Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

Om si societate: PROIECT DE LECTIE - Geografie - Geografie CLASA: a IV

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





SCOALA: S.A.M. "DUMITRU POPA", MOGOSESTI - IASI

DATA:

CLASA: a IV- a B

ARIA CURRICULARA: Om si societate

DISCIPLINA: Geografie

UNITATEA DE INVATARE: Elemente de geografie a Romaniei. Oameni si locuri

SUBIECTUL LECTIEI: Bucuresti - capitala tarii

TIPUL LECTIEI: mixt

SCOPUL LECTIEI: Insusirea de noi cunostinte referitoare la capitala Romaniei prin implicarea activa in dobandirea acestora

OBIECTIVELE OPERATIONALE:

Sa localizeze pe harta administrativa capitala Bucuresti;

Sa precizeze cateva date istorice despre istoricul orasului Bucuresti;

Sa identifice prin imagini obiectivele cele mai importante ale capitalei;

Sa completeze enunturi lacunare cu informatii referitoare la capitala Bucuresti;

Sa se implice in prezentarea informatiilor in mod activ;

Sa identifice unele informatii referitoare la capitala Bucuresti avand ca suport textul din manual.

RESURSE:

v     METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, observatia, explicatia, jocul didactic, problematizarea, metoda mozaicului, lucrul cu manualul;

v     MIJLOACE DE INVATAMANT: fise cu informatii despre Bucuresti pentru activitatea in echipe, harta administrativa in format mic, imagini cu orasul Bucuresti, coala polistiren, auditie legenda despre Bucuresti (calculatorul), caietul special de geografie;

v     INFORMATIONALE:

Manualul de geografie pentru clasa a IV- a;

Geografie - caietul elevului clasa a IV- a , Daniela Cheresi, Aurelia Fierascu, Ana Lapovita, Editura Ana, 2006;

www.didactic.ro

v     TIPURI DE ACTIVITATE: frontala, independenta, in perechi, pe echipe

SCENARIUL DIDACTIC

Nr.

crt.

Secventele lectiei

Continutul instructiv - educativ

- forme de activitati

Strategia didactica

Evaluare

Metode si

procedee

Mijloace de

invatamant

Moduri de realizare

I.

II.

III.

IV.

Moment organizatoric

Verificarea si reactualizarea cunostintelor

Lectia noua

Captarea atentiei

Anuntarea temei noi si a obiectivelor

Predarea de noi cunostinte

Dirijarea invatarii



Asigurarea

retentiei

Incheierea activitatii

Elevii se pregatesc pentru ora de geografie.

Se verifica tema pe care au avut - o de pregatit elevii.

Se reactualizeaza cunostinte referitoare la informatiile insusite de elevi in cadrul lectiei Locuitorii si asezarile omenesti. Se verifica cunostintele folosindu - se jocul didactic Cine stie, intreaba!

Elevii vor formula intrebari in legatura cu continutul lectiei si vor numi colegi pentru a raspunde la acestea.

Se va face audierea legendei despre Bucuresti, de Dumitru Almas.

Se va anunta tema noua abordata si obiectivele intr-o forma generalizata, pe intelesul elevilor.

Elevii sunt invitati sa participe la o calatorie imaginara prin Bucuresti.

Se precizeaza faptul ca nu pot pleca in excursie fara sa detina cateva informatii despre Bucuresti.

Abordarea predarii de noi cunostinte se va face folosindu -se metoda mozaicului (jigsaw).

Prezentarea pe etape si faze

Prima etapa

Elevii sunt impartiti in patru echipe. Fiecare echipa va avea in componenta sa cate un copil ce se va numi in mod generic: geograful, istoricul, ghidul si ecologistul.

Acestia vor primi fise cu informatii despre asezarea, istoria, obiective importante din Bucuresti, iar ecologistii vor fi solicitati sa identifice cateva solutii pentru reducerea poluarii. Fiecare va prezenta informatiile detinute in cadrul echipei initiale.

A doua etapa

Dupa ce au parcurs faza de lucru in echipa initiala, elevii constituie grupe de experti folosindu-se de denumirile generice. Vor prezenta informatiile detinute in cadrul echipelor nou constituite.

A treia etapa

Echipele alege un lider ce va fi delegat pentru a prezenta materialul informativ.

Primii prezinta geografii, apoi istoricii si ecologistii.

Dupa prezenta realizata de reprezentantii celor trei echipe, se evidentiaza ca calatoria imaginara prin Bucuresti poate sa inceapa si sunt invitati ghizii in fata.

Se prezinta imaginile cu cladirile ce au rol administrativ, muzee, parcuri, alte cladiri importante din Bucuresti.

Invatatorul va fi ghidul principal si indica ordinea prezentarii acestora. Va solicita elevilor sa precizeze cate un mijloc de transport cu care se vor deplasa in anumite locatii indicate din Bucuresti.

In anexe se regasesc explicatiile si corelatiile interdisciplinare aplicate.

Pentru a dovedi ca sunt pregatiti sa faca o excursie adevarata in Bucuresti, elevii vor avea de completat un text lacunar cu informatii despre Bucuresti, avand ca suport si continutul informational din manual.

( anexa 2)

Se face evaluarea fisei de lucru.

Se da tema pentru acasa, exercitiile de pe caietul special.

Se fac aprecieri generale asupra modului de participare a elevilor la lectie.

Joc didactic

Conversatia

Expunere audio a unui material

Invatarea prin descoperire

Metoda mozaicului

Explicatia

Observatia

Exercitiul

Lucrul cu manualul

explicatia

Calculatorul

Fise cu informatii

imagini

Fisa de lucru

Frontal

Frontal

Activitatea pe echipe

Activitate

Frontala

Activitate in perechi



Capacitatea de a formula intrebari avand ca suport un continut informativ

Capacitatea de a coopera in cadrul

echipei

Observarea sistematica

Capacitatea de retinere a informatiilor si de selectare a acestora din manual

Aprecieri verbale

ANEXA NR.1

Geografii

1. "La 60 km distanta de batrana Dunare si la 100 km de culmile Carpatilor, in plina campie si incadrat de o salba de lacuri, se afla de peste cinci veacuri vechea cetate de scaun Bucuresti, astazi marele oras modern, clocotitor de viata centrul culturii si stiintei romanesti, capitala Romaniei."

din Romania, ghid turistic - EDITURA MERIDIANE

2. Bucuresti, capitala tarii noastre, are o populatie de peste doua milioane de locuitori. Ca suprafata se situeaza intre primele o suta de orase din lume.

3. Capitala se afla situata in centru Campiei Romane, intr-o zona neteda. Este strabatuta de raurile Dambovita si Colentina. Acesta din urma formeaza o salba de lacuri in nordul orasului.

4. Capitala tarii este impartita in sase sectoare, si mai multe cartiere. Dintre acestea sunt: Baneasa, Voluntari, Colentina, Titan, Rahova, Ferentari. Cautati-le pe harta din manual, fig.2!

Istoricii

Prima atestare documentara a orasului dateaza din timpul domniei lui VLAD TEPES, in anul 1459. A fost mentionat ca cetate, apoi ca oras medieval, important centru comercial.

2.Din 1862, dupa Unirea principatelor Romane, la 24 Ianuarie 1859 si constituirea statului national roman, Bucuresti devine capitala. Se dezvolta mestesugurile, se inalta locuinte, Curtea Domneasca si biserici. Se infiinteaza prima tipografie si primele scoli.

3. In secolul al XIX - lea apar fabrici si uzine si se pune in functiune o cale ferata, Bucuresti devenind principalul centru feroviar al tarii.

4. Secolul al XX - lea transforma orasul in cel mai important centru cultural, economic si politic al tarii. Se inalta cartiere moderne, se amenajeaza locuri de agrement, se construiesc mijloace de transport moderne, se infiinteaza multe scoli si spitale.

Ecologistii

PROPUNETI CATEVA SOLUTII PENTRU DIMINUAREA POLUARII DIN BUCURESTI.

Ghizii

Vor avea imagini cu:

Cladiri importante din Bucuresti

SEDIUL PRESEDENTIEI  SEDIUL GUVERNULUI SEDIUL PARLAMENTULUI

- PALATUL COTROCENI  - PALATUL VICTORIEI - CASA POPORULUI

PRIMARIA GENERALA A CAPITALEI

  1. PARCURI SI LACURI

IMAGINI DIN PARCUL CISMIGIU   BUSTUL LUI GEORGE COSBUC

LACUL CISMIGIU

 

IMAGINI PARCUL HERASTRAU

LACUL HERASTRAU

3. IMAGINI MUZEE

MUZEUL SATULUI

MUZEE DE ARTA

PALATUL SUTU  MUZEUL NATIONAL DE ARTA MUZEUL DE ARTA POPULAR

GRADINA BOTANICA PALATUL MOGOSOAIA BISERICA LUI BUCUR

  1. CE MAI PUTEM VEDEA?

ARCUL DE TRIUMF UNIVERSITATEA PIATA REVOLUTIEI

GRADINA ZOOLOGICA  Oraselul copiilor

ANEXA NR. 2

BUCURESTI - CAPITALA ROMANIE

Bucuresti este________________ Romaniei. Este asezata in partea de _____________a Romaniei, in Campia _____________ si este strabatuta de raurile_____ _______ ______ ______si _____ _______ ______ _______.

Prima atestare documentara a orasului dateaza din timpul domniei lui___________________, in anul_________.

In secolul al XIX - lea apar___________ si _____________, se pune in functiune o _____ _______ ______ ______, Bucurestiul devine principalul centru________________ al tarii.

Secolul al XX-lea transforma orasul in cel mai important___________________si cel mai important centru______________, _______________ si _________________al tarii.

Bucurestiul este impartit in ________sectoare si mai multe _____________.

Obiective (cladiri) importante sunt:__________ ______ ____ __________ ______ ____ __________________

Ai terminat? Raspunde! 

O legenda ca-n povesti!

A dat numele: Bucuresti 

Daca stii, atunci ma bucur.

Este chiar ciobanul__________

E un arc intins spre cer

Ca-n Paris: inalt, stingher.

E triumful Romaniei

Dar si semnul bucuriei

Pe sub pamant sa calatoresti

Doar in Bucuresti reusesti. 

E un tren, un tren erou

Si se numeste____________

Un muzeu cu multe case De prin tara adunate,

Langa Herastrau plasate

Si de lume vizitate

O fasie curgatoare

Bucurestiul taie-n doua.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 9534
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved