Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC - GRUPA : Mica, IARNA, Ursul pacalit de vulpe

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic

DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
SCOALA SI SCOLARUL MIC
PROIECT DIDACTIC - Jocuri distractive si de miscare - Batistuta, Ursul doarme
PROIECT DE ACTIVITATE - ZANA PRIMAVARA SI FLORILE EI
NECESITATEA STUDIULUI PEDAGOGIEI PRESCOLARE SI A SCOLARITATII MICI IN PREGATIREA INITIALA SI CONTINUA
ACTIVITATE INTEGRATA DIN LUMEA CELOR CARE NU CUVANTA - GRUPA PREGATITOATE
GRAFICUL ACTIVITATILOR EXTRACURRICULARE
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA mica - joc didactic - Cine sunt eu?
TABLOU CU MELC
ANOTIMPURILE
Pastrarea specificului national in educatia prescolara

TERMENI importanti pentru acest document

: PROIECT DIDACTIC URSUL PACALIT DE VULPE : ursul pacalit de vulpe proiect didactic : proiect didactic observare vulpea : momentele subiectului din ursul pacalit de vulpe :


PROIECT DIDACTIC

GRUPA : Mica

DOMENIUL EXPERENTIAL: Limba si comunicare

TEMA: Cum / cand / de ce se intampla?

PROIECTUL : IARNA

SUBTEMA : Animale salbatice

 SUBIECTUL: Ursul pacalit de vulpe

MODALITATEA DE REALIZARE: Lectura educatoarei

TIPUL ACTIVITATII: predare- invatare

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare

       corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;

- Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic,

       lexical, sintactic;

- Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral;

- Dezvoltarea capacitatii de a intelege si transmite intentii, ganduri,

       semnificatii mijlocite de limbajul scris.

EXEMPLE DE COMPORTAMENT:

Obiective:              

-sa retina titlul si personajele povestii

-sa retina momentele principale din poveste

-sa identifice in imagini momentele importante din poveste

-sa descrie actiunile din imaginile prezentate

-sa manifeste interes fata de activitate

-sa inteleaga sensul cuvintelor din poveste

METODE SI PROCEDEE: povestirea, conversatia, explicatia, observatia;

MIJLOACE DIDACTICE: planse cu imagini din povestire;

FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual

DURATA: 20 minute

            

DESFASURAREA  ACTIVITATII

                     

Evenimente didactice

Continutul instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluare (instrumente si indicatori)

1. Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

3.  Anuntarea temei si a obiectivelor

4. Dirijarea invatarii

5. Obtinerea performantei

6. Incheirea activitatii

Crearea conditiilor optime stabilirii climatului afectiv educativ al activitatii

Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii instructiv- educative

Introducerea copiilor in sala de grupa

Ii voi intreba pe copii ce povesti am invatat noi la gradinita.

Ii voi intreba deasemenea, care sunt animalele salbatice din tara noastra.

Ii voi anunta ca astazi le voi citi povestea  “ Ursul pacalit de vulpe”

Le voi citi povestea  si le voi arata concomitent si imaginile cu momentele importante ale povestirii.

Voi face referire istetimea vulpii si la naivitatea ursului.

Le voi cere copiilor sa –mi spuna titlul povestirii

le voi pune intrebari pe baza imaginilor prezentate.

Voi face aprecieri colective si individuale referitor la comportamentul copiilor in timpul activitatii

Convesatia libera

Observatia

Conversatia

Explicatia

Explicatia

Observarea

Conversatia

Explicatia

Conversatia

-

 

-aprecieri verbale;

-observarea comportamentului nonverbal;

-aprecieri verbale individuale;

- Intrebari:

Ce tertip a folosit vulpea pentru a face rost de mancare?

Ce a facut cu pestele dupa ce l-a dat jos din car?

Cum era vulpea?

Dar ursul?

-aprecieri verbale individuale;

- aprecieri colective;             - aprecierea modu- lui de participare la activitate;

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5711
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved