Proiect de lectie (L)
Numele si prenumele profesorului:
Clasa a-IX-a …. Nr. de
elevi……
Titlul lectiei : Miscarea rectilinie uniform variata.
Scopul lectiei : Transmiterea si
insusirea de noi cunostinte.
Obiective operationale. La
sfarsitul lectiei elevi vor fi capabili :
O1. Sa scrie ecuatia legii vitezei in miscarea
rectilinie uniform variata indicand semnificatia fizica a marimilor ce
intervin, sa reprezinte grafic
in
diferite situatii, sa simuleze miscari uniform variate pe calculator.
O2 Sa scrie ecuatia legii de miscare in
miscarea rectilinie uniform variata, sa reprezinte grafic legea de miscare in
diferite cazuri (
)
si (
);
sa simuleze miscari uniform variate si sa interpreteze graficele
,
sa aplice legea vitezei si legea de miscare in rezolvarea de probleme.
Strategii didactice :
-metode de predare invatare: explicatia, demonstratia, experimentul pe
calculator.
-mijloace de invatamant: manual, culegere
de probleme, soft educational (soft de simulare), calculator (retea de
calculatoare).
-forme de organizare: frontala si
individuala.
Desfasurarea lectiei
|
Evenimentul
lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de
predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Captarea atentiei
|
|
|
|
|
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Enuntul titlului lectiei si a
obiective-lor operatio-nale.
|
|
|
Anunta
titlul lectiei si obiectivele operationale.
|
Noteaza
titlul lectiei si obiectivele
operationale.
|
|
|
Reactualiza-rea celor invatate.
|
|
Miscarea rectilinie uniforma, legea
miscarii, reprezentari grafice.
|
Solicita elevilor sa defineasca
miscarea rectilinie uniforma si sa dea exemple.
Solicita elevilor sa scrie
legea de miscare in miscarea uniforma si sa specifice seminificatia fizica a
marimilor ce intervin.
Solicita elevilor sa proiecteze
relatia vectoriala pe axa Ox si sa specifice semnificatia fizica a marimilor
ce intervin.
|
Elevii definesc miscarea recti-linie
uniforma si dau exemple din cotidian.
Elevii scriu legea de miscare: (1)
si specifi-ca: reprezinta vectorul de pozitie la momentul ;
reprezinta vectorul de pozitie la momentul
initial ;
reprezinta vectorul viteza cu care se
deplaseaza mobilul.
Elevii proiecteaza legea de
miscare pe Ox:
(2) si specifi-ca: reprezinta coordona-ta punctului material la
momentul ;
|
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Reactualiza-rea celor invatate.
|
|
Miscarea rectilinie uniforma, legea miscarii,
reprezentari grafice.
|
Solicita elevilor sa reprezinte grafic legea de miscare si sa calculeze panta dreptei specificandu-i
semnificatia fizica.
Solicita elevilor sa scrie si sa reprezinte grafic legile
de miscare cand si
sa particularizeze pentru .
|
reprezinta
coordonata punctului material la momentul .
Elevii reprezinta grafic si calculeaza panta ;
specifica semnificatia fizica: panta este viteza.

Elevii scriu legile de miscare
(3) si particularizeaza pentu :
(4).
Reprezinta grafic legile (3) si (4).
|
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Reactualiza-rea celor invatate.
|
|
Miscarea rectilinie uniforma, legea miscarii, reprezentari
grafice.
|
|

|
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O1
|
Legea vitezei.
Reprezentare grafica.
(C1O1)
|
Solicita elevilor
sa dea exemple din cotidian de miscari in care viteza sa nu ramana constanta.
Precizeaza ca
miscarea in care vectorul acceleratie ( )
este constant se numeste miscare uniform variata a punctului material.
Solicita elevilor
sa scrie relatia matematica de definire a acceleratiei medii.
Specifica faptul ca

|
Elevii
dau exemple de miscari variate in care 
Noteaza
observatia facuta: miscare
uniform variata.
Elevii
scriu relatia de definire a acceleratiei medii:
(5).
Noteaza
observatia
(6).
|
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O1
|
Legea vitezei.
Reprezentare grafica.
(C1O1)
|
Solicita elevilor ca din relatiile (5) si (6) sa afle care re-prezinta legea vitezei in misca-rea
uniform variata.
Solicita elevilor sa proiecteze relatia (7) pe axa Ox
specifi-cand faptul ca se obtine legea vitezei in miscarea rectilinie uniform
variata.
Specifica semnificatia fizica a marimilor ce intervin:
● reprezinta componenta vitezei initiale pe
axa Ox;
● reprezinta
componenta vectorului acceleratie pe
axa Ox.
Atrage atentia asupra faptului ca de obicei si solicita elevilor sa scrie si sa
reprezin-te grafic legea vitezei in acest caz specificand ca pentru
simplificarea scrierii se
noteaza cu ,
cu
si cu .
|
Elevii scriu:

Proiecteaza relatia (7) pe axa Ox: Noteaza
ca ecuatia (8) reprezinta legea vitezei in miscarea rectilinie uniform
variata.
Noteaza semnificatia fizica a marimilor ce
intervin.
Elevii scriu legea vitezei sub forma: 
Reprezinta grafic legea vitezei si specifica
faptul ca tangenta unghiului format de dreapta cu axa timpului este numeric
egala cu acceleratia mobilului: .
|
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O1
|
Legea vitezei.
Reprezentare grafica.
(C1O1)
|
Reprezinta pe tabla urmatoa-rea lege a vitezei si
solicita elevilor sa analizeze graficul:

Atrage atentia asupra deplasa-rii mobilului in intervalul
care
este numeric egala cu diferenta dintre ariile triunghiurilor aflate deasupra
axei timpului si dedesubtul ei (dreapta 2).
Solicita elevilor sa acceseze softul „Motion at Constant Acceleration” si sa verifice cu ajutorul
acestuia legea vitezei in miscarea rectilinie uniform variata ( si
).
Solicita elevilor sa dea valori diferite acceleratiei si
vitezei
|

Elevii constata ca miscarea reprezentata de
dreapta (2) este o miscare in care proiec-tia acceleratiei pe axa Ox este
negativa ( ).
Elevii specifica
urmatoarele:
● pentru miscarea mobilului este uniform incetinita (
).
● pentru miscarea mobilului este uniform accelerata (
).
Noteaza observatia
privind calculul deplasarii mobilului in intervalul .
|
Solicita elevilor
sa rezolve itemul (I1O1)
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O1
|
Legea vitezei.
Reprezentare grafica.
(C1O1)
|
initiale
si sa analizeze in fiecare caz graficul indicand tipul miscarii.
Solicita
sa traseze in fiecare caz graficul pe
caiete.
Face
urmatoarea observatie: daca ,
atunci graficul vitezei nu mai este o dreapta si el poate arata ca in figura:

Acceleratia
mobilului la momentul se
poate determi-na calculand tangenta unghiu-lui format de tangenta in punctul
A la graficul vitezei si axa Ot.
|
Sub indrumarea profesorului fiecare elev
(sau grupe de 2 elevi) analizeaza miscarea rectilinie uniform variata
pre-zentata de soft si pentru setu-rile de valori si
se traseaza graficul pe caiet.
a) 


miscare rectilinie uniforma
b) 


miscare
rectilinie uniform accelerata ( si
)
|
Solicita elevilor
sa rezolve itemul (I1O1)
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O1
|
Legea vitezei.
Reprezentare grafica.
(C1O1)
|
Din
graficul vitezei reprezen-tat in figura se observa ca pentru ( ), pentru ( )
si pentru acceleratia este negativa.
|
c) 


pentru miscare
uniform incetinita; pentru miscare
uniform accelerata
d) 


Noteaza observatia din soft pe caiete.
|
Solicita elevilor
sa rezolve itemul (I1O1)
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O2
|
Legea de miscare.
Graficele legii de miscare si a distantei parcurse.
(C2O2)
|
Solicita elevilor sa scrie expresia legii de
miscare in miscarea uniforma.
Specifica
faptul ca legea este valabila si in miscarea uniform variata daca unde este viteza medie.
Solicita
elevilor sa proiecteze relatia (11) pe axa Ox.
Specifica:
in miscarea uniform variata, cand viteza este o functie liniara de timp,
viteza medie este egala cu media aritmetica a vitezelor initiala si finala pe
intervalul considerat
unde .
Atrage
atentia asupra formei graficului legii de miscare specificand ca pentru ,
curba este o parabola.
Reprezinta
grafic legea de
|
Elevii
scriu relatia:
(10).
Elevii
scriu legea de miscare:
(11).
Elevii
scriu relatia (11) proiectata pe axa Ox:
(12).
Noteaza
observatia si scriu relatia (12) sub forma:
(13).
Tin cont
de expresia lui v si obtin relatia (14):
Daca atunci
se obtine legea de miscare de forma:
(15).
Traseaza
graficul legii de miscare in cele doua cazuri:
|
Solicita elevilor
sa rezolve itemul (I2O2)
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O2
|
Legea de miscare.
Graficele legii de miscare si a distantei parcurse.
(C2O2)
|
miscare
in doua cazuri (si ) si (si ).
Specifica
coordonatele punctului de maxim in cazul si :
; .
Atrage atentia asupra faptului ca pentru
acceleratie pozitiva, coordonata are un minim cand mobilul are viteza nula
iar daca acceleratia este negativa, coordonata are un maxim in momentul
opririi ().
Solicita elevilor sa acceseze softul „Motion at Constant Acceleration” si
sa verifice cu ajutorul acestuia legea de miscare in miscarea rectilinie
uniform variata in cazurile de la continutul C1 (a, b, c, d).
|
Noteaza observatia facuta de profesor in
caiete.
Acceseaza softul indicat si studiaza
miscarea rectilinie variata in cazurile:
|
Solicita elevilor
sa rezolve itemul (I2O2)
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O2
|
Legea de miscare.
Graficele legii de miscare si a distantei parcurse.
(C2O2)
|
Solicita
elevilor sa specifice in fiecare caz tipul de miscare si sa reprezinte grafic
pe caiete in
fiecare caz.
|
a) 

miscare
rectilinie uniforma

b) 

miscare
rectilinie uniform accelerata

|
Solicita elevilor
sa rezolve itemul (I2O2)
|
|
Evenimentul lectiei
|
Obiective
operatio-nale
|
Continuturi esentiale
|
Activitati de predare-invatare
|
Evalu-
are
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|
Prezentarea sarcinilor
Dirijarea invatarii.
Obtinerea performantei.
Asigurarea conexiunii inverse
|
O2
|
Legea de miscare.
Graficele legii de miscare si a distantei parcurse.
(C2O2)
|
|
Specifica
in fiecare caz tipul de miscare si reprezinta grafic 
|
Solicita elevilor
sa rezolve itemul (I2O2)
|
|
Asigurarea retentiei si transferului.
|
|
|
Dicteaza
tema pentru acasa.
Solicita
elevilor sa determine ecuatia lui Galilei prin eliminarea timpului dintre
cele doua ecuatii ale vitezei 
si a
coordonatei .
|
Elevii
isi noteaza tema pentru acasa.
|
|
(I1O1) In figura urmatoare sunt prezentate legile
vitezei pentru trei mobile. Calculati in fiecare caz acceleratia si specificati
valoarea vitezei initiale. Simulati aceste miscari pe computer in cadrul
softului „Motion at Constant Acceleration” si observati graficele
in
fiecare caz.



(I2O2) Din
originea axei Ox pleaca un mobil cu viteza initiala
si
acceleratia
.
In acelasi moment, dintr-un punct de pe axa Ox, de abscisa
,
pleaca un al doilea mobil cu viteza initiala
si
acceleratia
.
a)
Dupa cat timp si la ce distanta se
intalnesc mobilele?
b)
Care sunt vitezele medii ale
mobilelor in acest timp?
Imagini din softul “Physics
by Pictures”, versiunea MS DOS 6.2, firma Physicon ,Russia (www.physicon.ru)