| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Arheologie | Istorie | Personalitati | Stiinte politice | 
PROIECT DE LECTIE
Propunator:
CLASA a IV-a
ARIA CURRICULARA: OM SI SOCIETATE
OBIECTUL: ISTORIE
UNITATEA DE INVATARE: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII
CONTINUT: Dacia in timpul stapanirii romane
TIPUL LECTIEI: mixta
OBIECTIVE CADRU
OBIECTIVE DE REFERITA:
1.3. sa povesteasca aspecte ale legaturilor dintre mediul geografic si viata oamenilor;
2.1. sa recunoasca si sa utilizeze informatii dintr-o sursa istorica;
3.1. sa foloseasca termeni istorici in situatii diverse
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
OC1 - sa opereze cu termeni ca: romanizare, Imperiu roman, populatii migratoare, etnogeneza romaneasca;
OC2 - sa plaseze in timp si spatiu formarea poporului roman si a limbii romine;
OC3 - sa localizeze pe harta provincia Dacia Romana si teritoriile locuite de catre dacii liberi;
OC4 - sa comunice clar, cursiv ideile grupului initial;
OC5 - sa compare contributia fiecarei limbi la formarea limbii romane;
b) psihomotorii:
OM1 - sa utilizeze in conditii optime materialele necesare (manual, fise, harta, aratator etc);
c) afective: Elevii:
OA1 - vor coopera in cadrul grupului pentru realizarea sarcinilor primite;
OA2 - vor dezvolta sentimentul de dragoste si mandrie fata de neam si limba.
STRATEGIA DIDACTICA: mixta
metode si procedee: conversatia euristica si examinatoare, expunerea didactica, explicatia, lucrul cu manualul, jocul (aritmograful), mozaicul, organizatorul grafic de tip secvential, GLC (gandim, lucram si comunicam), observarea sistematica a comportamentului elevilor;
mijloace de invatamant: harta, post-it-uri, fise (cu aritmograful , cu sarcini pentru fiecare grupa, cu schema lectiei), albumul scolar Istoria ilustrata a romanilor, cartea Lecturi istorico-geografice, caietul, manualul de istorie pentru clasa a IV-a, Editura Aramis; calculator, videoproiector / planse
forme de organizare: individuala, in perechi, pe grupe, frontala.
RESURSE:
Bibliografice: Programe scolare pentru clasa a IV-a, Strategii activ - participative de predare - invatare - evaluare in ciclul primar, Editura Casei Corpului Didactic Bacau, 2004 ;
Temporale: durata lectiei - 50 minute (ora a treia);
Umane: grupul de 26 elevi al clasei a IV-a
| 
   
   EVENIMENTE-LE LECTIEI  |  
   
   OB. OP.  |  
   
   CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE  |  
   STRATEGIA DIDACTICA  |  
   
   EVA-LUARE  | 
 ||
| 
   Metode  |  
   Mijloa-ce  |  
   Forme de orga-nizare ni- zare  | 
 ||||
| 
   A. EVOCAREA A.I. CAPTAREA ATENTIEI |  
   
   
   OA1 OA2  |  
   ▪ Solicit elevilor sa se gandeasca la urmatoarele: - din ce localitate sunt bunicii vostri, - cum ii cheama pe parintii vostri, - cine v-a ajutat sa invatati primele cuvinte. ▪ Comunicati colegului raspunsurile voastre. ▪ Cu ajutorul voluntarilor se comunica cateva raspunsuri. ▪ Audierea cantecului Limba romaneasca, de George Sion, in timp ce se gandesc la cele solicitate si le comunica colegilor.  |  
   
   
   GLC audi-tie  |  
   
   post-it-uri case-tofon caseta  |  
   
   in perechi frontala  |  
   
   
   ▪ obser-varea compor-tamentu-lui  | 
 
| 
   A.II. ENUNTAREA OBIECTIVELOR  |  
   
   
   OA2  |  
   ▪ Prezentarea in termeni accesibili a noului continut. ▪ Ati audiat cantecul Limba romaneasca, de George Sion, deoarece pe parcursul orei de istorie vom afla cum s-a format limba romana. Pentru aceasta va trebui sa lucrati pe grupe, pentru ca la sfarsitul orei: - sa plasati in timp si spatiu formarea poporului roman si a limbii romane; - sa utilizati termenii noi din lectie; - sa localizati pe harta provincia Dacia Romana si teritoriile locuite de catre dacii liberi; - sa comunicati clar, cursiv ideile grupului initial - sa comparati contributia fiecarei limbi la formarea limbii romane;  |  
   
   expu-nerea  |  
   
   calcu-lator video-pro-iector / plansa  |  
   
   
   frontala  |  |
| 
   A.III. ACTUALIZA-REA CUNOSTIN-TELOR  |  
   
   
   
   
   
   
   
   
   OC3  |  
   ▪ Cu ajutorul intrebarilor adresate de catre invatator elevilor, si a aritmografului, se vor actualiza cunostintele: - Ce ati pregatit pentru astazi? - Pe unde au trecut Dunarea romanii in anul 105 d. Hr? ▪ Solicit elevilor sa localize provincia romana in timpul stapanirii romane (un elev va localiza la harta din clasa). ▪ Urmeaza completarea aritmografului de pe fise (ANEXA 1).  |  
   
   con-versa-tia exa-mina-toare  |  
   
   harta fise cu arit-mo-graful  |  
   
   frontala indivi-duala  |  
   ▪ capaci-tatea de a plasa in timp si spatiu un eveni-ment istoric ▪ capaci-tatea de a opera cu termenii istorici  | 
 
| 
   B. REALIZAREA SENSULUI B. IV. PREZENTA-REA NOULUI CONTINUT  |  
   ▪ Astazi veti invata despre Dacia in timpul stapanirii romane. Vom parcurge urmatoarele secvente: - Organizarea Daciei Romane, - Retragerea stapanirii romane, - Formarea poporului roman si a limbii romane: Unde s-au format? Cum s-au format? Cand s-au format?  |  
   
   expu-nerea (ex-plicati-a)  |  
   
   calcu-lator video-pro-iector / planse  |  
   
   
   
   frontala  |  ||
| 
   B.V. DIRIJAREA INVATARII  |  
   
   
   
   
   
   OA1 OM1 OC1 OC2  |  
   ▪ Se lucreaza pe grupe de 4 elevi, utilizand metoda mozaic. ▪ Fiecare membru al grupei va avea de studiat o secventa care va trebui sa o predea colegilor. ▪ Elevii din grupa initiala isi dau numar de la 1 la 4. ▪ Toti cei cu numarul 1 vor forma grupa de experti numarul 1, cei cu numarul 2 . . ▪ Doi elevi vor forma grupa de experti numarul 5. ▪ Fiecare grupa de experti va primi o fisa cu sarcinile de invatare. (ANEXA 2) ▪ Vor avea ca timp de lucru 10'.  |  
   
   
   moza-icul lucrul cu manu-alul  |  
   
   
   
   
   fise manu-al  |  
   
   
   
   
   pe grupe  |  
   
   ▪ capaci-tatea de organi-zare si implica-re in rezolva-rea sarci-nii primite  | 
 
| 
   B.VI. OBTI NEREA PERFORMANTEI  |  
   
   OC4 OA1  |  
   ▪ Fiecare membru al grupei de experti revine la grupa initiala si preda celorlalti colegi continutul pregatit. ▪ Se atrage atentia ca este foarte important ca fiecare membru sa stapaneasca intreg continutul.  |  
   
   expu-nerea  |  
   
   
   fise  |  
   
   
   pe grupe  |  
   ▪ capaci-tatea de comuni-care si primire a informa-tiilor de catre membrii grupei  | 
 
| 
   B.VII. FEEDBACK-UL  |  
   
   OC1 OC2 OC3 OM1  |  
   ▪ Adresez intrebari elevilor pentru a verifica gradul de intelegere a noului continut, capacitatea de analiza si sinteza. ▪ Tot in aceasta etapa se corecteaza, daca este cazul, fisele completate de catre experti cu ajutorul tablei.  |  
   
   con-versa-tia exa-mina-toare  |  
   
   harta tabla creta colo-rata  |  
   
   
   
   frontala  |  
   ▪ capaci-tatile de operare cu termenii istorici, de plasare in timp si spatiu a eveni-mentelor istorice etc.  | 
 
| 
   B.VIII. EVALUAREA  |  
   ▪ Aprecierea orala a modului de desfasurare a activitatilor. ▪ Evidentierea elevilor care s-au remarcat pe parcursul activitatilor. ▪ Solicit fiecarei grupe sa-si acorde calificativul pentru activitatea desfasurata.  |  
   obser-varea siste-matica a com-porta-men-tului auto-eva-luare  |  
   
   frontala  |  
   
   
   
   
   ▪ capaci-tatea de autoeva-luare  | 
 ||
| 
   C. REFLECTIA C.IX. RETENTIA  |  
   
   
   OA2 OC5  |  
   ▪ Cu ajutorul calculatorului si videoproiectorului se fixeaza procesul de formare a poporului roman si a limbii romane (romanizarea): Unde s-au format? Cum s-au format? Cand s-au format? si Componentele limbii romane. (prezentare power point)  |  
   
   calcu-lator video-pro-iector  |  
   
   
   
   frontala  |  
   ▪ capaci-tatea de concen-trare si urmarire a materi-alului prezentat  | 
 |
| 
   C.X. TRANSFERUL  |  
   ▪ Atasarea schemei lectiei pe caiete (ANEXA 3). ▪ Realizarea unui poster cu tema Stramosii nostri (imagini, texte despre limba romana si poporul roman, scurte compuneri in care sa utilizeze cuvinte provenite din latina, daca si slava, harta provinciei - colorata la ora de educatie plastica). ▪ Portofoliu.  |  
   
   
   
   frontala  |  ||||
ANEXA 3
(ROMANIZAREA)
CAND ?
| 
   a III -a etapa  | 
 ||
| 
   a II-a etapa  |  
   dupa retragerea aureliana (sec. III - sec. VIII)  | 
 |
| 
   I etapa  |  
   in timpul stapanirii romane (106 - 271 d. Hr.)  |  |
| 
   anterioara razboaielor daco-romane  |  
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
ANEXA 2
GRUPA DE EXPERTI NR. 1
Provincia Dacia Romana era alcatuita din ....................
Dacii ........ locuiau in afara provinciei (Crisana, Maramures, N-E Moldovei).
Capitala provinciei era ........................... .
........... este procesul de patrundere a civilizatiei romane (limba, obiceiuri,
mod de viata) pe teritoriile ocupate si de insusire a acestora de catre daci.
Procesul de romanizare a inceput inainte de ........ daco-romane.
GRUPA DE EXPERTI NR. 2
Imparatul Aurelian a abandonat Dacia datorita dezorganizarii ........... si
atacurilor ..........................?
In sec. al ... - lea d. Hr. Dacia a fost ......... de catre imparatul Aurelian.
Procesul de romanizare a continuat si dupa .............. prin mentinerea
relatiilor cu ...................... .
Poporul roman si limba romana s-au format pe teritoriul cuprins intre: ........
GRUPA DE EXPERTI NR. 3
Poporul roman si limba romana s-au format prin insusirea ........ ......., a
........ si ................... .
La formarea poporului roman si a limbii romane au contribuit si ............
Populatiile migratoare au fost ............ datorita civilizatiei superioare a
GRUPA DE EXPERTI NR. 4
Procesul de formare a poporului roman si a limbii romane a inceput inaintea stapanirii ...
....... si s-a incheiat la ................... .
Formarea poporului roman si a limbii romane este cunoscut si sub numele de ........ ...................... .
ANEXA 1
A
| 
    |  ||||||||||||||||
B
A - B Tara geto - dacilor
Rege dac ce a condus razboaiele impotriva Imperiului roman.
Primul razboi dintre daci si romani s-a incheiat cu o ....... .
Dupa anul 106 d. Hr., Dacia a devenit ....... romana.
Capitala Daciei era la ........... .
Monument de la Roma, ce infatiseaza luptele dintre daci si romani: Columna lui ........ .
A
B
A
| 
    |  ||||||||||||||||
B
A
B
CAND ?
| 
   a III -a etapa  | 
 ||
| 
   a II-a etapa  |  
   dupa retragerea aureliana (sec. III - sec. VIII)  | 
 |
| 
   I etapa  |  
   in timpul stapanirii romane (106 - 271 d. Hr.)  |  |
| 
   anterioara razboaielor daco-romane  |  
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
CAND ?
| 
   a III -a etapa  | 
 ||
| 
   a II-a etapa  |  
   dupa retragerea aureliana (sec. III - sec. VIII)  | 
 |
| 
   I etapa  |  
   in timpul stapanirii romane (106 - 271 d. Hr.)  |  |
| 
   anterioara razboaielor daco-romane  |  
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
GRUPA DE EXPERTI NR. 1
Provincia Dacia Romana era alcatuita din ....................
Dacii ........ locuiau in afara provinciei (Crisana, Maramures, N-E Moldovei).
Capitala provinciei era ........................... .
........... este procesul de patrundere a civilizatiei romane (limba, obiceiuri,
mod de viata) pe teritoriile ocupate si de insusire a acestora de catre daci.
Procesul de romanizare a inceput inainte de ........ daco-romane.
GRUPA DE EXPERTI NR. 2
Imparatul Aurelian a abandonat Dacia datorita dezorganizarii ........... si
atacurilor ..........................?
In sec. al ... - lea d. Hr. Dacia a fost ......... de catre imparatul Aurelian.
Procesul de romanizare a continuat si dupa .............. prin mentinerea
relatiilor cu ...................... .
Poporul roman si limba romana s-au format pe teritoriul cuprins intre: ........
GRUPA DE EXPERTI NR. 3
Poporul roman si limba romana s-au format prin insusirea ........ ......., a
........ si ................... .
La formarea poporului roman si a limbii romane au contribuit si ............
Populatiile migratoare au fost ............ datorita civilizatiei superioare a
GRUPA DE EXPERTI NR. 4
Procesul de formare a poporului roman si a limbii romane a inceput inaintea stapanirii ...
....... si s-a incheiat la ................... .
Formarea poporului roman si a limbii romane este cunoscut si sub numele de ........ ...................... .
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 8205				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved