Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





Gradinita

Poezii si cantece

Rezolva sarcina - Activitate matematica - Rezolva sarcina

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Educarea limbajului - Proiect didactic (Lumea povestilor)
PROIECT DIDACTIC GRUPA : mijlocie Peisaj polar
Proiect didactic Grupa: pregǎtitoare Educatie fizica
FISE DE COLORAT CU VEVERITE
COPILUL SI MEDIUL NATURAL
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mijlocie, Punguta cu doi bani
PSIHOGENEZA SI PSIHODINAMICA IN EVOLUTIA VIETII PSIHICE
SCOALA SI SCOLARUL MIC
Buna dimineata, soare!
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mare, Cand/cum si de ce se intampla?

TERMENI importanti pentru acest document

PROIECT  DIDACTIC

Grupa mijlocie



Gradinita nr.

Educatoare:

Activitatea: Activitate matematica

Tema activitatii: “Rezolva sarcina”

Forma de realizare: Joc didactic

Tipul de activitate: verificare si consolidare de cunostinte.

Scopul activitatii : Dezvoltarea  capacitatii de a intelege si utiliza numere si cifre;

Obiective operationale:

§        Sa numere corect si constient, crescator si descrescator in limitele 1-5;

§        Sa asocieze cifra cu numarul de elemente dintr-o multime si invers;

§        Sa numere prin incercuire  multimile pe panou;

§        Sa stabileasca corespondenta de 1 la 1 intre elementele unei multimi;

§        Sa descopere care numar lipseste  in sirul de cifre si sa-i gaseasca vecinii;

§        Sa respecte regulile jocului.

Elemente de joc: surpriza, stimulente, aplauze, inchiderea si deschiderea ochilor, bataie din palme.

Strategia – mixta, algoritmica

Metode si procedee: conversatia, explicatia, problematizarea, demonstratia,

brainstorming, jocul.

Mijloace de invatamant: jetoane cu cifre, multimi de obiecte, tabla magnetica, panou, siluetele personajelor din povestea Alba-ca-Zapada si cei sapte pitici.

Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.

Durata: 15-20 minute

Bibliografie:

·        “Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii”, Editia a II revizuita si adaugita, Editura V & I INTEGRAL, Bucuresti, 2005;

·        Aurelia Ana, Amaranda Maria Cioflica “Jocuri didactice matematice”Editura Emia, Bucuresti,2000;

·        “Metodica activitatilor instructive-educative in invatamantul preprimar”, Editura DIDACTICA NOVA, Craiova, 2007

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategiile didactice

Evaluarea

Organizarea activitatii

Pregatirea materialului didactic.

Copiii intra in sala de grupa si se aseaza in semicerc.

Captarea atentiei

-Copiii, Printul din povestea Alba-ca-Zapada si cei sapte pitici este foarte suparat. El mi-a spus ca Imparateasa cea rea a inchis-o pe Alba-ca-Zapada in turnul  castelului . Ca sa o recupereze tebuie sa rezolve sarcinile corect.

Ii intreb pe copii daca vor sa-l ajute pe print, dar ii avertizez ca drumul este plin de primejdii si numai cei ce cunosc tainele matematicii vor reusi sa treaca toate obstacolele.

Explicatia

Reactualizarea cunostintelor

- Pana la cat am invatat sa numaram?

Se cere copiilor sa numere crescator si descrescator  in limite 1-5.

Conversatia




Exercitiul

Capacitatea copiilor de a numara in limitele 1-5.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Pentru a-l ajuta pe Print sa o recupereze pe Alba-ca-Zapada ne vom juca un joc care se numeste “ Rezolva sarcina”.

Explica modul de desfasurare al jocului, precizeaza regulile, demonstreaza jocul.

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Observarea comportamentului

Desfasurarea propriu-zisa a jocului

Se arata o cifra.

Se cere unui copil sa recunoasca cifra  si sa o aseze pe panou sub multimea corespunzatoare.

Educatoarea cere unui copil sa numere multimea bananelor,  capsunilor etc.

Copiii sunt rugati sa inchida ochii. Educatoarea ia de pe panou o cifra.

-Ce cifra lipseste?

-Cu ce seamana cifra(1,2,5)?

Care sunt vesurile cifrei 3,4?

A fost un inelus

Pe deget invartecus

Mesterul l-a rupt in doua

Sa-i dea folosinta noua.

            (cifra 3)

Scaun ar parea

Cu spatarul in podea

Si picioarele in sus

Cine oare asa l-a pus?

            (cifra 4)

Va rog sa fiti atenti si sa numarati de cate ori bat din palme.

-De cate ori am batut din palme?( de 3 ori).

Care sunt vecinii cifrei 3?

Conversatia

Jocul

Exercitiul

Problematizarea

Capacitatea copiilor de a recunoaste cifrele si de a o aseza pe panou sub multimea corespunzatoare.

Capacitatea copiilor de a sesiza numarul care lipseste si vecini  acestuia.

Evaluare

Impart copiii in doua echipe.

Echipa merelor rosii vor aseza jetoanele cu cifre  in ordine crescatoare, iar echipa merelor verzi vor aseza jetoanele cu cifre in ordine  descrescatoare.

Conversatia

Capacitatea copiilor de a rezolva o sarcina data.

Incheierea activitatii

Se fixeaza tema:

-Cum s-a numit jocul nostru?

-Voi cum ati vrea sa se numeasca?

 Se fac aprecieri generale si individuale asupra participarii copiilor la activitate.

Brainstorming

Evaluare finala








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1202
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site