Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Grupa: "Piticilor" ,,Miresmele primaverii"

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

     



Unitatea de invatamant: G. P. N Metofu-Poiana Lacului

Data

Educatoare

Grupa: "Piticilor"- Nivel I

Categorii de activitati pe domenii experientiale

D.S - Activitate matematica

D.E.C - Activitate artistico-plastica

Tema: "Cand, cum si de ce se intampla?"     

Subtema: ,,Miresmele primaverii"

Mijloc de realizare: Activitate integrata

Tipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderi

Mod de realizare: Joc exercitiu Ne jucam cu florile"

Pictura Tablou - Simfonia florilor"

Durata: 1 zi

Scopul

P    Formarea deprinderii de a separa florile dupa anumite criterii;

P    Dezvoltarea vitezei de executie si a indemanarii;

P    Stimularea creativitatii in vederea utilizarii elementelor de limbaj plastic - pata cromatica.

Obiective cadru pe domenii experientiale:

Domeniul stiinta

Dezvoltarea operatiilor intelectuale prematematice;

Formarea si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a florilor in vederea educarii unei atitudini pozitive fata de acestea.

Domeniul estetic si creativ

Utilizarea corecta a instrumentelor de lucru (pensula, carioca, etc) si a diferitelor imagini, respectand conturul acestora;

Crearea de forme noi prin imbinarea unor elemente cunoscute.

Obiective de referinta pe domenii experientiale:

Domeniul stiinta

Sa efectueze operatii cu grupele de flori constituite in functie de diferite criterii date ori gasite de ei insisi: triere, grupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantitatii prin punere in corespondenta;

Sa-si imbogateasca experienta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice referitoare la recunoasterea, denumirea florilor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/multimi, pe baza unor insusiri comune (forma, marime, culoare) luate in considerare separat sau mai multe simultan;

Sa numere de la 1 la 5 recunoscand grupele cu 1-5 flori.

Domeniul estetic si creativ

Sa redea teme plastice specifice desenului;

Sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii;

Sa compuna in mod original si personal spatiul plastic.

Obiective operationale pe domenii experientiale:     

Domeniul stiinta

Selecteaza si ordoneaza florile dupa culoare, marime, forma;

Alcatuiesc grupe cu 1,2, 3 flori (cei de 3 ani) si cu 1, 2, 3, 4, 5 flori (cei peste 3 ani), numarandu-le corect.

Domeniul estetic si creativ

Denumesc obiectele specifice desenului si culorile de baza: rosu, galben, albastru, verde, ale altor culori si nuante si ale non-culorilor: negru, alb.

Redau tehnici de aplicare a culorilor pe suprafete date sau libere, lucrand independent sau in echipa.

Strategii didactice pe domenii experientiale:

Metode si procedee: brainstormingul, munca in perechi, problematizarea, jocul, exercitiul, explicatia, conversatia, turul galeriei.

Mijloace de invatare: flori de primavara, vaze colorate, panglici, cosulete, sortulete, staniol, pensule subtiri si groase, panza, plansete, hartie A4, burete, acuarele, capacele, servetele, tablou model.

II. ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE

JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE

Stiinta: Joc intelectual ,,Sortam seminte de flori"

Obiective operationale:

sa observe si sa separe semintele de flori, dintr-un amestec de materiale marunte;

sa interactioneze cu partenerii de joc;

sa manifeste interes pentru activitatea desfasurata .

sa colaboreze si coopereze cu partenerii de grup, pentru finalizarea cu succes a sarcinii primite.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, munca in grup.

Mijloace de invatare boluri, seminte de flori, boabe fasole, paste fainoase, bilute portelan.

Constructii: ,,Gard pentru gradina de flori"

Obiective operationale:

sa asambleze betisoare si alte materiale, pentru a ingradi gradina de flori;

sa participe activ la activitate, venind cu idei si propuneri;

sa respecte ideile si propunerile membrilor grupului;

sa gaseasca utilitate produselor realizate.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, munca in grup.

Mijloace de invatare: betisoare colorate, lipici cu aplicator, panglici carton, fire de sarma, tavite, servetele.

3. Nisip si apa: Joc de rol ,,Micii gradinari"

Obiective operationale:

sa amenajeze o minigradina cu flori, folosind materialele puse la dispozitie;

sa realizeze ronduri de flori, folosindu-se de materialul marunt separat la sectorul stiinta;

sa aprecieze realizarile proprii, precum si pe ale colegilor.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, brainstormingul, munca in grup, turul galeriei.

Mijloace de invatare: seminte de flori, jardiniere, unelte gradina (din plastic), hartie creponata, staniol, ghivece, pamant de flori.

III. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA

Concurs: versuri, cantec, dans si voie buna ,,Si eu sunt o mica stea"

Obiective operationale:

sa recite corect, clar si expresiv poezii invatate;

sa intoneze cantece pentru copii;

sa execute miscari ritmice pe melodii cunoscute;

sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive.

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, exercitiul, competitia, surpriza, premierea.

Mijloace de invatare: fluturasi divers colorati, carioca, diplome cu premii, diplome de participare, casetofon C.D, cutiuta muzicala nr. 4, coronite din flori, pelerine, baghete cu fluturi colorati, scena improvizata, aparat foto.

Bibliografie :

Breben S., Ruiu G., Gongea E., Fulga M., Metode interactive de grup, Ghid metodic, Ed. Arves 2002

Curriculum pentru invatamantul prescolar, Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009

Lespezeanu Monica, Traditional si modern in invatamantul prescolar, Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2007

Preda Viorica, Metoda proiectelor la varstele timpurii, Ed. Miniped, Bucuresti, 2002

Revista invatamantul prescolar, M.Ed.C, nr.

Revista invatamantul prescolar, M.Ed.C, nr.

Scenariul didactic

O fetita venind la gradinita, i-a adus d-nei educatoare un buchet de flori. Fiind intrebata cu ce ocazie le ofera, aceasta s-a uitat mirata la mama ei, pentru a-i oferi raspunsul. Plecand de la aceasta discutie, copiii si-au adresat intrebari de felul:

"De ce trebuie sa ducem flori d-nei educatoare? Cand trebuie sa oferim flori Cui trebuie sa daruim flori? etc."

Asadar, la activitatea desfasurata la grupa in acea zi, am consolidat cunostintele referitoare la bucuria pe care florile o redau in sufletul celor dragi, promitandu-le copiilor ca vom realiza lucrari cu flori intr-o activitate viitoare, astfel realizand un proiect tematic intitulat ,,Primavara", o harta a ,,Florilor de primavara" si prezentul proiect de activitate integrata.

Programul va incepe cu intalnirea de dimineata, debutand cu salutul: ,,Buna dimineata, d-na educatoare!", ,,Buna dimineata, copii!", ,,Buna dimineata, florilor!" si raspunsul: ,,Buna dimineata, dragi pitici!/ Ma bucur ca suntem aici./ A-nceput o noua zi,/ Hai sa ne-adunam, copii."

Dupa ce se grupeaza, educatoarea face prezenta copiilor, ii invita pe acestia sa completeze calendarul naturii si eventual jurnalul grupei, dupa care li se prezinta calendarul zilei:,, Astazi, ne vom juca in preajma florilor, le vom numara, vom forma multimi, vom picta, vom selecta seminte de flori, vom construi garduri, vom sadi flori, vom face ronduri de flori si veti avea parte si de cateva surprize.

Mesajul zilei va fi Un cantec, un zambet, o floare, pentru fiecare

Li se prezinta copiilor centrele la care urmeaza sa-si desfasoare activitatea, sarcinile de lucru, si se intuieste materialul aflat la fiecare sector. Bucuria copiilor si o surpriza placuta, va fi atunci cand in sala de grupa va intra o fetita, ,,Zana Florilor", si va aduce un cosulet cu flori. Astfel se va capta atentia copiilor, urmand sa se grupeze in functie de preferinta si de sectorul de activitate dorit, pentru a realiza sarcina primita.

La sectorul ,,Stiinta", copiii vor observa si separa semintele de flori, dintr-un amestec de materiale marunte, manifestand interes pentru activitatea desfasurata.

La sectorul ,,Constructii", vor asambla din materialele de pe masa, garduri pentru gradina de flori, vor gasi utilitate produselor realizate.

La sectorul ,,Nisip si apa", copiii vor amenaja o minigradina cu flori, vor trasa ronduri, vor veni cu idei si vor colabora cu colegii de la sectorul stiinta, pentru a folosi cateva materiale ramase, astfel indeplinind cu succes sarcina primita.

La finalul activitatilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru si vor aprecia realizarile proprii, dar si pe ale colegilor, intelegand acum mult mai bine ce simbolizeaza ,,Un cantec, un zambet, o floare, pentru fiecare"

Pentru a incepe activitatea matematica, ii voi invita pe copii sa se apropie de locul unde ,,Zana Florilor" a asezat cosuletul cu flori, acesta fiind momentul ce va marca inceputul jocului exercitiu matematic: ,,Ne jucam cu florile". Copiii vor denumi florile, le vor selecta si ordona dupa culoare, marime, forma, vor alcatui grupe cu 1,2, 3 flori (cei de 3 ani), si cu 1, 2, 3, 4, 5 flori (cei peste 3 ani), numarandu-le corect. Vor forma buchete de flori de acelasi fel, aceeasi culoare, le vor prinde cu panglici sau le vor infasura cozile in staniol, le vor aseza apoi in vaze dupa criteriul lungimii, pe cele cu cozi lungi in vaze inalte, iar pe cele cu cozi scurte in vaze mai scunde. Vazele cu flori vor fi asezate in diferite locuri din sala de grupa, urmand a fi folosite si la alte activitati. Dupa ce se vor declara multumiti de rezultatele obtinute dar si de faptul ca sala de grupa este impodobita cu flori, copiii urmeaza sa picteze vaza cu flori de primavara, pentru a realiza tablouri, cunoscut fiind faptul ca lucrarile realizate vor fi puse la expozitie si premiate.

Activitatea artistico-plastica va incheia activitatile pe domenii experientiale, copiii vor denumi obiectele specifice desenului si culorile de baza: rosu, galben, albastru, verde, ale altor culori si nuante si ale non-culorilor: negru, alb. Vor continua cu redarea tehnicii de aplicare a culorilor pe suprafete date, lucrand atat independent cat si in echipa. Fiecare va analiza lucrarea sa, apoi pe a colegilor, fiecare copil oferind colegilor o bulina colorata (rosie sau verde), semnificand aprecierea pozitiva sau negativa a tabloului realizat. Incantarea va fi si mai mare, atunci cand fiecare-si va vedea lucrarea la expozitie.

La un moment dat, in sala de grupa isi va face aparitia Zana Florilor", care va aprecia lucrarile realizate, ii va lauda pe copii si va invita sa asculte poezia ,,Saptamana florilor". Aceasta paraseste sala de grupa, promitandu-le copiilor ca va reveni fara veste si in alte saptamani de primavara.

Dupa o scurta discutie referitoare la activitatile desfasurate in acea zi, copiii se vor relaxa participand la concursul: versuri, cantec, dans si voie buna ,,Si eu sunt o mica stea", desfasurat la activitatea de dezvoltare personala. Copiii din grupa ,,Piticilor" vor canta, vor recita, vor dansa si vor participa activ pe durata desfasurarii concursului. Trei copii vor reprezenta juriul, care va acorda fluturasi de diverse culori concurentilor, prin ridicarea unei baghete, astfel: fluturas rosu pentru F.B; galben pentru B. si albastru pentru participare. Un copil va fi prezentatorul si-i va invita in scena, iar ceilalti vor fi asezati pe scaune ca la spectacol. In functie de culorile fluturasilor de pe bagheta se va face premierea, iar membrii juriului si prezentatorul, vor primi si ei diplome pentru participarea de exceptie la anumite activitati desfasurate in acea zi, sau alte zile (ex. cel mai bun constructor, cel mai bun matematician, cel mai ingenios costum de carnaval, etc.).

MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE:

Introducerea in activitate s-a realizat prin intalnirea de dimineata, debutand cu salutul.

Captarea atentiei a fost realizata prin intrarea in sala de grupa a unei fetite de la grupa mare, ,,Zana Florilor", care a adus o vaza cu flori naturale. Aceasta le-a spus copiilor ca mai are o surpriza pentru ei, insa o va dezvalui mai tarziu, cand va veni sa vada ce au lucrat.

Anuntarea temei si a obiectivelor s-a realizat printr-o scurta convorbire educatoare-copii.

Prezentarea noului continut, in care li se prezinta copiilor centrele la care urmeaza sa-si desfasoare activitatea, sarcinile de lucru si se intuieste materialul aflat la fiecare sector.

Dirijarea invatarii a fost realizata in mod integrat, prin antrenarea copiilor in activitatile propuse si participarea activa atat la ariile de stimulare, cat si la activitatea de dezvoltare personala.

Obtinerea performantelor a fost vizibila dupa indeplinirea de catre copii a sarcinilor de lucru, demonstrand ca obiectivele propuse au fost atinse.

7. Incheierea activitatii s-a realizat prin reactualizarea momentelor activitatii, aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activitatilor si asupra modului cum au participat la acestea. Fiecare realizare s-a fotografiat, pentru a fi afisata la albumul grupei. Copiii sunt antrenati in realizarea concursului de versuri, cantec, dans si voie buna ,,Si eu sunt o mica stea", la finalul caruia vor primi premii, aprecieri si surpriza, flori din ciocolata.

     

ANEXEZ MODELELE DE DIPLOME:

Acorda stelutei noastre,

Pentru cel mai bun recitator si cea mai frumoasa poezie

In cadrul concursului "Micuta stea"

Premiul I

Astazi      ________ , 2009

Claudia Anghel

 


EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

Pentru cel mai bun cantaret si cel mai aplaudat cantec

In cadrul concursului "Micuta stea"

Premiul I

Astazi      ________ , 2009

Educatoare,

Claudia Anghel

 

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

Pentru cel mai bun dansator si cel mai antrenant dans

In cadrul concursului "Micuta stea"

Premiul I

Astazi      ________ , 2009

Educatoare,

Claudia Anghel

 

EDUCATOARE,

Pentru cel mai bun costum de carnaval

In cadrul concursului "Micuta stea"

Premiul I

Astazi      ________ , 2009

Educatoare,

Claudia Anghel

 

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

Pentru cel mai bun matematician

In cadrul concursului "Micuta stea"

Premiul I

Astazi      ________ , 2009

Educatoare,

Claudia Anghel

 

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

Pentru cel mai pictor si cea mai expresiva pictura

In cadrul concursului "Micuta stea"

Premiul I

Astazi      ________ , 2009

Educatoare,

Claudia Anghel

 

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

Pentru cel mai ingenios constructor

In cadrul concursului "Micuta stea"

Premiul I

Astazi      ________ , 2009

Educatoare,

Claudia Anghel

 

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

Pentru cele mai stralucitoare raze

In cadrul concursului "Micuta stea"

Premiul de participare

Astazi      ________ , 2009

Educatoare,

Claudia Anghel

 

EDUCATOARE,



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4976
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved