Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE - Modelarea 3D Clasa: a XII-a

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



UNUVERSITATEA POLITEHNICA BUCURESTI

FACULTATEA STIINTA SI INGINERIA MATERIALELOR

PROIECT DIDACTICA



BUCURESTI

PROIECT DE LECTIE

A.DATE GENERALE

1.Disciplina:Modelarea 3D

Clasa: a XII-a

Unitatea de invatare: Crearea solidelor si editarea in 3D

Titlul lectiei: Crearea solidelor primitive

Scopul lectiei: Insusirea de cunostinte despre 3D

Tipul lectiei : Predare de cunostinte

Locul de desfasurare : In clasa

Timpul: 45 minute

.CONTINUTUL ACTIVITATII DE INVATARE

COD

ARII DE CONTINUT

SUBARII DE CONTINUT

C

1.Crearea solidelor primitive

1.1 Clasificarea solidelor primitive

1.2 Reprezentanti

1.3Domenii de utilizare

C

2.Comenzi pentru crearea solidelor

2.1 Definitie

2.2 Clasificare, Exemple

C

3.Creara primitiva

3.1.Definitie

3.2 Clasificare

3.OBIECTIVE OPERATIONALE

COD

Comportamentul

urmarit

Conditiile de probare a comportamentului

Criteriul de reusita

O

Elevii   sa enumere crearea solidelor

Au la dispozitie notitele.

Enumererea   a cel putin 2 moduri de crearea solidelor primitive.

O

Elevii sa  defineasca si sa dea exemplede comenzi pentru crerarea solidelor.

Au la dispozitie notitele

Exemple de comenzi pentru crearea solidelor.

O

Elevii sa defineasca crearea primitiva .

Au la dispozitie  notitele

Clasificarea corecta asolidelor primitive.

Diagrama obiective-continut

Obiective

Continut

Succesiunea continutului

O

C

O

C

O

C

5.Metode de invatamant

-explicatia

-conversatia

6.Mijloace de invatamant

COD

Denumirea resursei materiale

M

Manualul

B.Desfasurarea lectiei

Obiective operationale

Evenimentele instruirii

Activitatea

profesorului

Activitatea

elevilor

Strategia didactica

Evaluare

Timp

(min)

Metode de invatamant

Mijloace de invatamant

Forme de organizare a activitatii

1.Organizarea clasei pentru lectie

-face prezenta elevilor.

-creeaza conditiile psihologice necesare inceperii lectiei.

-raspund solicitarilor profesorului

Conversatia

Frontal

2.Verificarea cunostintelor anterioare

-profesorul verifica tema de casa.

-adreseaza clasei urmatoarele intrebari:

1.Ce sunt solidele primitive?

2.Care sunt comenzile pentru crearea solidelor elementare?

-raspund la intrebarile puse de profesor

-conversatia

-explicatia

Frontal

Orala

Obiective operationale

Evenimentele instruirii

Activitatea

profesorului

Activitatea

elevilor

Strategia didactica

Evaluare

Timp

(min)

Metode de invatamant

Mijloace de invatamant

Forme de organizare a activitatii

3.Transmiterea noilor

cunostinte.

Captarea atentiei

-trezeste curiozitatea elevilor pentru tema predata.

-prezinta importanta materialelor utilizate in domeniul creari solidelor primitive.

-sunt atenti.

-asculta.

-expunerea

-planse

Frontal

4.Comunicarea titlului lectiei si a obiectivelor operationale.

-scrie pe tabla titlul lectiei:

"Crearea solidelor primitive"

-comunica elevilor obiectivele urmarite.

-noteaza in caiete titlul lectiei.

-retin obiectivele urmarite.

-expunerea

Frontal

O

-prezentarea continutului si dirijarea invatarii

-asigurarea conexiunii inverse(feed back)

-clasifica,explica

1.Crearea solidelor primitive:

1 Solide primitive:

a)Primitivele solide sunt obiecte solide tridimensionale elementare predefinite in programul Auto CAD;

-sunt atenti

-noteaza in caiete

-conversatia

-explicatia

Frontal

Obiective operationale

Evenimentele instruirii

Activitatea

profesorului

Activitatea

elevilor

Strategia didactica

Evaluare

Timp

(min)

Metode de invatamant

Mijloace de invatamant

Forme de organizare a activitatii

O

-prezentarea continutului si dirijarea invatarii C O

-asigurarea conexiunii inverse

-Se pot utilizaca atare sau pentru a crea modele mai complexe prin operatii booleane.

Valoarea sa implicita este 0,dar pentru valoarea 1,corpul nu mai este acoperit cu suprafete opace,apar si generatoare vizibil care impreuna,formeza silueta corpului.

-noteaza in caiete

-sunt atenti

-raspund la intrebari

-conversatia

-explicatia

Frontal

 

Obiective operationale

Evenimentele instruirii

Activitatea

profesorului

Activitatea

elevilor

Strategia didactica

Evaluare

Timp

(min)

Metode de invatamant

Mijloace de invatamant

Forme de organizare a activitatii

O

-prezentarea continutului si dirijarea invatarii C O

-asigurarea conexiunii inverse

Comenzi pentru crearea solidelor elementare.

2.1.Box

-creaza un solid paralipipedic,defined prin doua colturi opuse ale bazei si inaltimea acestuia.

2.2.Sphere

-Creaza un solidsferic,definit prin central si raza sau diametrul sferei.

2.3.Cylinder

-Creaza un solidcilindric,defined prin central si raza si inaltimea cilindrului.

2.4Cone

-Ceaza un solid conic,definit prin central si raza si inaltimea cilindrului.

2.5Wedge

-Creaza un solid poliedral cu o fata inclinata definit prin doua colturi opuse ale bazei si inaltimea acestuia.

2.6.Torus

-Creaza un solid toroidal,definit prin centru,raza sau diametrul torului si rza sau diametrul tubului.

-noteaza in caiete

-sunt atenti

-raspund la intrebari

-conversatia

-explicatia

Frontal

O

-prezentarea continutului si dirijarea invatarii C O

-asigurarea conexiunii inverse

Crearea primitivelor

Observatii:

a)variabila de system"Isolines"controleza densitatea liniilor prin care se reprezinta in desen suprafata solidului;

b)variabila "Facetres"regleza continuitatea suprafetei modelului;

c)variabila "Dispsilh"stabileste modul de vizualezare a corpului in urma aplicarii comenzii HIDE

-propune spre rezolvare pentru acasa 2 aplicatii din manual;

-manual

- noteaza in caiete

-sunt atenti

-raspund la intrebari

-conversatia

-explicatia

-

Frontal

-



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2138
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved