Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA a II-a Informatica

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I-VIII BARZESTI - VULTURESTI

CLASA a II-a



PROFESOR:

OBIECTUL: Informatica

UNITATEA DE INVATARE: fisiere si foldere

TEMA: operatii cu foldere

TIPUL LECTIEI: insusirea de noi cunostinte

SCOPUL LESTIEI: cunoasterea operatiilor cu foldere si punerea lor corecta in practica

OBIACTIVE OPERATIONALE:

O1. SA CREEZE UN DOSAR

O2. SA STEARGA UN DOSAR

O3. SA SCHIMBE LOCUL UNUI DOSAR

O4. SA DEZVOLTE DEPRINDERI DE MUNCA INDIVIDUALA

RESURSE:

  • PEDAGOGICE: - CONVERSATIA

- EXPLICATIA

- PROBLEMATIZAREA

- MUNCA INDEPENDENTA

  • MATERIALE: FISE DE LUCRU
  • TEMPORALE: 50MINUTE

FORME DE ACTIVITATE: - FRONTALA

- INDIVIDUALA

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I-VIII BARZESTI - VULTURESTI

CLASA a IV-a

OBIECTUL: Informatica

UNITATEA DE INVATARE: Editorul de texte word

TEMA: Initializarea paginii

TIPUL LECTIEI: insusirea de noi cunostinte

SCOPUL LESTIEI: cunoasterea modalitatilor de realizare a initializarii paginii si punerea   lor corecta in practica

OBIACTIVE OPERATIONALE:

O1. SA POATA INITIALIZA O PAGINA CU AJUTORUL OPTIUNII PAGE SETUP

O2. SA STABILEASCA MARGINILE DE PAGINA

O3. SA DEZVOLTE DEPRINDERI DE MUNCA INDIVIDUALA

RESURSE:

  • PEDAGOGICE: - CONVERSATIA

- EXPLICATIA

- PROBLEMATIZAREA

- MUNCA INDEPENDENTA

  • MATERIALE: FISE DE LUCRU
  • TEMPORALE: 50MINUTE

FORME DE ACTIVITATE: - FRONTALA

- INDIVIDUALA

DESFASURAREA LECTIEI

  1. MOMENTUL ORGANIZATORIC

Pregatirea lectiei :

intocmirea proiectului didactic ;

pregatirea setului de intrebari;

pregatirea setului de aplicatii;

Organizarea si pregatirea clasei :

verificarea frecventei elevilor ;

verificarea existentei resurselor materiale ;

Captarea atentiei clasei :

anuntarea si scrierea pe tabla a titlului lectiei

anuntarea obiectivelor operationale prin scrierea pe tabla a planului de idei ;

explicarea modului de desfasurare a activitatii ;

  1. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Elevii rezolva un rebus in care trebuie sa descopere cuvinte eferitoare la lectia predata anterior .(FISA DE LUCRU NR 1)

DESFASURAREA LECTIEI

1. MENTUL ORGANIZATORIC

Pregatirea lectiei :

intocmirea proiectului didactic ;

pregatirea setului de intrebari;

pregatirea setului de aplicatii;

Organizarea si pregatirea clasei :

verificarea frecventei elevilor ;

verificarea existentei resurselor materiale ;

Captarea atentiei clasei :

anuntarea si scrierea pe tabla a titlului lectiei

anuntarea obiectivelor operationale prin scrierea pe tabla a planului de idei ;

explicarea modului de desfasurare a activitatii ;

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Se realizeaza un set de intrebari pentru reactualizarea cunostintelor.

INTREBARI

RASPUNSURI ASTEPTATE

1. Ce este Word-ul?

Un program cu ajutorul caruia scriem.

2. Care sunt meniurile aplicatiei Word?

Meniurile sunt: File, Edit, View, Table, Tools, Help.

3. Cum se numeste operatia prin care introducem un text de la tastatura?

Operatia de introducere a unui text se numeste operatie de scriere.

ANUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR.

"OPERATII CU FISIERE SI DOSARE"

copierea dosarului

stergerea dosarului

decuparea dosarului

PREDAREA LECTIEI.

Dupa enumerarea operatiilor si copierea lor de catre elevi pe caiete se vor lua fiecare operatie in parte.

COPIEREA DOSARELOR CU AJUTORUL OPTIUNILOR COPY SI PASTE

Pentru a copia un dosar se vor parcurge urmatoarele etape:

se va folosi fereastra My Computer

se intra pe discul C in fereastra de explorare a dosarului radacina

se selecteaza(innegreste sau albastreste) dosaul care dorim

sa-l copiem

din meniul EDIT se alege optiunea COPY(COPIERE)

mutam sageata mouse-lui in locul (partitia) in care vrem sa copiem dosarul

din meniul EDIT se alege optiunea PASTE(LIPIRE)

COPIEREA DOSARELOR CU AJUTORUL OPTIUNILOR CUT SI PASTE

Pentru a copia un dosar se vor parcurge urmatoarele etape:

se va folosi fereastra My Computer

se intra pe discul C in fereastra de explorare a dosarului radacina

se selecteaza(innegreste sau albastreste) dosaul care dorim

sa-l copiem

din meniul EDIT se alege optiunea CUT (DECUPARE)

  1. ANUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR.

" INITIALIZAREA PAGINII"

- stabilirea marginilor de pagina

- stabilirea orientarii paginii

- stabilirea hartiei

  1. PREDAREA LECTIEI

Elevii vor primi o fisa de prezentare a ferestrei Page Setup, cu ajutorul careia vor stabili marginile documentului din fisa 1

mutam sageata mouse-lui in locul (partitia) in care vrem sa copiem dosarul

din meniul EDIT se alege optiunea PASTE(LIPIRE)

FISA DE LUCRU NR.1

CLASA a-II-a

1

W

 

F

I

S

I

E

R

E

N

U

M

E

D

D

O



S

A

R

E

W

S

T

A

R

T

E

X

P

R

O

G

R

A

M

E

L

F

O

L

D

E

R

R

E

R

Se mai numeste si "FEREASTRA DE EXPLORARE"

Reprezinta o colectie de date si informatii de acelasi fel.

Fisierele sunt grupate in ________________

Dosarele se mai numesc si ____________________

Pentru a intra in aplicatia WINDOWS EXPLORER procedam astfel

START→______________→_______________→WINDOWS EXPLORER

Dosarul trebuie sa aiba un _____ _______ ______ _______

FISA DE LUCRU NR.1

CLASA a-II-a

1

 

S

T

A

R

T



Se mai numeste si "FEREASTRA DE EXPLORARE"

Reprezinta o colectie de date si informatii de acelasi fel.

Fisierele sunt grupate in ________________

Dosarele se mai numesc si ____________________

Pentru a intra in aplicatia WINDOWS EXPLORER procedam astfel

START→______________→_______________→WINDOWS EXPLORER

Dosarul trebuie sa aiba un _____ _______ ______ _______

FISA DE LUCRU NR.1

CLASA a-IV-a

Bobocul de rata cel urat

de Hans Christian Andersen

Ce frumos era la tara! Era in mijlocul verii ; graul isi legana spicele-i galbene, ovazul era inca verde, si prin livezi fanul era asezat in capite mirositoare ; barza se plimba de colo-colo cu lungile-i picioare rosii, vorbind in limba egipteana, limba pe care o invatase de la mama ei. In jurul campiilor si livezilor se ridicau paduri mari, inlauntrul carora erau lacuri adanci.

Da, cu adevarat, era nespus de frumes la tara ! Razele soarelui se revarsau asupra unui castel vechi imprejmuit cu santuri adanci ; foi mari de lipan se inclinau de pe ziduri deasupra apei ; si erau asa de late, meat copiii se puteau ascunde sub ele ; acolo te gaseai intr-o singuratate ca in adancul unei paduri. Intr-o astfel de ascunzatoare isi facuse cuibul o rata, si isi clocea ouale; era foarte nerabdatoare sa-si vada puii. Nimeni nu venea pe la ea sa-i faca vizita, pentru ca celorlalte rate le placea mai mult sa inoate de-a lungul santurilor, decat sa vina sa bleotocareasca sub frunzele de lipan cu dansa.

In sfarsit incepura a ciocni ouale unul dupa altul; se auzea: "piu! Piu!" sopteau puisorii care erau toti vii si scoteau ciocul din gaoace.

"Mac! Mac!" zisera ei mai pe urma, facand o galagie de-ti lua auzul.

Se uitau in toate partie pe sub frunzele verzi, si mama ii lasa in voia lor, caci culoarea verde e foarte buna pentru ochi.

- Ce mare e lumea! Zisera puisorii, cum iesira din ou.

- Voi credeti ca lumea e numai cat vedeti aici? Zise mama. O! Nu, hotarele ei se intind mult mai departe, dincolo de cealalta parte a gradinii, pana in livada preotului; insa eu n-am fost niciodata pe-acolo. Sunteti toti aici? Adauga ea ridicandu-se. Ati iesit toti? Nu, nu-i am inca pe toti, oul cel mai mare nici nu s-a clintit, sta neciocnit; Doamne! Ca mult mai tine. Spun drept, m-am saturat.

Si se aseza iar sa cloceasca, dar cu un aer foarte plictisit.

- Ei bine, cum merge? Intreba o rata batrana, care venise sa-i faca o vizita.

- Mai am numai un ou, si nu stiu ce sa ma mai fac, ca uite nu iese puiul. Ia priveste putin pe cei scosi, nu gasesti ca sunt cei mai draguti bobocei care s-au vazut vreodata? Seamana toti leit cu tatal lor, si el nici macar nu vine sa ma vada.

1 CE OBSERVATI LA ACEST TEST TINAND CONT CA LINIILE CARE INCERCUIESC TEXTUL REPREZINTA MARGINILE DOCUMENTULUI ?

2.SCRIETI CE TREBUIA SA AIBA CA SA FIE ASEZAT CORECT IN PAGINA ?

FISA DE LUCRU NR.2

CLASA a-IV-a

1

I

S

T

A

N

G

A

U

I

S

T

I

M

A

R

G

I

N

I

L

F

I

L

E

Z

A

D

R

E

A

P

T

A

E

P

A

G

J

P

E

N

T

R

U

I

N

D

O

I

R

E

N



S

A

a)    titlul lectiei predate astazi_______1_________

b)    Zonele exterioare ale paginii se numesc_____2_____

c)     Marginile paginii sunt___3___, ___4___ , ___5___ , ____6____ , ___7___.

d)    Pentru a initializa pagina intram in meniul _______8___________

FISA DE LUCRU NR.2

CLASA a-IV-a

1

e)     titlul lectiei predate astazi_______1_________

f)      Zonele exterioare ale paginii se numesc_____2_____

g)    Marginile paginii sunt___3___, ___4___ , ___5___ , ____6____ , ___7___.

h)    Pentru a initializa pagina intram in meniul _______8___________

FISA DE OBSERVARE

CLASA a- IV-a





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



});

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2173
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved