Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA I Matematica si stiinta - Anotimpurile -caracteristici generale

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA: 15 ianuarie 2009

SCOALA "Al.I.Cuza"locatia Scobalteni

invatator:



CLASA I

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinta

DISCIPLINA: Cunoasterea mediului

TEMA:Anotimpurile -caracteristici generale

TIPUL ACTIVITATII: consolidare

SCOP: consolidarea cunostintelor despre cele patru anotimpuri;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa cunoasca cele patru anotimpuri si elementele caracteristice acestora;

O2- sa identifice din imagini si alte elemente specifice anotimpurilor;

O3- sa sesizeze schimbarile din viata plantelor, animalelor si oamenilor;

O4- sa interpreteze cantece despre anotimpul de primavara, vara, toamna, iarna

O5- sa recite versuri individual, pe roluri dedicate anotimpurilor;

O6- sa sintetizeze cunostintele si informatiile despre un anotimp, exprimandu-si idei, sentimente personale:

METODE SI PROCEDEE:

Conversatia, explicatia, expunerea, povestirea,

MATERIAL DIDACTIC:

planse cu imagini reprezentative pentru fiecare anotimp, foi A4, carioca, creioane colorate

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

-manualul de Cunoasterea mediului, clasa I

-volume de poezii

FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal

DURATA: 45'

DESFASURAREA  ACTIVITATII DIDACTICII

Secventele lectiei

Continutul instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluare

I

Moment organizatoric

II

Verificarea cunostintelor

III

Anuntarea titlului si a lectiei

IV

Desfasurarea lectiei

V

Fixarea cunostintelor

VI

Incheierea activitatii

*Elevii isi pregatesc materialele necesare orei de Cunoasterea mediului

*Creez climatul optim pentru desfasurarii orei

Verific cunostintele elevilor

*Despre ce am discutat noi la Cunoasterea mediului ?

*Cate anotimpuri are batranul an?

*Cate luni are anul ?enumerati

Verificarea cunostintelor se va face prin ghicitoarea

"Am un copac cu 12 ramuri

Pe fiecare ram sunt 4 cuiburi

In fiecare cuib sunt 7 oua"

(anul)

Astazi vom continua discutiile despre hora anotimpurilor

In ce anotimp ne aflam noi acum?

*Se vor prezenta plansele cu anotimpul de iarna

* prin intrebari directe adresate clasei se va urmari descrierea anotimpului , enumerarea caracteristicilor

-cel mai friguros

-ploua, ninge, bate vantul,

-natura e amortita,

-aduce bucurii copiilor-mos Nicolae,Mos Craciun, colinda, plugusorul

-lunile de iarna-decembrie, ianuarie, februarie

*se vor recita poezii

*se va interpreta cantecul "Iarna a sosit"

*Se vor intui plansele cu anotimpul de primavara

* prin intrebari directe adresate clasei se va urmari descrierea anotimpului , enumerarea caracteristicilor

-natura se trezeste la viata

-razele incalzesc cu putere si topesc zapada

-pomii se imbraca in straie de sarbatoare

-apare firul crud al ierbii-zburda miei

-se intorc pasarile-cocori, randunele

-oamenii pregatesc ogoarele, gradinile, livezile

-aduce bucurii copiilor/mamelor-martisorul,Iepurasul

-lunile de primavara -martie, aprilie, mai

*se vor recita versuri

*se va interpreta cantecul "Infloresc gradinile"-St.O.Iosif"

*Se vor prezenta plansele cu anotimpul de vara

* prin intrebari directe adresate clasei se va urmari descrierea anotimpului , enumerarea caracteristicilor

-cel mai cald

-zile tot mai lungi,

-se coc fructele si legumele

-se recolteaza cerealele

-aduce bucurii copiilor-vacanta iar celor mari concedii,

-lunile de vera- iunie, iulie, august

*se vor recita poezii

*se va interpreta cantecul "Joc de copiii"

*Se vor intui plansele cu anotimpul de toamna

* prin intrebari directe adresate clasei se va urmari descrierea anotimpului , enumerarea caracteristicilor

-cel mai bogat

-razele nu incalzesc cu putere , ploua tot mai des

-pomii se dezbraca de frunzele ingalbenite

-apare firul crud al ierbii-zburda miei

-pleaca pasarile calatoare

-oamenii aduna recolta de pe   ogoarele, gradinile, livezile

-aduce bucurii copiilor- incepe scoala-lunile de toamna -septembrie, octombrie, noiembrie

*se va recita pe roluri poezia" toamna"G.Toparceanu

*se va interpreta cantecul "Acum e toamna, da!

*Voi citi elevilor povestea "Fetele Imparatului"

*elevii vor urmari cu atentie sirul intamplarilor

* se intuieste mesajul textului

* elevii vor desena darurile oferite de fetele imparatului

Se vor face aprecieri holistice. Vor fi notati elevii care s-au remarcat prin raspunsuri deosebite.

conversatia

observatia

descrierea

conversatia

Apreciez corectitudinea raspunsurilor

Apreciez rapiditatea raspunsurilor

Apreciez corectitudinea exprimarii

Apreciez corectitudinea raspunsurilor

Apreciez modul de interventie si corectitudinea raspunsurilor

Apreciez corectitudinea exprimarii

Apreciez modul de lucru si calitatea lucrarii

Notez cu calificative

ANEXA 1

POVESTEA FETELE IMPARATULUI

A fost odata un imparat batran. De batran ce era ii ajungea barba alba pana la pamant.

Intr-o zi le-a chemat pe cele patru fiice ale sale si le-a spus :

-Dragele mele, simt ca-mi pierd puterile si am sa mor curand. Daca voi, insa, imi veti aduce ce este mai frumos si mai bun pe acest pamant, atunci am sa intineresc.

Fetele, care-si iubeau tatal nespus de mult, n-au mai stat pe ganduri.

Intai a plecat fata cea mica. A cutreierat pamantul in lung si-n lat. S-a intors acasa, aducandu-i imparatului : pomi in floare, raze caldute de soare, zumzet de albine, ghiocei, zambile, viorele si multe pasarele ciripind vesel.

Mult s-a bucurat imparatul de aceste daruri si a inceput sa intinereasca. Ba chiar si-a o viorea in par si a inceput sa fluiere cu pasarelele.

Vazand aceste, a plecat si cea de a doua fata sa-si ajute tatal. I-a adus spice aurii de grau, maci rosii ca focul, trandafiri inmiresmati, nisip fierbinte si cirese coapte.

Imparatul s-a bucurat mult. A inceput sa alerge pe nisipul firbinte ca un copil. A mancat cirese gustoase si a mai intinerit putin.

Apoi a plecat a treia fata. A mers, a mers si a adunat in cosuri mere, père zemoase, gutui parfumate, struguri, porumb, floarea soarelui, sfecla de zahar, crizanteme, legume fel de fel si un butoi cu vin.

S-a intors obosita, dar fericita ca i-a adus tatalui ei atatea bunatati.

Mult s-a bucurat imparatul ! a gustat din toate si a intinerit si mai mult. Numai barba alba inca ii mai atarna pana la pamant si al supara pe imparat.

Atunci fata cea mare a hotarat sa plece si ea in lume ca sa-si ajutec tatal.

A mers, a mers zi si noapte, dar n-a mai gasit nici flori, nici fructe, nici legume si nici raze fierbinti. S-a intristat.

Dar nu putea renunta pentru ca trebuia sa-l scape pe imparat de baranete, de tot. A mers mai departe pana a ajuns la Polul Nord. De aici i-a luat tatalui-sau fulgi de nea, ger, brazi impodobiti cu stelute stralucitoare, colinde, jocuri si daruri de la Mos Craciun.

S-a intors acasa pe inserat. Imparatul si-a primit darurile si a incremenit pentru o clipa. Apoi si-a scuturat barba alba imprastiind in vazduh mii de fluturi albi.

Acum era din nou tanar, frumos, vesel si boat. A intins o hora cu cele patru fete ale sale hora care aici la noi se repeta mereu si careia ii spunem  -Hora anotimpurilor.

ANEXA 2

Cantec- Iarna a sosit

Iarna a sosit,

Drumul e albit,

Si la geam apar

Flori de gheata iar

Peste munti si vai

Veselie mare ca e sarbatoare.

Ref. Ninge iar

Ninge iar

Ninge ca-n povesti

Si prin geam fericit fulgii ii privesc

Zurgalai, zurgalai

Veseli zurgalai

Se aud peste lac, peste munti si vai

Seara s-a lasat bradu-i aranjat

Vine Mos Craciun

Mosul drag si bun.

Iarna- Romel Barjoveanu

Cerne sita ierni cerne

Stele albe de ninsoare

Din pufosii nori de vata

Este pentru fiecare

Casele ca niste mosi

Cusme albe-si pun pe frunte

Iar pe poalele de munte

Luneca copii voiosi.

Iarna draga si frumoasa

Te-am visat vara de vara

Stiu ca pleci, dar ne promiti

Vei veni mai iute iar

Se grabeste ghiocelul

Dintre plete sa-ti rasara

Or sa treaca-primavara, vara, toamna

Dar , la iarna, sa vii iar!



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3934
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved