PROIECT DIDACTIC
Disciplina:Informatica
PROFESOR:
CLASA: a IX - a A
Profil :Matematica - Informatica
Unitatea de invatare: Algoritmi – Aplicatii diverse
Tema: Ecuatiile de gradul I si al II-lea
Tipul lectiei: Formarea
si consolidarea de deprinderi si
priceperi
Obiectiv cadru : realizarea de aplicatii utilizand algoritmi
specifici
Obiective de referinta: Sa urmareasca etapele de realizare a unei
aplicatii
Locul de desfasurare: LABORATORUL
DE INFORMATICA
OBIECTIVE
EDUCATIONALE
a) OBIECTIVE COGNITIVE:
§
Sa defineasca
corect notiunile teoretice insusite de la capitolul Algoritmi cu structura decizionala;
§
Sa
identifice situatiile in care este necesara
utilizarea structurilor decizionale ;
§
Sa
aplice corect structurile decizionale insusite in aplicatii concrete;
b) OBIECTIVE AFECTIVE:
§
Sa argumenteze
corect alegerea unei variante
§
Sa
argumenteze necesitatea utilizarii algoritmilor
§
Sa
aprecieze corect solutiile oferite de ceilalti
§
Sa
manifeste interes fata de problemele propuse si dorinta de invatare prin descoperirea proprie
a
adevarului stiintific;
§
Sa
studieze individual si in echipa
c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
- Sa utilizeze corect notiunile teoretice
insusite.
- Sa dezvolte
gandirea algoritmica, logica, flexibila, creatoare;
- Sa
transpuna din limbaj pseudocod in schema logica
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- Sa
defineasca corect variabilele folosite in elaborarea algoritmului
- Sa
defineasca corect structurile si instructiunile folosite in elaborarea algoritmului
- Sa
justifice necesitatea utilizari structurilor de control in elaborarea
diverselor probleme
- Sa trateze corect cazurile si exceptiile care apar in executia algoritmului
- Sa analizeze corect fiecare problema
STRATEGII DIDACTICE:
Principii didactice:
- Principiul
participarii si invatarii active;
- Principiul
asigurarii progresului gradat al performantelor si inlaturarea
treptata a punctelor de sprijin;
- Principiul
conexiunii inverse;
METODE DE INVATAMANT:
- metoda de
comunicare orala: conversatia,
explicatia, problematizarea
- metode
activ participative : - problematizarea, exercitiul
PROCEDEE DE INSTRUIRE:
a)
Conversatia
de recapitulare si consolidare;
b)
Problematizare
prin crearea situatiilor problema;
c)
Exercitii
de consolidare si sistematizare;
FORME DE ORGANIZARE:
a)
Frontala;
b)
Individuala;
c)
Pe
grupe;
FORME DE DIRIJARE A
INVATARII:
a)
Dirijata
de profesor sau prin materiale didactice;
b)
Independenta;
RESURSE MATERIALE:
a)
Manualul
b)
Set
de aplicatii;
c) Calculator;
d) Videoproiector
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII
INSTRUCTIVE:individuala
FORME DE DIRIJARE A ACTIVITATII :
independenta.
MIJLOACE DE INVATAMANT:
fisele elevilor, tabla, videoproiector;
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
DANIELA OPRESCU, Informatica – Profilul real,
Editura NICULESCU, 2005
RESURSE PSIHOLOGICE ALE DESFASURARII
ACTIVITATII
v
Capacitatea de invatare a clasei - elevii si-au insusit notiunile
teoretice predate
la capitolul–Algoritmi.;
Diagnosticul
motivatiei :
Ø Interesul pentru insusirea cunostintelor
necesare prelucrarii datelor este acelasi la
intregul colectiv de elevi;
Ø Se vor constientiza elevii de necesitatea
cunoasterii metodelor de determinare a solutiilor unei ecuatii
METODE
DE EVALURE:
a)
Evaluare
sumativa;
b)
Evaluare
continua pe parcursul lectiei;
c)
Evaluare
formativa.
DESFASURAREA ACTIVITATII
I . Moment organizatoric
1.Pregatirea clasei
- intocmirea proiectului didactic
2.Organizarea si pregatirea clasei:
o
verificarea frecventei elevilor;
o
verificarea existentei resurselor
materiale
3.Captarea atentiei elevilor;
Ø anuntarea
subiectelor pentru tema respectiva;
II. Captarea atentiei
elevilor pentru activitate didactica ce urmeaza
III. Anuntarea subiectului
lectiei si a obiectivelor operationale
IV. Reactualizarea cunostintelor.
Reactualizarea cunostintelor:
Se
realizeaza un set de intrebari pentru
reactualizarea cunostintelor teoretice de mai jos:
1)Care sunt tipurile de
structuri ale algoritmilor invatate la capitolul Algoritmi?
Raspuns:
1)Algoritmul cu structura
secventiala.
2) Algoritmul cu structura
decizionala
3) Algoritmul cu structura
repetitiva
2) Care sunt metodele de
reprezentare ale unui algoritm ?
Raspuns:
-
pseudocod
-
schema logica
3 ) Ce metoda se aplica
la problema de
ecuatie de gradul I si de gradul al II-lea?
Raspuns:
-
pseudocod
-
schema logica
4)Care sunt pasii care
executa aflarea solutiilor in fiecare caz in parte?
Raspuns:
1)
pentru
cazul ecuatiei de grad I se verifica a, b apoi se fac calculele
2)
pentru cazul ecuatiei de grad II se verifica
a, b, c si apoi se fac cazurile de calcul
3)
se
afiseaza solutia in fiecare caz in parte
5) Care este algoritmul
pentru ecuatia de grad I?
Raspuns:
1)
Se compara a cu zero
2)
Pentru
fiecare caz se face cate un calcul
3)
Pentru
a ≠ 0 sunt doua cazuri in functie de b fata de zero
4)
Pentru
a = 0 x ia valoarea x= -b/a
5)
Se
afiseaza solutia acceptata de caz
6) Care este algoritmul
pentru ecuatia de gradul al II-lea?
Raspuns:
1)
Se
citesc a, b, c
2)
Se
initializeaza delta cu formula b*b- 4*a*c
3)
Se compara
delta cu 0 si se ia caz in parte
4)
Daca delta
< 0 atunci ecuatia nu are solutii reale
5)
Daca
delta > 0 atunci se compara iar cu
zero ( egal cu zero)
6)
Se
scriu solutiile in fiecare caz in parte delta = 0 .x1=x2= -b/ (2*a)
7)
Delta ≠ dar si >0 x1 ≠ x2 si au formulele lor
Pentru fixarea cunostintelor elevii primesc
aceleasi probleme pentru care vor scrie
algoritmul in limbaj pseudocod apoi vor
implementa algoritmul in scheme logice.