Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: a VI-a A Limba si literatura romana - Notiuni de sintaxa

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



SCOALA Colegiul ,,Costache Negruzzi",Iasi

DATA:

CLASA: a VI-a A

PROFESOR:

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL LECTIEI: Notiuni de sintaxa

TIPUL LECTIEI: predare-invatare

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

O1: asigurarea transferului;

O2: fixarea notiunilor

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:

Elevii vor fi capabili:

O1: sa reactualizeze cunostintele dobandite anterior ;

O2: sa recunoasca din ce elemente este alcatuita o fraza;

O3: sa construiasca enunturi cu mai multe parti de vorbire;

O4: sa realizeze schema unei propozitii sau a unei fraze:

O5: sa completeze spatiile lacunare cu notiunile lipsa.

AFECTIVE:

O1: sa participe cu interes la lectie;

O2: sa manifeste spirit cooperativ;

O3: sa coopereze in vederea realizarii exercitiilor.

PSIHO-MOTORII:

O1: sa respecte ritmul cerut de desfasurarea activitatilor.

CONDITII PREALABILE:

Elevii sa aiba cunostinte teoretice despre sintaxa frazei.

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICA

a) Metode si procedee: conversatia euristica, analiza gramaliza, problematizarea, observatia, explicatia, exercitiul.

b) Forme de organizare: activitatea frontala combinata cu activitatea individuala.

c) Resurse: capacitatea de invatare ale elevilor si cunostintele insusite anterior despre sintaxa frazei.

d) Mijloace de invatamant: texte, tabla, manual.

e) Bibliografie: Limba si literatura romana-manual pentru clasa a VI-a, Editura All.

EVALUARE: initiala la inceputul orei, continua pe tot parcursul orei prin analiza raspunsurilor si aprecierea finala asupra realizarii obiectivelor propuse prin notarea elevilor care au participat activ la lectie.

SCENARIU DIDACTIC

Nr.

crt.

Etapele lectiei

Continuturi

Strategii didactice

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode si procedee

Forme de organizare

Moment organizatoric

Salutul,notarea absentelor. Verificarea materialelor necesare, stabilirea linistii si a ordinii.

Saluta si se pregatesc pentru inceperea orei.

Conversatia.

Frontala.

Verificarea temei de acasa

Se verifica calitativ si cantitativ tema, profesorul incercand sa corecteze eventualele greseli.

Se verifica tema

Conversatia euristica.

Momentul ancora

Se scriu pe tabla cateva enunturi pe care elevii trebuie sa le delimiteze.

Elevii elaboreaza raspunsuri pe care urmeaza sa le dea.

Conversatia, explicatia.

Frontala.

Anuntarea subiectului lectiei

Astazi la ora de limba romana vom recapitula si vom sistematiza cunostintele despre notiuni de sintaxa.

Receptioneaza informatia.

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior

Ce este sintaxa?

Ce este propozitia?

Din ce este alcatuita o propozitie?

De cate feluri poate fi o propozitie din punct de vedere al alcatuiri?

Cate tipuri de propozitii cunoasteti?

Cum poate fi o propozitie?

Din ce este formata o propozitie simpla?

Dati-mi exemple de propozitii simple.

Din ce este formata o propozitie dezvoltata?

Dati-mi exemple de propozitii dezvoltate.

Dati-mi exemple de propozitii exclamative, interogative si negative.

Ce este fraza?

Sintaxa se ocupa cu imbinari de cuvinte in propozitie si al legaturi dintre propozitii in fraze.

Este o comunicare cu un singur predicat in care se exprima o judecata sau o idee cu caracter afectiv.

O propozitie este alcatuita din subiect si predicat.

O propozitie poate fi simpla sau dezvoltata.

Mai multe tipuri de propozitii: afirmativa, negativa, exclamativa si interogativa.

O propozitie poate fi principala sau secundara.

O propozitie simpla este formata din subiect si predicat.

Muncitorii s-au culcat.

Eu citesc acum.

O propozitie dezvoltata este formata din parti de principale si secundare: atribut si complement care intregesc sensul partilor principale.

Lucratorul cel batran avea pe el cele mai umilite straie, lepadate in dar de stranepotii.

Vino, la mine astazi!

Nu am scris tot.

Cum, nu ai fost la biblioteca?

Comunicarea in care exista mai multe predicate, deci o imbinare de propozitii se numeste fraza.

Conversatia, explicatia.

Conversatia, explicatia.

Conversatia euristica.

Conversatia euristica.

Conversatia euristica.

Conversatia euristica.

Conversatia euristica.

Exercitiul.

Conversatia euristica.

Exercitiul.

Exercitiul

Conversatia euristica.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Individuala frontala.

Individuala frontala

Individuala  frontala

Individuala frontala

Frontala.

Dirijarea invatarii

Este foarte important sa stim ca propozitiile sunt simple si dezvoltate.in cadrul unei propozitii pot aparea si elemente regente.propozitia regenta este subordonata altei propozitii.propozitia regenta depinde de o regenta.in cadrul unei propozitii apar raporturi. De cate feluri pot fi aceste raporturi?

Raportul de coordonare apare atat intre propozitii principale cat si la propozitiile subordonate.

Prin ce se realizeaza raporturile?

Conjunctiile pot fi de doua tipuri: coordonatoare si subordonatoa-re.

Dati-mi exemple de conjunctii.

Elevii noteaza in caiete.

Raporturile pot fi de coordonare si de subordonare.

Elevii noteaza in caiete.

Raporturile se realizeaza prin conjunctii.

Elevii noteaza in caiete.

Exemple:si, ca, dar, de, dupa ce, pentru ca, ori, sau.

Conversatia.

Conversatia.

Conversatia euristica.

Frontala.

Frontala.

Frontala.

Asigurarea retentiei si a transferului.

Se noteaza un text pe tabla iar elevii sunt solicitati sa identifice conjunctiile sa imparta textul in propozitii aratand felul lor.

Elevii sunt atenti si incearca sa rezolve corect sarcina data.

Observatia,

exercitiu,ana-liza gramaticala.

Frontala, 

individuala.

Incheierea activitati.

Sunt notati elevii care au participat activ la lectie. Profesorul indica tema din manual.

Elevii noteaza tema in caiete.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6119
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved