Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE




loading...


Gradinita

PROIECT DE ACTIVITATE Livada inflorita

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic






DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DE ACTIVITATE Limba engleza - WHERE IS FELIX,THE CAT?
TEST DE EVALUARE - Numerele naturale 0-100
VIITORUL EDUCATIEI. EVOLUTII SI TENDINTE IN SISTEMELE EDUCATIONALE CONTEMPORANE
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VII-a A Matematica - Pozitii relative ale dreptelor si planelor in spatiu
PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a EDUCATIE FIZICA SI SPORT
MOTIVATIA IN ACTIVITATEA DE INVATARE
UTILIZAREA COMPUTERULUI CA INSTRUMENT STOCARE A INFORMATIILOR REFERITOARE LA ELEVI
Dezvoltarea personala a elevilor. Inteligenta emotionala si creativitate
Profilul de competenta al profesorului-manager
PROIECT DE LECTIE CLASA: a IX- a Limba si literatura romana - Enigma Otiliei – caracterizarea personajelor

TERMENI importanti pentru acest document

proiect de activitate practica grupa mijlocie livada cu pomi : imagini cu o livada inflorita de colorat : : confecti din hartie creponata si glasee poze : :

PROIECT  DE  ACTIVITATE

Data : 30.03.

Grupa : ,,Albinutelor” (mijlocie B)

Educatoare :

Categoria de activitati : Educatie pentru societate

Denumirea activitatii : Activitate practica

Tema activitatii : ,, Livada inflorita

Tipul activitatii : Consolidare de priceperi si deprinderi – activitate colectiva

Scop : Consolidarea deprinderii de a realiza in colectiv o lucrare practica inspirata din natura si dezvoltarea simtului practic si estetic.

Obiective operationale:

   Cognitive :         O1 – sa identifice corect materialele puse la dispozitie ;

                              O2 – sa enumere caracteristici ale anotimpului primavara ;

    Psiho-motorii :  O3 – sa foloseasca corect tehnicile insusite anterior: rupere, mototolire,                 

                                       rasucire, lipire, asamblare ;

                              O4 – sa dovedeasca existensa deprinderilor practice de manuire, prelucrare

                                       si imbinare a materialelor ;

    Afective :           O5 – sa manifeste spirit cooperant in activitatile de grup ;

                              O6 – sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si/sau fata de lucrarea   

                                     celorlalti, motivandu-si parerea.

Strategii didactice :

 Metode si procedee : conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, problematizarea exercitiul.

 Material didactic : crengute, hartie creponata, hartie glace, flori, bete de chibrit, lipici (Aderpren M), medalioane, macheta suport din polistiren.

 Forme de organizare : frontal, pe microgrupuri, individual.

 Activitate  prealabila :  manipulare, verbalizare, concluzie.

Durata activitatii : 25 minute.

Evenimente

didactice

              Continut stiintific

 Strategii didactice

    Evaluare

Moment

organizatoric

Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii:

-aerisirea salii de grupa

-aranjarea masutelor pe trei microgrupuri, avand fiecare o minimacheta

-pregatirea materialului didactic.

conversatia

Captarea

atentiei

Se va realiza prin prezentarea unei ghicitori:

S-a topit zapada

Ghiocelul a rasarit

Iarba incepe sa-nverzeasca

Si pomii au inflorit.

                            (Primavara)

Voi cere copiilor sa enumere cateva caracteristici ale anotimpului primavara.

problematizarea,

conversatia /

frontal

Aprcieri verbale.

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Ii anunt pe copii tema activitatii:

 - Astazi, la activitate practica, vom realiza impreuna tema ,,Livada inflorita. Aici avem o macheta suport pe care vom crea un coltisor din natura, mai precis o livada inforita, apoi o vom expune la sectorul ,,Arta”.

conversatia, explicatia / frontal

Desfasurarea

activitatii

Intuirea materialului didactic.

Copiii se vor aseza astfel incat imaginea aflata pe medalionul primit sa corespunda cu minimacheta de pe masuta. Se cere, pe rand, fiecarui microgrup sa descopere si sa intuiasca materialele primite.

 *microgrupul ,,Pomisorilor” – crengute (pomi), hartie creponata roz, (florile), lipici.

 *microgrupul ,,Florilor” – flori (narcise, zambile),bete de chibrit, lipici.

 *microgrupul ,,Firelor de iarba” – hartie creponata verde.

Demonstrarea modului de lucru.

Rand pe rand, voi trece pe la fiecare microgrup in parte si voi analiza impreuna cu copiii modelul, materialele din care este alcatuit, forma marimea, culoarea acestuia.

Se explica tehnica de lucru.

Exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii.

Inainte de a trece la executarea lucrarii, voi cere copiilor sa exerseze cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii: morisca, inchiderea si deschiderea pumnilor, cantatul la pian etc.

Efectuarea lucrarilor de catre copii.

Voi reactualiza cerintele privind corectitudinea si acuratetea lucrarilor, cooperarea intre copii, utilizarea materialelor si voi da semnalul de incepere a lucrului.

Voi supraveghea modul in care copiii isi realizeaza lucrarile, iar daca va fi nevoie voi interveni cu explicatii individuale. Voi incuraja pe cei mai putin abili si voi urmari ca toti copiii sa-si duca munca la bun sfarsit.

Cand majoritatea copiilor au terminat, voi da preavizul si apoi semnalul de incetare a lucrului.

conversatia, explicatia / microgrupuri

explicatia, demonstratia / microgrupuri

exercitiul / frontal

Conversatia, exercitiul / individual si pe microgrupuri

Aprecieri verbale.

Aprecieri verbale.

Evaluarea

Se evalueaza lucrarile pe microgrupuri urmarind aprecierea critica si autocritica privind acuratetea, corectitudinea, respectarea ordinii operatiilor.

Impreuna cu copiii voi asambla macheta : pomii, iarba, florile. Se evidentiaza efortul colectiv pentru realizarea machetei, se cere copiilor sa-si exprime opiniile personale fata de lucrare.

conversatia / frontal

Aprecieri verbale.

Incheierea activitatii

In incheierea activitatii se va canta cantecul ,,Infloresc gradinile “.

PROCES  TEHNOLOGIC

Nr.

crt.

Operatii de lucru

Indrumari tehnologice

Instrumente

utilizate

Materiale folosite

  1.

Organizarea lucrului

Corespunzatoare desfasurarii activitatii.

Tuburi cu lipici.

*crengi, hartie creponata roz mototolita;

*flori din hartie xerox alba, roz, bete de chibrit colorate in verde, sau imbracate cu hartie xerox verde;

*hartie creponata verde (mai multe nuante);

  2.

Lipirea

*se aplica lipici pe crengute cu  ajutorul unei pensuli, apoi se aplica floarea din hartie creponata roz;

*se aplica lipici pe tulpina florii, apoi se lipesc, cu ajutorul unei pensuli, florile zambilei;

Farfuriute cu lipici AderprenM.

*hartie creponata roz mototolita;

*hartie xerox alba, roz si verde;

*bete de chibrit;

  3.

Rasucirea

*se rasucesc bucatile de hartie creponata verde (folosindu-se degetul mare si degetul aratator), pentru realizarea firelor de iarba;

*hartie creponata verde;

  4.

Asamblare

*pe macheta suport vor fi aplicate toate elementele lucrarii;

*macheta suport din polistiren;

*hartie glace maron;

*pomii infloriti;

*narcisele si zambilele;

*firele de iarba;

  5.

C.T.C.

Autocontrolul.


loading...



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2551
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2017 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site