Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE - Diferentierea sunetelor in cuvinte monosilabice si bisilabice

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT  DE LECTIE



SCOALA SPECIALA

DISCIPLINA :Terapia tulburarilor de limbaj

DEFICIENTA :Dislexie-disgrafie

GRUPA :copii de 6-8 ani (grupa de 2copii )- clasa I

TIPUL:Formare de priceperi si deprinderi

SUBIECTUL : Diferentierea sunetelor in cuvinte monosilabice si bisilabice

OBIECTIVE GENERALE :

- formarea priceperilor si deprinderilor de pronuntie corecta ;

- formarea priceperilor si deprinderilor de diferentiere a sunetelor in cuvinte ;

- realizarea unei vorbiri corecte din punct de vedere articulator , fonetic si gramatical;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

- sa pronunte corect sunetele;

- sa diferentieze corect auditiv sunetele in cuvinte ;

- sa- si consolideze motricitatea generala a aparatului fono-articulator si ,in special, motricitatea linguala;

- sa realizeze corect analiza si sinteza fonetica a cuvintelor ;

- sa formuleze propozitii simple , respectand succesiunea corecta a cuvintelor in propozitii ;

- sa produca si sa reproduca mesaje orale simple , clare , logice .

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE : demonstratia , imitatia ,observatia , conversatia , explicatia , exercitiul , analiza fonetica , comparatia , jocul didactic,povestirea ;

MATERIAL DIDACTIC : oglinda logopedica ,creioane colorate, fise de lucru,

jetoane ,planse ;

FORME DE ORGANIZARE : frontal , individual .

DESFASURAREA  ACTIVITATII

Nr.

crt

Etapele activitatii

Activitatea logopedului

Act. elevilor

Evaluare

Organizarea

activitatii

.Pregateste materialele necesare, aeriseste sala de lucru

.Isi controleaza si coordoneaza comportamentul

.observarea comportament.

Verificarea  auzului fonematic si a motricitatii linguale

.Se realizeaza exercitii pentru motricitatea linguala:miscari ale limbii in diferite zone ale gurii si in diferite pozitii.

.Se exacuta pronuntia unor sunete   in fata oglinzii logopedice.

.Framantari de limba , onomatopee.

.Urmaresc , imita ,se joaca.

.evaluare formativa individuala, ev.practico-aplicativa, aprecieri verbale

Anuntarea temei si a obiectivelor

.Anunta tema , obiectivele urmarite , modalitatile de realizare.

.Sunt atenti .

.obs. comport.

Formarea   si automatizarea pronuntiei corecte a sunetelor, cuvintelor

.Prezinta jetoane cu imagini diferite; se cere copiilor sa selecteze imaginile cu animale , se analizeaza ficare cuvant folosindu-se metoda fonetica , analitico - sintetica , se alcatuiesc propozitii .

.Joc- concurs

Se solicita copiilor sa selecteze, intr-un anumit timp , doar imaginile a caror denumire incepe cu un anumit sunet , sa le aranjeze pe un suport , sa le citeasca rar ,apoi foarte repede si sa continue sirul cu inca trei cuvinte care incep cu acelasi sunet .

.Elevii urmaresc , citesc imaginile ,analizeaza fonetic , alcatuiesc propozitii, exerseaza .

.Elevii participa activ.

.evaluare formativa ,

aprecieri verbale , evidentieri

.recompense

Verificarea gradului de automatizare a pronuntiei corecte

.Povestire dupa imagini

Se prezinta elevilor planse cu imagini din povestea "Capra cu trei iezi ". Se cere elevilor sa aranjeze plansele in ordinea derularii actiunii , apoi sa povesteasca folosindu-se de planse .Se va urmari pronuntia cuvintelor si se vor face corectarile necesare la oglinda logopedica .Se cere elevilor sa enumere cuvinte mono si bisilabice folosite in povestire , se face diferentierea sunetelor , apoi analiza silabelor.

.Fise de lucru

Se vor imparti fise pentru observarea / colorarea unor   imagini, cu diverse cerinte de lucru :sa coloreze imaginile a caror denumire incepe cu sunetul  m  , sa incercuiasca imaginile a caror denumire are o silaba , sa desparta in silabe , sa alcatuiasca propozitii ,etc.

.Elevii participa la povestire , primesc recompense .

.Activitate de lucru independenta.

.evaluare formativa ,

aprecieri verbale , evidentieri

.evaluare formativa

Retentia si transferul

.Se enumera activitatile realizate , se repeta cuvinte mono si bisilabice.

.Elevii spun care exercitiu le-a placut mai mult si de ce .

.aprecieri verbale , evidentieri

Aprecieri , evaluare

.Sunt apreciati copiii pentru participarea activa , sunt analizate fisele de lucru si se acorda note .

. Elevii sunt atenti , se autoevalueaza.

.Observarea comportamentului ,aprecieri verbale , evidentieri , note.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4236
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved