Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE - ZANA PRIMAVARA SI FLORILE EI

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
CREATIVITATEA SI CREATIA LA PRESCOLAR SI SCOLARUL MIC
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mare pregatitoare - Joc de masa- ,,La ZOO” ,,Domino numere”
GRADINITA-INSTITUTIE CIRCUMSCRISA EDUCATIEI FORMALE PENTRU COPIII INTRE 3 SI 7 ANI
NE JUCAM, DESENAM - CIRCULATIE INVATAM
Planse de colorat cu Scufita Rosie
DEFINIREA OBIECTULUI PEDAGOGIEI PRESCOLARE SI A SCOLARITATII MICI
ROLUL EDUCATIEI IN PERSONOGENEZA
FAMILIA - STRUCTURA SOCIALA PURTATOARE A UNOR FUNCTII EDUCATIONALE SPECIFICE
PROIECT DE ACTIVITATE - ZANA PRIMAVARA SI FLORILE EI
NECESITATEA STUDIULUI PEDAGOGIEI PRESCOLARE SI A SCOLARITATII MICI IN PREGATIREA INITIALA SI CONTINUA

TERMENI importanti pentru acest document

PROIECT  DE  ACTIVITATE

(ACTIVITATI COMPENSATORII/RECREATIVE)



DATA: GRUPA: mijlocie B

EDUCATOARE:

TIPUL ACTIVITATII: Activitati compensatorii/recreative       

TEMA: Joc distractiv – „ZANA PRIMAVARA SI FLORILE EI”

FORMA DE REALIZARE:  in grup

SCOPURILE ACTIVITATII:

-         Recreerea copiilor si restabilirea bunei lor dispozitii;

-         Dezvoltarea intelectuala a copiilor in cadrul jocurilor

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-         sa recunoasca si sa numeasca florile de primavara

-         sa enumere caracteristici de baza ale florilor de primavara

-         sa intoneze cantecele „Vine, vine primavara” si „Infloresc gradinile”

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:  conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, observatia, jocul de rol

MIJLOACE DIDACTICE:  cos cu flori, flori, palarie, rochie, flori naturale, recompense (fluturasi)

DURATA:  25-30  minute

BIBLIOGRAFIE:

1.     Ene, E. (2007) Poezii la firul ierbii. Editura Erc Press, Bucuresti

2.     Preda, V., Dumitrana, M. (2005) Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editura V&I Integral, Bucuresti


EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

FEED-BACK

I. Organizarea activitatii

- aerisirea salii de grupa

- pregatirea materialelor necesare

- intrarea copiilor in sala de grupa

II. Captarea atentiei

- imagini cu aspecte de primavara

Copiii vor viziona un material care prezinta flori de primavara si imagini specifice acestui anotimp timp in care educatoarea se constumeaza pentru interpretarea rolului de Zana Primaverii. Copiii vor vedea ca Zana a adus palarii sub forma de flori pentru ei.




- observatia

- conversatia

- aprecierea raspunsurilor

III. Anuntarea temei

- joc distractiv „Zana Primavara si florile ei”

Se va anunta desfasurarea unui joc care se numeste ,,Zana Primavara si florile ei” si se vor afla diverse lucruri despre florile de primavara si despre Zana care le-a adus.

- conversatia

- observarea comportamentului non-verbal

IV. Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

- prezentarea jocului

Zana Primavara si florile ei

Se aseaza in mijlocul cercului format din copii cosul cu flori de primavara. Fiecare copil primeste in dar de la Zana Primavara cate o palarie sub forma unei flori. Zana Primavara se prezinta enumerand cateva caracteristici, dupa care va recita diferite poezii care descriu florile ei. Dupa recitarea poeziei despre o floare Zana o invita pe aceasta sa formeze in jurul cosului un cerc alaturi de celelalte flori. Dupa ce toate florile de primavara au format cercul in jurul cosului Zana le va adresa cateva intrebari verificand daca acestea se cunosc.

- explicatia

- exercitiul

- jocul de rol

- observarea comportamentului verbal si non-verbal al copiilor

- corectitudinea interpretarii rolului de floare

V. Obtinerea performantei

- interpretarea cantecelor

Pentru o atmosfera placuta si pentru a simti ca a sosit primavara cu adevarat vom canta impreuna doua cantece: „Vine, vine primavara” si „Infloresc gradinile”.

- exercitiul

- intonarea cantecelor respectand linia melodica si ritmul

VI. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri generale stimulative asupra modului de implicare a copiilor in cadrul jocului. Se acorda recompense (abtibilduri sub forma de fluturasi).

- conversatia

Acordarea recompenselor








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5117
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site