Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA : mare - pregatitoare Bucuriile iernii- Educatie plastica

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA :4-XII-2007



GRADINITA CU PROGRAM NORMAL-

GRUPA : mare - pregatitoare

EDUCATOARE :

ACTIVITATEA : Educatie plastica

TEMA : "Bucuriile iernii"

MIJLOC DE REALIZARE : diferite tehnici artistico-plastice

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri si individual

SCOPUL ACTIVITATII :

consolidarea deprinderilor de organizare a compozitiei plastice prin diferite tehnici de pictura.

OBIECTIVE OPERATIONALE 

- cognitive

O1 sa aplice corect tehnicile de lucru date;

O2 sa utilizeze corect instrumentele necesare realizarii lucrarilor;

O3 sa aplice in ordine corecta etapele de realizare a lucrarii;

O4 sa combine materiale si tehnici pentru crearea produsului propus.

- psihomotorii:

O5 sa-si intareasca muschii mainii si sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motori

- afective

O6 sa participe cu interes si placere la activitate

O7 sa se bucure de rezultatul muncii sale.

METODE SI PROCEDEE : conversatia,explicatia, exercitiul, problematizarea, descrierea, expunerea, analiza produselor activitatii.ciorchinele ;

MATERIAL DIDACTIC : foi desen, acuarele, pensule, vase cu apa, servetele, stampile cartofi, periute de dinti, site, CD-player, CD, bucati de sticla,

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

 Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii , M. E. C., Buc., 2005 ;

DURATA: 30 - 35 minute.

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUAREA

Captarea atentiei

Reactualizarea cunostintelor anterioare

Anuntarea temei si a obiectivelor

Dirijarea invatarii

Prezentarea tehnicilor de lucru

Incalzirea mus- chilor mici ai mainii

Obtinerea performantei

Evaluarea lucrarilor

Incheierea activitatii

Se va realiza printr-o scurta conversatie cu copiii legata de activitatea pe care o vor desfasura.

-Pentru ce fel de activitate ne-am pregatit ? (de pictura)

-In ce luna suntem ?(decembrie)

-Ce anotimp a inceput odata cu luna decembrie ? (iarna)

-Va place Iarna ? De ce ?

Astazi vom picta aspecte legate de iarna.

Sa vedem cum putem sa denumim tema de astazi legata de anotimpul de iarna.

Prin metoda ciorchinelui se stabileste impreuna cu copiii care sunt bucuriile iernii.

Ce culori putem sa folosim in picturile noastre ?

Care sunt culorile reci ?Dar cele calde ? Cum se numesc alb si negru ?

Astazi, la activitatea de educatie plastica, vom realiza mai multe lucrari cu tema  Bucuriile iernii  folosindu-ne de mai multe tehnici de pictura.

Tehnica picturii pe sticla, pe lemn

Tehnica picturii pe suprafete tratate cu gris, cu malai

Tehnica suflarii cu paiul

Tehnica stampilarii si a stropirii

Obiectivele urmarite vor fi:

Aplicarea corecta a tehnicilor de lucru

Incadrarea in tema propusa

Aplicarea corecta a etapelor de lucru



Obtinerea lucrarilor propuse

Se intuieste materialul distribuit pe masute se stabilesc si prezinta tehnicile pe care le vor folosi in realizarea compozitiilor plastice :

-tehnica picturii pe sticla ;

-tehnica stampilarii si stropirii ;

-tehnica suflarii cu paiul

-tehnica picturii pe suprafete tratate

Se vor executa cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor :

 Miscam degetelele  ;

Inchidem si deschidem pumnii  ;

 Cantam la pian .

Se ureaza copiilor:  Spor la lucru .

Pentru crearea unei atmosfere placute pe timpul lucrului se audiaza la CD-player cantece de iarna.

Indrumarea copiilor :

Voi reactualiza cunostintele legate de folosirea culorilor, a pensulei, a apei ; voi formula cerintele privind repartizarea elementelor in spatiul plastic prin citirea unei scrisori primite de la Mos Nicolae.

Voi acorda sprijin individual sau in colectiv, dupa caz.

a). Incetarea lucrului

Se anunta incetarea lucrului.

b). Expunerea lucrarilor

Fiecare copil se va deplasa cu lucrarea pentru a o aranja la expozitie.

c). Analizarea, descrierea si aprecierea lor

Se face ordine si curatenie la locul de lucru.

Se fac aprecieri asupra modului in care au participat si s-au comportat la activitate.

conversatia

Metoda ciorchinelui

Conversatia

Problematizarea

Explicatia

Explicatia

Exercitiul

Analiza produselor activitatii.

Aprecierea verbala

Analiza raspunsurilor

Aprecieri verbale

Observarea curenta

Aprecierea lucrarilor

Finala


     





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5528
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved