Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Clasa a X-a Procese psihice cognitive superioare

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Profesor:

Clasa a X-a D  Tema : Procese psihice cognitive superioare



Data: 14 Decembrie 2007 Subiectul lectiei: Imaginatia

Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare

Scopul lectiei: cunoasterea aspectului de unicitate pe care il confera Imaginatia omului.

Competente specifice:

1.1. Identificarea proceselor psihice si caracterizarea rolului lor in evolutia personalitatii

Identificarea legaturilor intre procesele psihice

2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete

2.2. Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare si prin utilizarea unor instrumente adecvate de masurare

3.1. Relationarea eficienta/ cooperarea cu ceilalti in colectarea, interpretarea si evaluarea informatiilor referitoare la procese si manifestari psihice

Obiective informative:

1. Sa cunoasca si sa inteleaga modul in care functioneaza imaginatia

2. Sa cunoasca potentialul nemaipomenit pe care il poseda omul in nuce.

3. Sa cunoasca procedeele obisnuite ale imaginatiei.

Obiective formative:

Sa dezvolte capacitatea de a trasforma informatia de o maniera care sa foloseasca adaptativ.

Sa dezvolte abilitati sociale (lucru in echipa, toleranta, respect reciproc).

Sa dezvolte imaginatia ca un instrument extrem de eficient   in rezolvarea unor situatii - problema, precum si in analizarea posibilitatilor personale de dezvoltare.

Rezultate ale invatarii: cunoastere, analiza, intelegere, interpretare.

Metode: expunere (ppt), conversatia, metoda "Ciorchinele", Analiza comparativa.

Secventele lectiei

Scopul predarii

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Stiluri de invatare

Resurse si metode

EVALUARE

 

Organizarea clasei de elevi

Dezvoltarea lucrului in echipa

Distribuirea de FISE de lucru cu obiective de urmarit pentru fiecare grup

Isi organizeaza materialul primit in vederea studierii lui

V

X

P

X

A

X 

Fise de lucru

 

Reactualizarea cunostintelor

Dirijarea invatarii

Feed-back

Dirijarea invatarii

Feed- back

Legarea teoriei de practica

Analiza invatarii si evaluarea invatarii

Elevii vor anuntati ca in aceasta lectie vor asimila  noi cunostinte care vor clarifica si vor imbunatati performantele lor ulterioare si vor realiza aplicatii care sa le formeze deprinderi de manipulare, organizare, trasformare a materialului informativ.

Se stabileste specificul Imaginatiei in raport cu Memoria.

Prin intrebari frontale se realizeaza se realizeaza reactualizarea cunostintelor privind memoria si gandirea

Prezentare ppt. - procedeele imaginatiei:

https://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8ht )

amplificarea si diminuarea (exp)

multiplicarea si omisiunea

diviziunea

schematizare

tipizarea

Prezentarea unui film scurt care sa puna in evidenta comunicarea pe principii de eficienta ce exista la nivelul tuturor proceselor psihice.

Distribuie fisa de lucru si da indicatii privind rezolvarea acesteia :

a)      Analizati setul de fotografii si identificati procedeele imaginatiei implicate in fiecare dintre cele 8.

b)      Incercati sa dati cate un nume lucrarilor prezentate.

Pentru sporirea caracterului aplicativ al temei, elevii vor rezolva Activitatea 2.

Profesorul va incuraja si sustine activitatea elevilor.

Se va distribui elevilor fisa de autoevaluare

Elevii isi vor nota in caiete planul lectiei:

Imaginatia - Definire - specific

Procedeele imaginatiei

Formele imaginatiei

Elevii vor raspunde la intrebarea privind "ce inseamna a imagina" - pentru a stabili specificul acestui proces psihic.

a produce ceva nou ce inca nu exista

a aminti ceva ce a existat dar nu mai exista

a completa elementele care lipsesc dintr-un intreg

a anticipa, a proiecta in viitor

a visa

a combina, a transforma



elevii vor asculta explicatiile si vor lua notite.

Urmarind Filmul scurt "Dialog" al lui Jan Svankmajer, https://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8 )se vor concluziona:

imaginatia este un proces de reorganizare, reformulare, regandire a unor modele anterioare, dar prin participarea armonioasa la elaborarea acestora a tuturor proceselor psihice.

Dezvoltarea unilaterala a anumitor procese, in dauna altora, saraceste personalitatea de capacitatea ei de generare constanta si integrala de solutii.

Este extrem de necesar sa constientizam importanta dezvoltarii integrale a personalitatii noastre.

Elevii vor rezolva fisa de lucru in echipa si vor prezenta rezultatele muncii lor intregii clase.

Cum procedeele se interfereaza, se va concluziona ca omul este o personalitate unica - ce interpreteaza informatia care ii parvine - si ofera un model unic de activitate,de existenta.

Metoda "Ciorchinele" (anexa 1):

plecand de la fotografia cu numarul 1, ce a primit din partea autorului ei numele de: Dialog, elevii vor genera noi interpretari ale termenului de dialog, realizand diferite reprezentari, obiecte care sa capate aceasta acceptiune.

Purtatorul de cuvant al grupului va prezenta "dialogul" grupului

Elevii vor completa raspunsurile lor la intrebarile din fisa de autoevaluare.

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Manual

Caiete de lucru

Dialog frontal

conversatia

dezbatere

Tabla

Creta colorata

Fisa de lucru

Conversatie

fisa de lucru

set de fotografii

flipchart

Tabla

Dezbatere

dialog frontal

tabla

Lucru in echipa



Dialog

Tabla si creta

Ciorchinele

Cartoane colorate

Orala

Orala

Observarea sistematica a comportamentului elevilor

Autoevaluare

Orala

Autoevaluare

Evaluare scrisa - Originalitatea numelor prezentate

Parciparea la dezbatere

Observarea sistematica - atitudine/ comportament.

Orala

Orala

Observare sistematica

Evaluare scrisa (originalitate, lucrari care se disting prin forma si continut)

Observarea sistematica

Autoevaluare

 

Tema pentru acasa

Realizarea unui proiect de design

imbunatatirea unui obiect existent sau inventarea unui obiect care sa aiba o anumita funtie:

o masina de cules mere

un dispozitiv pentru curatat cartofi

o masina de sapat tunele

Se vor da elevilor indicatii de realizare (obiective, etape, feedback)  a proiectului.

Elevii vor stabili pasii de urmat in realizarea proiectului (analiza si evaluarea obiectivelor, generarea de alternative,

Desenul propriu-zis, studiu de fezabilitate - incipient)

X

X

X

markere

coli de hartie

conversatie

fisa de resurse

Orala

Orala

Evaluarea activitatii:

Ce a decurs bine:

Ce trebuie modificat:

Elevii cu dominanta vizuala:

Elevii cu dominanta auditiva:

Elevii cu dominanta practica:

Fotografii pentru analiza





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2927
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved