Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Matematica Numere naturale in concentrul 0-1000(scriere,citire,comparare,ordonare)

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Evaluarea elevilor in alternativa educationala Step by Step
PROIECT DIDACTIC Clasa : a XII-a Matematica – algebra - Lectie de trasmitere si dobandire de noi cunostinte
EDUCATIE FIZICA Clasa a II-a - OBIECTIVE DE REFERINTA SI EXEMPLE DE ACTIVITATI DE INVATARE
Proiect de lectie CLASA: A IV-a A Matematica si stiinte ale naturii - Impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra
MODURI SI FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATILOR DIDACTICE: CONCEPT, TIPOLOGIE ( FRONTAL, PE GRUPE, INDIVIDUAL ETC.). LECTIA – ACTIVITATEA DE BAZA; ALTE
PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a Matematica Inmultirea numerelor naturale mai mici ca 100. Terminologia specifica-factor, produs, dublu, triplu
Lectia de educatie fizica – trunchi comun
Dimensiunea creativitatii. Cultivarea creativitatii la elevi
PROIECT DE LECTIE Clasa : a III – a, Limba si comunicare
PROIECT DIDACTIC EDUCATIONAL TERAPEUTIC LOGOPEDIC

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic la matematica recapitulare finala ordonarea nr 0 la 1000 clasa 2 : proiecte didactice clasele primare matematica inmultirea unui nr cu o suma : Metodica predarii matematicii la clasele I-IV EDP Bucuresti-Neacsu I : numerele naturale de la 0 la 1000 :

                                                PROIECT DIDACTIC

       

INVATATOR:

        DATA:

ARIA CURRICULARA:Matematica si stiinte

OBIECTUL:Matematica

SUBIECTUL:Numere naturale in concentrul 0-1000(scriere,citire,comparare,ordonare)

TIPUL LECTIEI:recapitulare si sistematizare

SCOPUL:consolidarea notiunilor dobandite de elevi in lectiile de predare –invatare referitoare la numerele naturale in concentrul 0-1000

       

OBIECTIVE OPERATIONALE:

                   O1:sa citeasca corect numere naturale in concentrul 0-1000;

                   O2:sa scrie corect numere naturale in concentrul 0-1000;

                   O3:sa numere corect crescator si descrescator in concentrul 0-1000;

                   O4:sa compare numere naturale ,utilizand corect semnele :,,<” , ,,>” sau ,,=”;

                   O5:sa ordoneze crescator  si descrescator numere ,in concentrul 0-1000;

                   O6:sa formeze numere,respectand cerintele date;

         

STRATEGII DIDACTICE:

a)     Metode si procedee:conversatia,exercitiul,explicatia,jocul didactic;

b)    Mijloace de invatamant:fise de lucru,planse,jetoane;

c)     Moduri de organizare:frontal,pe grupe,individual;

 

BIBLIOGRAFIE:

·        ,,Metodica predarii matematicii la clasele I-IV”,I.Neacsu;E.D.P.,Bucuresti,1988

·        ,,Metodica predarii matematicii in invatamantul primar”,prof.Florentina Stancioiu Jipa,Ed.Fundatia Humanitas

·        ,,Matematica.Ghidul invatatorului,clasa a II-a”,Stefan Pacearca,Mariana Mogos,Ed.Teora,2001


Nr .crt

Secventele lectiei

Ob.op.

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Mod de organizare

1.

Moment organizatoric

Se asigura cele necesare desfasurarii in bune conditii a orei de matematica.

conversatia

frontal

- capacitatea de concentrare a atentiei

2.

Verificarea temei pentru acasa

O6

Se realizeaza controlul cantitativ al temei in timp ce elevii rezolva independent ex.1 de pe fisa de lucru.(vezi anexa 1)

exercitiul

fise

individual

- capacitatea de a scrie numerele formate pe numaratoare

3.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Se comunica elevilor tema lectiei si obiectivele urmarite,in termeni accesibili lor. Se scrie pe tabla si in caiete titlul lectiei.

conversatia

frontal

- capacitatea de receptare a obiectivelor lectiei

4.

Dirijarea activitatii de fixare si consolidare a cunostintelor

Obtinerea performantei

O6

O2

O3O4O5

O1

O2

O6

- Concurs:,,Cine stie castiga”

             I.      cel mai mic nr. de o cifra/2 cifre/3 cifre

          II.      cel mai mare nr. de o cifra/2 cifre/3 cifre

                               I.      nr. formate doar din zeci

                            II.      nr. formate doar din sute

             I.      nr.  formate din 2 cifre identice

          II.      nr. formate din 3 cifre identice

                               I.      cel mai mare nr. de trei cifre diferite

                            II.      cel mai mare nr. de trei cifre identice

             I.      cel mai mic nr. de trei cifre identice

          II.      cel mai mic nr. de trei cifre diferite

Care nr. este mai mare?

                               I.      300 sau 800

                            II.      960 sau 690

                                                 I.      381 sau 371

                                              II.      670 sau 760

                                                                               I.      449 sau 449

                                                                            II.      316 sau 613

Gasiti nr. care au suma numerelor 10!

-         Elevii participa pe grupe la concurs. Invatatorul modereaza activitatea si acorda premiu simbolic pentru randul castigator si premiu de excelenta pt. elevul care da raspunsul final.

-         Se rezolva exercitiile 2,3,4,5 de pe fisa(anexa 1)oral si in scris,pe plansa mare la tabla si pe fisele individuale.

-         Se vor rezolva la tabla si in caiete exercitii avand pretext compunerea unei imagini din povestea ,,Scufita rosie” sub forma de puzzle.

a)Gaseste ,,vecinii” numerelor:

______, 210,  _____     ____, 500, _____

______, 250, _____     ____, 189, _____

______,924 ,_____      ____,472 ,_____

b)Completeaza cu cifra potrivita:

54__ > 546    95__=951   2__9 < 299

c)Scrie cel mai mare si apoi cel mai mic nr. natural(format din trei cifre) folosind cifrele :5,9,0,pe fiecare o singura data.

d)Scrie:A(adevarat) sau F (fals)

312=475           506>  507

302< 392           212>   705

512<  810           324=524

306=306             802<  800

412 > 410            213 < 312

- explicatia

- exercitiul

- exercitiul

conversatia

exercitiul

jocul didactic

Premiu simbolic

- plansa

- fisa

- plansa

Pe grupe

Frontal

- frontal

- capacitatea de a gasi numere respectand cerintele date

- capacitatea de a scrie corect numerele date

- capacitatea de a identifica locul zecilor,sutelor,unitatilor

- capacitatea de a numara crescator si descrescator

- capacitatea de a compara numere

- capacitatea de a gasi vecinii unui numar

- capacitatea de a numi numere respectand cerintele date

6.

Evaluare

Se impart jetoane (flori) cu exercitii. Elevii rezolva.Daca le-a placut lectia  vor aseza florile pe partea insorita a plansei,daca nu,pe partea ploioasa.

exercitiul

-plansa

-jetoane

(flori)

individual

capacitatea de a rezolva ex. respectand cerinta

-        

7.

Tema pentru acasa

Se fac precizari privind continutul temei,explicandu-le unde este cazul.Ex.5,6,7 pg.109

explicatia

- capacitatea de a intelege sarcinile temei


Nume:____________                                                    data:____________

FISA DE LUCRU

          1.Scrie numarul care se formeaza pe numaratoare:

          2.Alege forma corecta!


          408

a)patrusuteopt

b)patru sute opt

c)patrusute opt

          315

a)treisute cincisprezece

b)trei sute cincisprezece

c)trei sute cincizeci

          230

a)doua sute trei

b)doua sute treizeci

c)douasute treizeci


         

3.Bifeaza raspunsul corect!


          375

7 reprezinta cifra

          a)sutelor

          b)zecilor

          c)unitatilor

          407

7 reprezinta cifra

          a)sutelor

b)zecilor

c)unitatilor

730

7 reprezinta cifra

          a)sutelor

          b)zecilor

          c)unitatilor


         

4.Numara in ordine crescatoare sau descrescatoare:

a)de la 104 la 111:____,____,____,____,____,____,____,____;

b)de la 713 la 709:____,____,____,____,____;

         

5.Compara,apoi asaza-le in ordine crescatoare:


1000___303

331 ___313

103 ___130

133 ___ 33

330 ___310

931 ___319


         


_____ ,  _____ ,_____,  ______,  _____,  _____,  ______, ______ , ______ , _____, _____,______;


DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1975
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved