Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DIDACTIC Grupa: mare - Dans pe lacul cu flori de lotus

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic






PROIECT DIDACTIC

Propunatoare:

Gradinita cu program normal nr. 4, Baia Mare

Grupa: mare

Durata: 1 ora

Categoria de activitate: jocuri si activitati alese - program distractiv

Tipul de activitate: valorificare - evaluare

Tema: "Dans pe lacul cu flori de lotus

Scopul:

Dezvoltarea capacitatii de reprezentare interpretativa si coordonare psiho-motrica, prin diferite stiluri de dans

Punerea in evidenta a abilitatilor creative, interpretative coreland pasii de dans cu muzica specifica si selectarea acesteia din colectia de CD-uri a grupei

Cultivarea emotiilor artistice, a intelegerii si aprecierii frumosului adaptat varstei prescolare, imbogatirea experientei de viata

Obiective operationale:

sa respecte si sa accepte regulile de organizare conform metodei propuse (tehnica lotus - alegerea liderului si a grupurilor)

sa comunice in cadrul grupului cu privire la stilul de dans ales (popular, etno, tiganesc, samba, vals, disco, country, gimnastica ritmica-majorete) si a elementelor (figuri, pasi) pe care urnmeaza sa le interpreteze

sa accepte propunerile colegilor de grup si sa colaboreze in realizarea secventei din dansul ales

sa aleaga costumatia specifica stilului de dans abordat

sa selecteze si sa combine elemente de dans corelate cu muzica si vestimentatia adecvata stilului

sa manifeste trairi emotional-pozitive in mod spontan in timpul programului

sa se autoevalueze in cadrul grupului si sa-si corecteze atitudinea, performanta

sa performeze in fata colegilor si sa aprecieze evolutiile echipelor, traind sentimente de admiratie si bucurie

sa fie capabili de reprezentare grafica (desene, tehnici aplicative) a unor aspecte relevante din activitatea desfasurata, realizand blazoane sugestive

Metode:

- Conversatia

Explicatia

Problematizarea

Tehnica Lotus

Tehnica Blazonului

Material didactic:

suport pentru metoda Lotus

costume specifice stilurilor de dans, alte materiale existente in grupa

CD-uri cu muzica

Cd-player

Suport pentru tehnica blazonului, imagini, ilustratii dansuri specifice

Material bibliografi :

Programa instructive educativa a activitatilor din gradinita

Metode interactive de grup - ghid metodic

Colectia de CD-uri cu muzica de dans

MALLARME spunea: ' orice emotie ar pleca de la noi largeste un spatiu ori se napusteste asupra noastra si il incorporeaza.' Astfel, dansul ofera multiple satisfactii, fara a le uita pe cele estetice. El ne invata sa fim armoniosi in intreg limbajul gesturilor.

Desfasurarea activitatii

Eveniment didactic

Continutul activitatii

Strategii didactice

Evaluare - instrumente si indicatori

Organizarea activitatii

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor

Anuntarea temei

Prezentarea sarcinilor si regulilor tehnicii LOTUS

Activitatea de grup

Feed-back-ul tehnicii LOTUS

Obtinerea performantei

Evaluarea muncii pe echipe

In tehnica lotus

Valorificarea experientei cognitive si transferul de cunostinte prin Tehnica BLAZONULUI

Comunicarea sarcinilor si regulilor tehnicii BLAZONULUI

Realizarea feed-back-ului tehnicii BLAZONULUI

Expunerea si evaluarea frontala a tehnicii BLAZONULUI

Incheierea activitatii

Implicarea copiilor in amenajarea adecvata a salii de dans si realizarea unei ambiante educationale adecvate

exercitiu stimulativ (pe tema propusa) in legatura cu identificarea stilurilor de dans cunoscute sau invatate la gradinita de catre copii

In urma conversatiei se obtin informatiile scontate: numirea stilurilor de dans (popular, etno, tiganesc, samba, vals, disco, country, gimnastica ritmica-majorete)

Se anunta realizarea unui spectacol de "dans pe lacul cu flori de lotus unde, opt grupe pe care le vom stabili impreuna vor prezenta fiecare stilul de dans preferat

Se transmit obiectivele invatarii si sarcinile de grup : realizarea unui mini-dans compus din elemente specifice insusite in activitatile anterioare, demonstrarea capacitatii lor de redare, tinand seama de experienta personala, de creativitatea lor artistica

Liderul, impreuna cu partenerii sai, alege recuzita de spectacol si concepe o secventa de dans structurat pe baza elementelor specifice stilului ales.

Membri grupului comunica, schimba idei, accepta opinii, se corecteza, se autoevalueaza si exerseaza o secventa din dans ales.

Executarea pasilor de dans specifici stilurilor de dans alese vor alterna cu miscari ale bratelor, corpului , in functie de stil, eventual, copiii vor fredona, canta pe muzica potrivita stilului si redata de cd-player, ca intr-un spectacol veritabil, manifestandu-si spontaneitatea si bucuria.

Se evidentiaza formarea unor trairi puternice, ce vor dezvolta emotiile si sentimentle artistice viitoare, cultivarea valorilor estetice prin participarea la recrearea si in acest mod a artei dansului, spectacolului.

In evaluarea evolutiilor, prezentarii muncii in echipa, liderii sustinuti de partenerii de dans vor specifica ce dans ,elemente, au interpretat si vor stabili un nume dansului, isi vor argumenta alegerea costumatiei, muzicii reprezentative.

Se reorganizeaza copii in patru grupuri a cate sase in functie de biletelele extrase cu cifre (1, 2, 3, 4)

Se propune copiilor sa ilustreze prin desene sau tehnici aplicate un simbol al "dansatorilor cavaleri" pe "lacul cu flori de lotus"

Fiecare membru din grup va emite idei , va comunica cu ceilalti parteneri pentru selectarea, alegerea unor simboluri specifice pentru ilustrarea blazonului, respectand opiniile partenerilor in realizarea sarcinilor de lucru.

Fiecare grup aplica elementele stabilite in tehnici diverse, realizand tema data in maniera crativa, originala si va da un nume blazonului  Cavalerii dansului popular .etc

Se organizeaza o miniexpozitie cu blazoanele realizate in grupuri.

Fiecare grup isi prezinta in detaliu imaginile sugerate de blazon, stiind ca ele trebuie sa-i reprezinte in ceea ce au realizat prin dansul lor.

Se reactualizeaza principalele momente ale activitatii

Copii aranjati in cerc se prind intr-o hora romaneasca pe muzica specifica in jurul florilor de LOTUS

Stimularea emotional-actionala

Conversatia initiala

Tehnici stimulative

Tehnica LOTUS

Educatoarea impreuna cu prescolarii stabilesc liderii de grup in functie de abilitatile specifice dovedite in activitatile anterioare

Liderii de grup isi aleg imaginea-fotografie corespunzatoare stilului de dans preferat si o aseaza intr-o floare de lotus din cele opt aranjate in cerc

Liderul isi alege doi-trei parteneri impreuna cu care isi selecteaza costumatia potrivita, apoi stabilesc si exerseaza elemente, miscari specifice stilului de dans

Adunarea grupurilor de dansatori (la expirarea timpului) si asezarea acestora langa floarea de lotus ce contine imaginea dansului ales

Fiecare grup executa dansul pregatit, in mijlocul cercului, pe  lacul cu lotusi , pe muzica specifica stilului ales (popular, etno, tiganesc, samba, vals, disco, country, gimnastica ritmica-majorete)

Educatoarea intervine cu tact in interiorul fiecarui grup incurajandu-i si stimulandu-i pentru realizarea spectacolului propus si a prezentarii lui.

Grupurile vor evalua prestatiile colegilor formuland aprecieri pozitive , sau sugerind noi elemente, corectarea unor miscari.

Formarea grupurilor in functie de cifrele alese

Tehnica BLAZONULUI

repartizarea unui blazon compartimentat pentru fiecare grup

explicatia modului de lucru inter-relational

cooperarea copiilor in cadrul grupului in identificarea caracteristicilor, descrierea si aplicarea acestora intr-o maniera creativa, simbolica

respectarea opiniilor partenerilor de grup, argumentarea acestora

Copii observa, analizeaza, sintetizeaza, identifica, compara, ghicesc si apreciaza blazoanele lor si ale celorlalti in maniera pozitiva, prin formulari clare.

Conversatia finala

Exercitiul euristic

Copiii sunt chestionati in legatura cu starea lor afectiva: multumiti, bucurosi, veseli, daca sunt dispusi sa incerce si alte activitati- spectacol si de ce tip. Educatoarea va consemna parerile lor , urmand sa le dezbata impreuna in alta zi.

Aprecierea,

observarea conduitei copiilor

Aprecierea raspunsurilor

Aprecieri verbale

Se urmareste comunicarea, cooperarea, exersarea pasilor de dans, se apreciaza individual ritmul, originalitatea miscarilor si corectitudinea miscarilor in functie de stilul adoptat

Se observa implicarea emotionala a grupurilor

Aplauze

Aprecieri verbale,incurajatoare asupra evolutiei copiilor

Aprecierea activitatii in grup, cooperarea

Aprecieri verbale de grup

Se observa comportamente, atitudini

Se ofera diplome de merit grupurilor, fiecarui copil, pentru prestatia deosebita.

Se fac aprecieri generale, de catre educatoare impreuna cu copiii.




Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4807
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved