Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE




loading...


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE Nivel II Activitate integrata (Cunoasterea mediului, Activitate matematica) Cand/cum si de ce se intampla?

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic






DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
DEFINIREA OBIECTULUI PEDAGOGIEI PRESCOLARE SI A SCOLARITATII MICI
Castel din figuri geometrice
Aranjament de primavara
PROIECT DIDACTIC Jocul culorilor
PROIECT DE LECTIE Grupa: pregatitoare Domeniul limba si comunicare : joc didactic « lantul sunetelor »
RIDICHEA URIASA - sceneta
Strategii didactice specifice invatamantului prescolar
CARNAVALUL TOAMNEI
Copilul prescolar alaturi de problemele mediului !
Caciulita omului de zapada

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect de activitate integrata iarna : activitate integrata a venit iarna : activitate integrata la grupa mica sortam imbracamintea de iarna : proiect activitate integrata matematica nivel I :

PROIECT DE ACTIVITATE

 

Nivel II

Categoria de activitate: Activitate  integrata (Cunoasterea mediului, Activitate matematica)

Tema: „Cand/cum si de ce  se intampla?”

Subtema: ,,Zana iarna, prietena copiilor”

Tipul activitatii: evaluare de cunostinte, priceperi si deprinderi

Scopul: Evaluarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor dobandite despre anotimpul iarna

Forma de realizare: joc didactic

Obiective de referinta vizate:

T    Cunoasterea mediului:

-sa descrie aspectele generale ale anotimpului iarna: fenomene specifice lunilor de iarna,      schimbarile survenite in natura;

            -sa  denumeasca jocurile de iarna;

            -sa denumeasca imbracamintea si incaltamintea  de iarna;

            -sa aprecieze frumosul din natura;

      - sa rezolve corect cerintele fisei de evaluare;

T    Activitate matematica:

            -sa sorteze materialele puse la dispozitie;

            -sa formeze grupe cu acestea dupa criterii diferite (marime, grosime, lungime);

            -sa motiveze actiunile folosind  un limbaj corespunzator.

Metode si procedee: exercitiul, conversatia, ghicitoare, trierea asertiunilor, brainstormingul, turul galeriei, explicatia.

Material didactic: un cadou cu braduleti mari si mici, oameni de zapada mari si mici, maturi lungi si scurte, morcovi grosi si subtiri, creioane colorate, bulgari mari si mici, fise de evaluare, stimulente.

Sarcina didactica: Identificarea obiectelor de acelasi fel si diferentierea acestora dupa marime, lungime si grosime; recunoasterea elementelor caracteristice iernii.

Regulile jocului:  Indeplinesc sarcinile cerute, aplauda raspunsurile corecte, primesc stimulente.

Elemente de joc: surpriza, aplauze.

Bibliografie

  • Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii” – editura V& Integral, Bucuresti, 2005
  • “Activitatile matematice in gradinita” – Ghid practic insotit de 105 sugestii de activitati, Autor Magdalena Dumitrana, Editura Compania
  • Laborator prescolar – ghid metodologic, editia a II-a, – editura  V& Integral, Bucuresti, 2002
  • Ezechil,Liliana; Paisi Lazarescu, Mihaela – “Laborator prescolar” – ghid metodologic,  editura V& Integral, Bucuresti, 2001

Locul de desfasurare: sala de grupa

Durata: 30 – 35  minute

   EVENIMENTUL

       DIDACTIC

             CONTINUTUL

               STIINTIFIC                        

STRATEGIILE

DIDACTICE

EVALUARE

1. Organizarea

   activitatii

Se pregateste sala de grupa  si materialul necesar pentru buna desfasurare a activitatii. Copiii se afla in careu. Activitatea se desfasoara pe un fond muzical  (cantecul „Iarna”)   

Conversatia

2. Captarea

    atentiei

3. Intuirea materialelor.

Se realizeaza prin intermediul unei ghicitori:

„Cine vine dupa toamna

Natura sa o adoarma

Si s-o imbrace mireasa

Ca o haina alba si pufoasa” (iarna)

In sala de grupa intra „Zana Iarna” si aduce cu ea o saniuta. Se descopera saniuta pe care se afla un cadou cu braduleti mari si mici, oameni de zapada mari si mici, maturi lungi si scurte, morcovi grosi si subtiri. ”Zana Iarna” ne roaga sa o ajutam sa aleaga si sa ordoneze materialele de pe saniuta.

Conversatia

Evaluare formativa

4. Anuntarea jocului si enuntarea obiectivelor

Astazi, “Zana Iarna” a venit in vizita la noi pentru a  vedea ce stiti despre anotimpul iarna si pentru a o ajuta sa realizeze un peisaj (macheta) de iarna. Pentru aceasta este nevoie sa alegeti si grupati materialele aduse de Zana. Sunt prezentate obiectivele activitatii pe intelesul copiilor.

Explicatia

5. Reactualizarea cunostintelor

- In ce anotimp ne aflam acum?

Se canta “Iarna a sosit in zori

- Care sunt cele patru anotimpuri ale anului?

- Ce se intampla in anotimpul iarna?

- Cum este soarele iarna?

- Cu ce este acoperit pamantul?

- Cum ne imbracam in acest anotimp?  

- Cu ce ne putem juca in anotimpul iarna?

- Cu ce ne jucam iarna?

Se canta: “Hai la joaca-afara”

Explicatia

Brainstormingul

6. Desfasurarea jocului

a)     Explicarea

       jocului

Copiii se afla in semicerc iar in fata lor se afla o masuta pe care sunt asezati  braduleti mari si mici, oameni de zapada mari si mici, maturi lungi si scurte, morcovi grosi si subtiri, stalpi grosi si subtiri.

Copiii vor trebui sa aleaga si sa ordoneze obiectele dupa marime, lungime si grosime.

Metoda partenerului de sprijin

Evaluare formativa

continua

b) Jocul de proba

Se va juca o data jocul de proba pentru a vedea daca s-au inteles

regulile jocului.

Educatoarea alege un brad mare apoi solicita un copil  sa aleaga un brad mic.

Se canta: “O brad frumos”

Exercitiul

c) Executarea

        jocului

d) Complicarea jocului

VARIANTA I

Educatoarea solicita  un copil sa aleaga  un om de zapada mare, il aseaza pe macheta apoi  cheama un coleg de grupa sa aleaga un om de zapada mic.

Se repeta poezia „Omul de zapada.

VARIANTA II

Se intuiesc maturile oamenilor de zapada. Se sorteaza dupa lungime si se aseaza oamenilor de zapada in functie de marimea acestora. Maturile lungi se ataseaza oamenilor de zapada mari iar maturile scurte oamenilor de zapada mici.

VARIANTA III

Educatoarea cere unui copil sa aleaga un om de zapada mare pe care il aseaza pe saniuta si cere copiilor sa-l observe. Copiii descopera lipsa nasului  si sunt rugati sa aleaga din grupa morcovilor, morcovul potrivit (morcov gros). In continuare se alege omul de zapada  mic si se alege  morcovul subtire.

Se canta:  “Omul de zapada”

Se ordoneaza oamenii de zapada din polistiren  prin alternare

(mare-mic).

Se intoneaza si se executa pasii de dans pe melodia

“Ce-i atata galagie?

Explicatia Exercitiul

Problematizarea

Exercitiul

Problematizarea

Exercitiul

Problematizarea

Evaluare actional-practica

Evaluare formativa

7. Obtinerea

  performantei

Se realizeaza prin intermediul unei fise de evaluare.

  • se explica sarcinile fisei
  • se rezolva fisa
  • se anunta incetare lucrului
  • se evalueaza modul de rezolvare a fiselor

Fise

Exercitiul

Trierea asertiunilor

Instructajul verbal

8. Evaluarea

      fiselor

Copiii vor fi antrenati in evaluarea fiselor personale si ale colegilor.

Conversatia

Explicatia

Turul galeriei

Evaluare

formativ-continua prin comparare

cu obiectivele operationale

9. Incheierea

        jocului

Se fac aprecieri asupra participarii copiilor la joc, se impart stimulente de catre  “Zana Iarna.


loading...
loading...



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8678
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2017 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site