Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Plan de lectie biologie - Muschi si Ferigi

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Plan de lectie - Muschi si Ferigi



Obiectul: Biologie

Unitatea de invatare: Principalele grupe de plante.

Tema:Lucrare de laborator-Comparatie intre muschi si ferigi

Profesor: Bratcovici Iuliana

Scoala cu cl. I-VIII Romanesti, jud. Dambovitata

Scopul lectiei: Reorganizarea si sistematizarea cunostintelor despre muschi si ferigi,dobandirea unor notiuni cu caracter operational privind organizarea morfo-fiziologica a plantelor, notiuni necesare intelegerii evolutiei lumii vegetale.

Obiective de referinta:

Sa identifice grupe si specii de plante(1.1)

Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea plantelor(1.2)

Sa utilizeze metode si mijloace adecvate exploatarii/investigarii lumii vegetale(2.1);

Sa realizeze activitati  experimentale si sa interpreteze rezultatele(2.2);

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie:

  • Sa verifice prin experiente simple absorbtia apei prin toata suprafata corpului la muschiul de pamant;

Sa efectueze corect observarea la microscop a frunzulitei muschilor si sa intrerpreteze rezultatele;

Sa explice mediul de viata,structura organelor vegetative si prezenta vaselor conducatoare cu ajutorul planselor si a prezentarii PowerPoint pentru cele 2 plante;

Sa compare ciclurile de inmultire la muschi si ferigi cu ajutorul jocului didactic;

Sa dovedeasca evolutia muschilor si ferigilor din algele verzi si sa indice rolul apei in etapele ciclului de inmultire la muschi si ferigi prin fisa de autoevaluare;

Tipul lectiei:lucrare de laborator bazata pe experiente cu rol recapitulativ si de aplicare.

a)          Resurse procedurale: observatia, conversatia euristica,experimentul,jocul didactic.

Resurse materiale:- pt. intreaga clasa:planse cu alcatuirea muschilor si a ferigilor,materiale Power-Point despre feriga

-pt.fiecare grupa :microscoape,truse biologie,material biologic proaspat si naturalizat,fise de lucru,jetoane cu ciclul de inmultire

la muschi si ferigi;atlase botanice,manual.

b)          Forma de activitate: frontala ,individuala,pe grupe.

Evaluare:formative prin chestionare orala si prin fisa de autoevaluare;

Locul desfasurarii:sala de clasa.

Bibliografie:

Þ                Floarea Dobran - Biologie, manual pentru clasa a V-a, Ed. Teora

Þ                Atlas de botanica

Þ                Viorel Lazar, Mariana Nicolae - Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Ed.  

Arves.

Þ                MEN programa scolara;

Þ                Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC

Þ                Anca Ciolac-Russu,Jeanina Cirstoiu-Didactica lucrarilor practice si practica biologica -PIR,2006

Þ                Marieta Ghete,Martiana Florenta Grosu-Activitati practice de biologie pentru gimnaziu-EDPBucuresti 2002

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei

-pregatirea materialul didactic;

-notarea elevii absenti si verificarea conditiilor de desfasurare a lectiei;

-Se pregatesc pentru lectie.

Pregatirea elevilor pentru verificare.

-Elevii au fost anuntati de la ora precedenta in legatura cu desfasurarea unei lectii de laborator bazata pe experiente cu rol recapitulativ si de aplicare.

-Au recapitulat lectia "Muschii "si "Ferigile -plante superioare fara flori" si sunt pregatiti pentru lectie.

Prezentarea obiectivelor urmarite.

Anunta elevii ca azi isi vor reaminti ce stiu despre muschi si ferigi si vor   compara alcatuirea acestora pentru a stabi modul lor de evolutie precum si superioritatea ferigilor fata de muschi.

-Urmaresc obiectivele lectiei.

Verificarea orala si prin experiment a cunostintelor.

-imparte elevii in 3 grupe ; fiecare grupa are pe masa microscoape,trusa de biologie ,material biologic naturalizat si proaspat,recipiente cu apa.

-solicita fiecarei grupe sa verifice daca muschii pe care ii au pe masa au murit prin punerea lor in recipiente cu apa,(cu o zi inainte a fost fixat un experiment prin care muschii au fost pusi intr-un recipient in care se evapora apa);fiecare grupa are o fisa de lucru(Anexa1)

-;cu ajutorul fisei de lucru(Anexa 1)solicita reprezentantilor fiecarei grupe sa realizeze un preparat microscopic al unei frunzulite de muschi ce a stat in apa

-ii antreneaza in interpretarea rezultatelor experientei;

-le cere sa observe ce s-a intamplat cu muschii in ambele experiente;

-ii solicita sa-si reaminteasca alcatuirea ferigilor si le cere sa completeze in fisa de autoevaluare (Anexa 2)mediul de viata,organele vegetative la muschi si ferigi si a vaselor conducatoare.

-distribuie fiecarei grupe plicuri in care sunt jetoanele necesare realizarii ciclurilor de inmultire la muschi si ferigi, le cere sa realizeze pe grupe ciclurile de inmultire la muschi si ferigi cu ajutorul jetoanelor,prinzandu-le pe poliester in ace de gamalie;

-verifica corectitudinea realizarii cerintelor;

-le cere sa completeze fisa de autoevaluare;

-efectueaza experimentul;

-realizeaza preparatul,toti reprezentantii grupelor il vizualizeaza;

-prin observarea preparatului microscopic ce le indica o   alcatuire simpla (un singur strat de celule )a muschilor(talofite) interpreteaza rezultatul experientei:muschii se usuca in lipsa apei ,dar nu mor;frunzele se rasucesc in cornet micsorand si impiedicand transpiratia.In prezenta celei mai mici cantitati de apa isi revin inverzesc prin absorbtia pe toata suprafata corpului.

-completeaza fisa de autoevaluare;

-realizeaza cerintele profesorului;

-dupa verificarea corectitudinii cu care au realizat ciclurile de inmultire fiecare grupa prezinta intregii clase cele obtinute;

-completeaza fisa ;

Evaluarea performantei

Prin fisa de autoevaluare ;dupa completarea fiselor se discuta rezultatele,fiecare elev isi acorda nota.

-verifica raspunsurile date si se autoevalueaza.

ANEXA 1

FISA DE LUCRU

Sarcini de lucru:

Aveti covorase de muschi puse in plicuri inca din toamna.Sa verificam daca ei au murit. Pentru aceasta efectuati singuri o

experienta ajutandu-va de schema de mai jos:

Materiale necesare:recipiente cu apa,muschi de pamant uscat

Mod de lucru:- se pune un pahar cu apa intr-un reecipient mai mare in care este muschi de pamant uscat.Se acopera cu un capac.

- in recipientul cu apa se pune muschiul de pamant uscat.

2.Evidentierea lipsei vaselor conducatoare la muschi de pamant.

Materiale necesare:microscop,lame,lamele,pipeta,foarfeca,sticla de ceas,tulpinite de muschi;

Mod de lucru:- se desprinde o frunzulita de pe tulpinita muschiului ;

- pe lama se pune cu pipeta o picatura de apa,se pune frunzulita bine intinsa si deasupra ei o lamela astfel incat sa nu ramana bule de aer sub ea;in acest scop lamela se aseaza inclinata sub un unghi ascutit pana atinge lichidul,apo se lasa sa cada treptat pe preparat;

- surplusul de apa de pe marginea lamelei se aspira cu sugativa;

- preparatul gata realizat se aseaza pe masa microscopului si se analizeaza.

ANEXA 2

Nume si prenume

Clasa.

Fisa de autoevaluare

Completati urmatoarele fraze:

a)La muschi organele femeiesti si barbatesti se formeaza pe

b)La feriga organele femeiesti si barbatesti sunt fixate pe

c)La muschi din celula -ou se fomeaza

d)La feriga din celula -ou se formeaza

e)Protonema si protalul ne dovedesc evolutia.si ..

din..

f)Apa este necesara muschilor si ferigilor in deplasarea .spre

Se acorda:1p pentru fiecare raspuns corect;1p din oficiu



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5399
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved