Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA : a III-a Limba si literatura romana - "Rapsodii de primavara" de George Toparceanu

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



CLASA : a III-a

ARIA CURRICULARA :Limba si comunicare

DISCIPLINA : Limba si literatura romana

UNITATEA DE INVATARE : Vestitorii primaverii

SUBIECTUL : "Rapsodii de primavara" de George Toparceanu

TIPUL LECTIEI : predare-invatare

OBIECTIVE  DE REFERINTA:

sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar/nonliterar in pagina

sa aseze corect in pagina textele scrise, respectand scrierea cu alineate si spatiul liber intre cuvinte, scrierea caligrafica / lizibila

OBIECTIVE  OPERATIONALE :

O1- sa citeasca corect, constient, activ si cursiv poezia "Rapsodii de primavara" dupa George Toparceanu;

O2- sa integreze noile achizitii in contexte proprii;

O3- sa rezolve sarcinile din fisa de lucru;

O4- sa scrie caligrafic un fragment din poezie;

RESURSE:

Procedurale: conversatia, explicatia, observarea, exercitiul

Materiale: volumul de poezii,  manualul, fise de lucru

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual

BIBLIOGRAFIE

Serdeanu Ioan, Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, Editura Didactica si pedagogica, Bucuresti 1993;

*** - ,, Programe scolare pentru clasa a IV -a, Limba si literatura

romana ", Bucuresti, 2005;

Nr. crt.

Etapele lectiei

Ob. op

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Strategie didactica

Obs

Metode procedee

Mijloace de inv.

Forme de org.

Moment organizatoric

-Pregateste materialele necesare pentru buna desfasurare a lectiei

-Se pregatesc pentru lectie

frontal

Verificarea cunostintelor

- Verifica tema pentru acasa cantitativ si calitativ

- Citesc/ asculta continutul temei si se corecteaza unde este nevoie.

conversatia

exercitiul

frontal

Captarea atentiei

Prezint elevilor urmatoarea ghicitoare

Cine aduce iar in tara

Mandre pasari calatoare,

Imbraca gradina-n floare

Si-ncalzeste vremea afara?

-descopera raspunsul la ghicitoare

(primavara)

exercitiul

explicatia

frontal

Anuntarea temei si a obiectivelor

Precizez elevilor ca azi vom invata poezia Rapsodii de primavara de George Toparceanu, iar daca sunt atenti, la sfarsitul orei reusesc sa citeasca corect poezia, sa inteleaga mesajul pe care aceasta il transmitei, sa rezolve corect o fisa de lucru, veti afla care sunt semnele primaverii.

- Sunt atenti la ceea ce le comunic

explicatia

frontal

Dirijarea invatarii

- Prezinta cateva date despre autor;

-Prezinta o plansa cu portretul scriitorului si volumul din care face parte poezia "Vestitorii primaverii";

- Citesc , din volum, poezia in intregime

- Solicit citirea fragmentului prezentat in manual

-Solicita explicarea cuvintelor si a expresiilor noi din text

Rapsodie=opera literara sau muzicala, inspirata adesea din creatia populara

Taina=secret

Margaritar= Boaba rotunda si tare de culoare alba-stralucitoare cu reflexe sidefii, care se formeaza in corpul unor scoici si care se intrebuinteaza ca podoaba de pret; perla

Panere cosuri din nuiele

Balai=blond

Sihastru=singur, izolat

Miozot= planta cu floare albastra numita si "nu-ma-uita"

Se explica si anumite expresii frumoase intalnite in aceasta poezie:

Crangul adormit= padurea de arbori tineri amortita dupa lunga iarna friguroasa si geroasa

Cerul ca o petala de miozot= cerul albastru

- Solicita alcatuirea unor propozitii folosind unele cuvinte din text: taina, margaritara, crangul adormit, sihastru,etc.

-Verifica propozitiile alcatuite de elevi.

Solicit elevilor sa deschida caietele, sa noteze data si titlul si sa transcrie poezia

Acord explicatii suplimentare elevilor care solicita.

Adresez urmatoarele intrebari elevilor?

Ce a trecut prin crang?

Ce a risipit primavara in taina mare?

Ce stare sufleteasca transmit versurile?

Urmaresc cu atentie informatiile despre autor si volumul dedicat copiilor.

-Citesc poezia expresiv

-Explica oral cuvintele noi din text.

Alcatuiesc corect propozitii folosind cuvintele date

-transcriu poezia respectand incadrarea corecta in pagina

Prin crang a trecut primavara.

Ea a risipit siruri de margaritare.

Versurile transmit o stare de bucurie si veselie la sosirea primaverii

conversatia

explicatia

observatia

exercitiul

conversatia

explicatia

exercitiul

exercitiul

Conversatia

explicatia

Plansa

Volumul

manual

Caietul

frontal

frontal

indivi-dual

indivi-dual

frontal

Realizarea transferului si a retentiei

Impart elevilor cate o fisa de lucru si cer acestora sa rezolve sarcinile. Acord explicatii acolo unde este necesar

Rezolva corect exercitiile de pe fisa de lucru

exercitiul

Fisa de lucru

individual

Tema pentru acasa

Ca tema elevi primesc sa alcatuiasca un scurt text din care sa reiasa aparitia primaverii pe plaiurile noastre

Isi noteaza tema pentru acasa.

explicatia

frontal

Concluzii si aprecieri

-Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei

-Sunt atenti la aprecieri.

aprecierea verbala

frontal

indivi-dual

Poezia este scrisa de poetul

Ce aduna in poala norul sihastru?  Gasiti insusiri pentru substantivele

crang..

taina

panere..

Titlul poeziei este

..

.

Subliniati forma corecta: Desenati chipul primaverii

taina = secret; ceva necunoscut; haina

panere = cosulete; paturi; oale;

sihastru = singur; izolat; multime



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 7587
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved