Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

Poezii si cantece

Proiect de activitate GRUPA mica - Cunoasterea mediului

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mare, Cand/cum si de ce se intampla?
PROIECT TEMATIC - Toamna se numara bobocii - BOGATIILE TOAMNEI
SERBARE - CARNAVAL IN PADURE
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - Cosul cu fructe si legume - Toamna
Planse de colorat cu Scufita Rosie
PROIECT TEMATIC - PRIMAVARA DRAGA, BINE AI SOSIT! - Cand, cum si de ce se intampla?
PROIECT DIDACTIC GRUPA: MARE - A CATA ALBINUTA A ZBURAT?
Jocuri in sprijinul desfasurarii activitatilor matematice din gradinitele de copii
CU CE CALATORIM? - Joc didactic
PROIECT DIDACTIC GRUPA MIJLOCIE EDUCATIE MUZICALA

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic educarea limbajului grupa mica : proiect de activitate grupa mica cunoasterea mediului : proiect de activitate grupa mica : proiect cunoasterea mediului grupa mica :

Proiect de activitate

DATA:

GRADINITA

GRUPA mica

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului

CAPITOLUL: Mediul natural

TEMA DE ZI: Plante – fructe. Infatisare, alcatuire, mod de folosire

                        

SUBIECTUL LUDIC: „Marul”

TIPUL DE ACTIVITATE: Comunicare-invatare  

ACTIVITATEA DE INVATARE: Observari spontane si dirijate, exercitii de descriere a caracteristicilor plantelor

OBIECTIV DE REFERINTA:  

Perceperea sistematica si organizata a compoentelor mediului natural si a relatiilor dintre ele in cadrul ecosistemului

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitive:

O.C.1. – sa denumeasca imaginile prezentate de educatoare;

O.C.2. – sa enumere partile componente ale plantei;

O.C.3. – sa numeasca forma si culoarea marului;

O.C.4. – sa exemplifice moduri de utilizare a fructelor;

O.C.5. – sa descopere senzorial fructul.

Psihomotrice:

O.PM.1 – sa adopte o pozitie corecta in timpul lucrului;

O.PM.2. – sa-si coordoneze miscarile pentru activitatea propusa;

         O.PM.3.. – sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes vizat;

Afective:

         O.A.1. – vor manifesta interes pentru insusirea unor cunostinte noi;

         O.A.2. – vor trai satisfactia descoperirii.

STRATEGII DIDACTICE: Mixta

1.     Metode: conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, joc, exercitiul

2.     Forme de organizare: frontala, cu sarcini individuale

3.     Resurse:

-         materiale: planse, jetoane cu fructe, caiet special

-         temporale: 10-15 min.

-         bibliografice: Maria Matasaru  (si colaboratorii), „Proiectarea didactica in invatamantul prescolar”, Editura „Activ”, Bacau, 2004;

-         spatiale: sala de grupa

4.     Modalitati de evaluare: aprecieri verbale


Momentele

activitatii

Obiective

Continuturi si sarcini de instruire

Strategii didactice

Metode

Mijloace

Forme

1. Moment organizatoric

         Se vor asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii.

2. Captarea atentiei

1 min.

         Se va prezenta copiilor cosul cu legume sub forma de surpriza.  

demonstratia

conversatia

frontala

3. Actualizarea cunostintelor - ancora

2 min.

         Educatoarea solicita prescolarilor sa-si aminteasca din lectiile anterioare cunostintele despre legume:

-         denumirile legumelor;

-         partile componente ale plantei;

-         utilizare

conversatia

explicatia

cosul cu legume

frontala

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

1 min.

         Propunatoarea prezinta plansa cu marul, anunta tema si obiectivele urmarite.

explicatia

frontala

5. Prezentarea continutului. Dirijarea invatarii

6 min.

          Educatoarea va denumi partile componente ale plantei oferind detalii pe baza plansei.

          Li se cere copiilor sa denumeasca si ei partile componente ale plantei.

          Educatoarea denumeste si prezinta partile componente ale fructului (marului): coaja, miez, seminte si codita.

          Li e cere copiilor sa denumeasca si sa arate partile componente ale fructului.

conversatia

demonstratia

exercitiul

planse

mar

frontala

individuala

6. Obtinerea performantei

2 min.

        Copiii sunt rugati sa aleaga din cosulete jetoanele cu mere si sa le aseze pe ramurile copacului.

explicatia

exercitiul

jetoane,

plansa

individuala

7. Feedback-ul

1 min.

        Se organizeaza un joc-exercitiu „Spune DA sau NU”:

-         Marul are culoare albastra?

-         Marul e de forma rotunda?

-         Merele se culeg iarna? etc.

conversatia

jocul

frontala

8. Evaluare

    1 min.

    O.C.3

        Se realizeaza permanent, pe parcursul activitatii.

        Se acorda aprecieri verbale si stimulente.

conversatia

aprecierea

stimulente

frontala si individuala

9. Asigurarea retentiei si realizarea transferului extern

1 min.

    O.C.6

        Copiii denumesc la cererea educatoarei cateva moduri de utilizare a fructelor in stare proaspata si conservata.

        

conversatia

frontala

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2484
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved