exercitiul

Descoperirea

Conversatia

Jocul didactic

Problematiza-rea

Invatarea prin descoperire

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Metoda fonetico-analitico-sintetica

Conversatia

Problemati-zarea

Jocul didactic

Problematiza-rea

Analiza

Sinteza

Conversatia

Activitatea independenta

conversatia

Frontala

Individuala

Frontala

Frontala

Individuala

Frontala

Frontala

Evaluare scrisa, individuala


Anexa 1.

I.         OBSTACOL

&   Numara crescator si descrescator din 1 in 1, de la 1 pana la7!

&   Asezati cifrele la panou!

&   Recitati poezia „S-a pirdut un pui”!

II.      OBSTACOL

&   „Care e vecinul meu?”

III.   OBSTACOL

&   Rezolvati corect exercitiile pentru a descoperi cum il cheama pe-al 5 pitic!(adunari, scaderi, semne matematice)

IV.             OBSTACOL

&   Rezolvati problema ilustrata! (cos cu mere: o adunare, o scadere)

V.                OBSTACOL

&   Ghicitori matematice

1.      Pe o creanga cam uscata

5 vrabii stau la cearta.

                             Inca 2 au venit

Care-i suma la sfarsit? (5+1=6)

2.      In poienita cu flori

3 fluturi trec in zbor

2 din ei au obosit.

Pe-o frunza au poposit.

Cat mai zboara prin poiana

Sub a cerului lumina? (3-1=5)

VI.             OBSTACOL

&   Alcatuiti propozitii cu,cuvantul vrabiuta!

VII.          OBSTACOL

&   Rezolvati fisa de lucru!

Anexa 2 - Fisa de lucru

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1001
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved