Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE - Gaseste comoara - Verificare si consolidare de cunostinte

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
GRADINITA-INSTITUTIE CIRCUMSCRISA EDUCATIEI FORMALE PENTRU COPIII INTRE 3 SI 7 ANI
Planse de colorat cu Scufita Rosie
TABLOUL PSIHOLOGIC AL VARSTELOR PREMERGATOARE SCOLARITATII
FINALITATILE EDUCATIEI PRESCOLARE (CERINTE ALE INVATAMANTULUI PRIMAR). OBIECTIVE GENERALE/ PECIFICE SI COMPETENTE DE REALIZAT
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mare pregatitoare - Joc de masa- ,,La ZOO” ,,Domino numere”
Planse de colorat cu animale - cangur, cimpanzeu, maimuta, leopard
PROIECT TEMATIC “PUISORUL”
PSIHOGENEZA SI PSIHODINAMICA IN EVOLUTIA VIETII PSIHICE
PROIECT DE ACTIVITATE - Gaseste comoara - Verificare si consolidare de cunostinte
COMUNICAREA LA PRESCOLAR SI SCOLARUL MIC

TERMENI importanti pentru acest document

 

              PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:                                              ORA:                                                1000-1030



UNITATEA:                                     Gradinita P.P. Nr. 8 Resita

GRUPA:                                           Mare

EDUCATOARE:                             

CATEGORIA DE ACTIVITATE:    Activitate matematica

TEMA:                                              “Gaseste comoara!”

MIJLOC DE REALIZARE:              Joc didactic

TIPUL ACTIVITATII:                      Verificare si consolidare de cunostinte

SCOPUL:                                          Verificarea cunostintelor matematice     

                                                              privind insusirea conceptului de

                                                              numar natural in concentrul 1-9.

OBIECTIVE OPERATIONALE:     

                                                         O1-sa numere crescator si descrescator

                                                                  in limitele 1-9;

                                                            O2-sa formeze multimi de obiecte

     dupa criterii date (forma,marime ,                            

                                                                   culoare,grosime);

O3-sa raporteze numarul la cantitate ,  

      cantitatea la numar;

O4-sa foloseasca corect numeralul

      ordinal;

O5-sa denumeasca vecinii numerelor 

      indicate;

O6-sa rezolve corect sarcina de pe

      fisa de lucru;

O7-sa rezolve probleme simple dupa imagini ;

O8-sa se exprime corect  folosind      termeni ai limbajului matematic

METODE SI PROCEDEE:               Conversatia , explicatia , exercitiul,

                                                              demonstratia , problematizarea,

                                                               jocul,descoperirea

MIJLOACE DE INVATAMANT:    Castel,poienite,lac,scrisoarea-surpriza

                                                              flori, jetoane cu cifre (1-9)panou,

                                                          simboluri matematice,fig. geometrice

                                                          plansa cu problema ilustrata,fise ,

                                                          plansete,creioane,cutia comoara,

                                                          stimulente

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1.     „Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii”, M.E.C,2005.

2.     Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, „Activitati matematice in gradinita”, Ed. AS'S, 1995.

3.     „Jocuri didactice matematice pentru prescolari”, E.D.P. , Bucuresti, 1972

     

                                     

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE  INV.

1.Organizarea activitatii

*Aerisirea salii de grupa

*Pregatirea materialelor necesare

*Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa

Observarea comportam.

copiilor

2.Captarea atentiei

Captarea atentiei sa va realiza prin  intermediul unei scrisori surpriza si prin intuirea materialelor pregatite pentru activitate.

Conversatia

Explicatia

Inv. prin

descoperire

Scrisoarea surpriza

Poienite cu flori

Castel

Stimularea verbala

3.Anuntarea temei si a obicetivelor

Astazi, la activitatea matematica,

Ne vom juca un joc care se numeste « Gaseste comoara!”.

Veti numara , veti forma multimi de obiecte ,veti  rezolvata  sarcina de pe fise si astfel vom putea sa descoperim surpriza

2-3 copii repeta denumirea jocului.

Conversatia

Explicatia

Observarea comportam.

copiilor

4.Reactualizarea cunostintelor

 

 

 

 

Numaratul in limitele 1-9

-Numara crescator de la 1 la 9!

-Numara descrescator de la 9 la 1!

-Bate de 5 ori din palme!

-Ridica atatea degete cate zile are o saptamana!

Conversatia

Exercitiul

Analiza actiunilor si a raspunsurilor

5.Prezentarea noului continut/Dirijarea invatarii

Explicarea jocului

Pentru a ajunge la castel va trebui ca voi sa urmati niste pasi si sa  culegeti din poienite si de pe lac, flori pe care se afla cate o sarcina.

O sa veniti pe rand si o sa rezolvati sarcinile de pe fiecare floare din poenite.

Executarea jocului de proba

Se verifica daca s-au inteles explicatiile educatoarei, se executa o data jocul de proba.

Desfasurarea jocului propriu-zis

Poiana narciselor

 

-formeza o multime de 5 patrate

-aranjeaza florile dupa grosimea coditelor

-asaza pe panou vecinii lui 8

Lacul cu nuferi

 

-formeaza o multime de 9 elemente(ciuperci) si asaza cifra corespunzatoare

-a cata ciupercuta are 7 buline

-ce forma si culoare au aripile fluturasului

Poiana lalelelor

 

-formeaza o multime de  4  triunghiuri

-formeaza o multime de 6 lalele si una de 8 narcise

-in care multime sunt mai multe(multimea lalelelor sau multimea narciselor)




Complicarea jocului

Le voi propune spre rezolvare problema in versuri :

Oac,oac .oac

Ce galagie e pe lac

7 broscute colorate

Se distreaza,stau pe spate

2 vin din departare

Cate sunt acuma oare ?

Conversatia

Explicatia

Demonstr.

Exercitiul

Exercitiul

Problematiz.

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Problematiz.

Exercitiul

Problematiz.

Poiana cu flori

Fig .geom

Jetoane cu cifre

Poiana cu flori

Plansa cu problema

ilustrata

Analiza actiunilor si a raspunsurilor

Analiza actiunilor si a raspunsurilor

Corectarea greselilor

Stimularea verbala si 

Prin aplauze

Corectarea greselilor

Stimularea verbala si 

Prin aplauze

6.Asigurarea retentiei si a transferuului

Propun copiilor rezolvarea unei fise matematice.

-se va intui fisa

-voi explica cerintele fisei

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Problematiz.

Fise de lucru

Stimularea verbala si 

Prin aplauze

7.Incheierea activitatii

Se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor in timpul activitatii,se repeta titlul jocului pe care l-au desfasurat,se acorda stimulente copiilor.

conversatia

Stimulente

Stimulente

GASESTE COMOARA

Sunt Zana Primaverii si am pregatit o surpriza pentru voi!

Veti pasi pe taramul fermecat,totul se va intampla ca

intr-un basm si veti ajunge la un castel indepaartat unde se afla ascunsa o comoara.

        Urmati pasii si treceti de toate obstacolele si asa veti reusi sa descoperiti ce se afla in spatele castelului.

Nu uitati : sa fiti corecti si atenti !








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1859
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site