Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA a IV-a MATEMATICA Fractii

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DE LECTIE CLASA: a – IV – a EDUCATIE FIZICA
Sistemul formelor de organizare a activitatii educationale
STRATEGII DE PROMOVARE A SUCCESULUI SCOLAR
STIMULAREA CREATIVITATII PRIN LECTIILE DE MATEMATICA LA CICLUL PRIMAR
PROIECT DIDACTIC CLASA: a XII-a Limba si literatura romana Caracterizarea personajului Ilie Moromete din romanul postbelic, Morometii de Marin Preda
Metodele de studiu specifice psihologiei educatiei
EDUCATIE MUZICALA – PROIECTE UNITATI DE INVATARE
PROIECT DE LECTIE - Clasa: a III- a B Educatie plastica, Pomi infloriti
CONSILIERE SI ORIENTARE SCOLARA IN INVATAMANTUL PRIMAR - Igiena scolarului mic
Proiect didactic Clasa: a II –a A Educatie tehnologica

TERMENI importanti pentru acest document

: fise fractii clasa 4 : : proiect didactic fractii clasa 4 : proiect didactic matematica clasa 4 :

PROIECT DIDACTIC

Propunator:

                                                                                                                            Scoala”Al.Piru”Margineni

CLASA a IV-a

DISCIPLINA:MATEMATICA

UNITATEA DE INVATARE: Fractii

CONTINUT: Fractii

 

TIPUL LECTIEI: de formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE-CADRU/OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.3, 1.5, 2.5, 3.1

 

OBIECTIVE OPERATIONALE:

A. COGNITIVE:

          O.C.1- sa defineasca notiunea de fractie ca ansamblu format din numitor, numarator si linie de fractie (numitorul diferit de zero)

          O.C.2- sa identifice modalitatile de citire si scriere corecta a numerelor fractionare

          O.C.3- sa  compare marimile fractionare care au acelasi numitor/numarator si in raport cu unitatea (intregul), in exemplele date

          O.C.4- sa ordoneze crescator si descrescator fractiile cu acelasi numitor sau numarator

          O.C.5- sa completeze numaratorii pentru a obtine fractii supraunitare, subunitare, echiunitare

          O.C.6- sa efectueze operatii de adunare si scadere a fractiilor cu acelasi numitor

          O.C.7- sa calculeze o fractie dintr-un intreg

          O.C.8- sa aplice cunostintele, regulile si algoritmii despre fractii in exercitii si probleme cu unitati de masura

           B.  AFECTIVE:

O.A.1- vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date;

         O.A.2- se vor antrena in rezolvarea sarcinilor propuse

C. MOTRICE:

                    O.M.1- sa execute miscari in conformitate cu cerintele disciplinei;

                    O.M.2- sa scrie corect si estetic pe caiete si la tabla;

           RESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE:

              1.oficiale:

                  -  Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998.

                                      - Ion Petrica, Nicolae Grindeanu, Matematica,manual pentru clasa aIV-a, Bucuresti, Editura Petrion.

                   

2.pedagogice:

                   

                        - Constantin Cucos (coordonator) - Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice, Polirom, 1998.

-  Elena Joita - Didactica aplicata. Invatamantul primar, Ed. Gheorghe Alexandru, 1994.

3.metodico-didactice:

                                            - Costica Lupu, Metodica predarii matematicii. Manual pentru clasa a XII a  – licee pedagogice, Pitesti, Ed. Paralela 45, 1999.

B.METODOLOGICE:

a. strategie didactica: inductiv-deductiva, algoritmica;

b. metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, observarea          algoritmizata, problematizarea, demonstratia, analiza si sinteza, jocul didactic.

c. forme de organizare:  frontala si individuala.

d. mijloace didactice:  fisa de lucru, planse cu desene, fisa de evaluare.

C.TEMPORALE:

- 50 minute;

- numarul de ore al modului: 12 ore;

- locul lectiei in modul: 11

EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI / STRATEGIE

OBIECTIVE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

O.A.1

O.A.1

O.C.1

O.M.1

O.C.3

O.C.4

O.C.5

O.C.6

O.C.7

O.C.8

O.C.6

O.C.7

O.A.2

O.C.4

O.C.1

O.A.1

1. CAPTAREA ATENTIEI

Se propune spre rezolvare o fisa de lucru in timp ce eu verific tema (Anexa 1).

2. ANUNTAREA OBIECTIVELOR

Informez elevii asupra continutului activitatii si a obiectivelor propuse: rezolvarea unor exercitii si probleme cu fractii, iar la sfarsitul orei ei vor cunoaste toate notiunile referitoare la fractii, vor rezolva exercitii de scriere, comparare, adunare, scadere a fractiilor cu acelasi numitor, exercitii de aflare a unor fractii dintr-un intreg, vor rezolva probleme in care vor aplica notiuni despre fractii in probleme cu unitati de masura. La sfarsitul orei vor rezolva o fisa  de evaluare.

Scriu titlul lectiei pe tabla.

3.  ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR

Propun urmatoarele exercitii de calcul oral:

-         Aflati jumatatea numerelor 12, 4, 10, 18.

-         Aflati sfertul numerelor 16, 24, 12, 8.

-         Ce formeaza o doime si inca o doime?

-         Cate zecimi formeaza un intreg? Dar doi intregi?

-         Ce fractii se obtin daca intregul este impartit in 6 parti egale, din care se considera 5 parti, 2 parti, o parte, 4 parti egale?

-         In clasa a IV-a sunt 32 de elevi. Un sfert din numarul lor sunt fete, iar restul baieti. Cate fete si baieti sunt?

4. DIRIJAREA INVATARII

Conduc elevii spre rezolvarea sarcinilor de invatare, respectand urmatoarele cerinte.

1) Scrieti fractiile reprezentate prin desenele urmatoare:


2) Comparati fractiile:

3) Ordonati crescator fractiile

4) Ordonati descrescator fractiile

5) Completati numaratorii pentru a obtine fractii:

- supraunitare

- subunitare

- echiunitare

6) Calculati:

7) Ce fractie trebuie adunata cu fractia  pentru a obtine o unitate?

8) Gaseste numerele caselor:


5. OBTINEREA PERFORMANTEI

Propun spre rezolvare urmatoarea problema:

Un biciclist parcurge 120 km in 3 zile. In prima zi parcurge  din drum, a doua zi  din ce a ramas,  iar a treia zi, restul.

Cati kilometri  a parcurs in fiecare zi?

Port discutii pentru stabilirea corelatiilor dintre datele problemei si dintre acestea si necunoscute.

Indrum elevii in construirea sirului de judecati care conduc la gasirea solutiei, pornind de la analiza datelor.

6. FEEDBACK-ul

Indrum elevii pentru scrierea exercitiului problemei urmatoare:

Ce rezultat obtineti daca adunati din suma numerelor 2436 si 942 cu  din diferenta numerelor 1470 si 210?

Atrag atentia asupra respectarii ordinii operatiilor.

7. EVALUAREA ACHIZITIILOR

Orientez elevii in rezolvarea fisei, oferind explicatii pentru fiecare cerinta.

Apreciez global si individual aportul elevilor in desfasurarea lectiei prin prisma obiectivelor propuse si notez.

8. ASIGURAREA RETENTIEI

Solicit elevii sa precizeze ce indica numaratorul si numitorul unei fractii, ce sunt fractiile supraunitare, subunitare si echiunitare.

9. TRANSFERUL

Recomand elevilor tema pentru acasa (compunerea a cel putin doua probleme dupa desenul 3 de la exercitiul numarul 1 din fisa de lucru).

Rezolva fisa

Asculta cu atentie.

Scriu titlul lectiei pe caiete.

6, 2, 5, 9

4, 6, 3, 2

Un intreg

10, 20

32 : 4 = 8 (fete)

8 X 3 = 24 (baieti)

Scriu fractiile si definesc fiecare element component: numitor, numarator, linie de fractie.

Compara fractiile.

Ordoneaza crescator fractiile.

Ordoneaza descrescator fractiile.

Completeaza numaratorii.

Calculeaza adunarile si scaderile.

Raspund cerintei.

Afla fractiile din intreg si rezolva adunarea.

Rezolva problema.

Precizeaza semnificatia fractiilor (jumatate, sfert) si algoritmul de aflare dintr-un intreg.

Rezolva exercitiul respectand ordinea efectuarii operatiilor:

(2436+942):2+(1470-210):4=

Rezolva sarcinile fisei manifestandu-si satisfactia sau insatisfactia fata de performantele obtinute.

Raspund intrebarilor.

Se mobilizeaza afectiv si intelectual pentru o proxima activitate.



FISA DE LUCRU

1) Scrieti fractiile reprezentate prin desenele urmatoare:


2) Comparati fractiile:

3) Ordonati crescator fractiile

4) Ordonati descrescator fractiile

5) Completati numaratorii pentru a obtine fractii:

- supraunitare

- subunitare

- echiunitare

6) Calculati:

7) Ce fractie trebuie adunata cu fractia  pentru a obtine o unitate?

8) Gaseste numerele caselor:


Problema 1

Un biciclist parcurge 120 km in 3 zile. In prima zi parcurge  din drum, a doua zi  din ce a ramas,  iar a treia zi, restul.

Cati kilometri  a parcurs in fiecare zi?

Problema 2

Ce rezultat obtineti daca adunati din suma numerelor 2436 si 942 cu  din diferenta numerelor 1470 si 210?


FISA DE EVALUARE

            1.  Asezati in ordine crescatoare fractiile:

 

2. La o florarie sunt de vanzare 100 de lalele albe si rosii. Numarul lalelelor albe reprezinta  din numarul total al lalelelor.

Cate lalele de fiecare fel sunt?

FISA DE EVALUARE

            1.  Asezati in ordine crescatoare fractiile:

 

2. La o florarie sunt de vanzare 100 de lalele albe si rosii. Numarul lalelelor albe reprezinta  din numarul total al lalelelor.

Cate lalele de fiecare fel sunt?

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4163
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved