Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: a IV-a - ,,Micul ziarist" - redactarea unor articole pentru revista clasei

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic






DATA: 27. 01

SCOALA: cu Clasele I-VIII Gheraesti

CLASA: a IV-a A

INVATATOR:

OBIECTUL: Prietenul meu, calculatorul (disciplina optionala)

UNITATEA DE INVATARE: Editorul de texte Word

SUBIECTUL: ,,Micul ziarist" - redactarea unor articole pentru revista clasei

TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:

Recapitularea si sistematizarea cunostintelor despre redactarea unor documente in Word

Dezvoltarea priceperilor si deprinderilor de utilizare a editorului de texte Word

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa redacteze un document Word, respectand conditiile date;

O2: sa modifice fontul, dimensiunea si stilul fontului intr-un un document Word;

O3: sa insereze intr-un document tabele, imagini;

O4: sa precizeze utilitatea unor taste;

O5: sa finalizeze si sa salveze documentul redactat;

O6: vor participa cu interes la activitatile propuse;

RESURSE:

      A. Metodologice:

a. Strategia didactica: mixta

b. Metode si procedee: conversatia, exercitiul, instruirea asistata de calculator, explicatia, jocul didactic, problematizarea

c. Forme de organizare: frontala, in perechi, pe grupe de 5 elevi

d. Mijloace didactice: piesele unui puzzle, lipici, plansa ce ilustreaza coperta revistei, computer, cartonase cu sarcinile elevilor, acuarele, pensoane, bloc de desen, figuri geometrice din hartie colorata, coli de carton colorat

e. Temporale - 45 minute

f. Metode de evaluare: evaluare reciproca, observare sistematica, autoevaluare

      B. Bibliografice:

a. Oficiale:

Programa pentru optional

,,Utilizare PC si Internet", autor: Michaela Filofteia Logofatu - suport de curs P.I.R.

b. Pedagogice:

,,Tratat de pedagogie scolara" - I. Nicola

Etapele lectiei

Obiective operationale

Modalitati de invatare

Strategia didactica

Modalitati de evaluare

I. Captarea si orientarea atentiei

3 min.

Puzzle - asamblarea pieselor pentru obtinerea unei imagini (concurs)

Jocul didactic

Activitate pe grupe de 4 elevi

Piesele unui puzzle, lipici

Observare sistematica

II. Anuntarea temei si a obiectivelor

2 min.

O6

Se precizeaza faptul ca imaginea obtinuta este un exemplu de coperta pentru o revista si, pentru ca elevii au multe cunostinte despre redactarea documentelor Word, astazi isi vor imagina ca sunt ziaristi, adica vor redacta cateva articole pentru revista clasei a IV-a A ( se gaseste un titlu pentru revista).

Se enumera obiectivele lectiei pe intelesul elevilor.

Explicatia

Plansa cu imaginea marita

Observare sistematica

III. Dirijarea procesului de recapitulare

10 min.

10 min.

O2

O2

O4

O6

,,Salvati-l pe Winnie" - se solicita elevilor sa rezolve sarcinile prezentate pentru a-l salva pe ursulet de vrajitoare si pentru a-l aduce langa prietenii lui.

,,Un clic rapid si-am sa castig"- rezolvarea sarcinilor din prezentarea PowerPoint

Jocul didactic

Activitate frontala

Videoproiector

Computer

Instruirea asistata de calculator

Problematizarea

Computere

Activitate in perechi

Autoevaluare

IV. Obtinerea performantei

10 min.

O1

O3

O5

O6

Redactarea articolelor pentru revista (impartirea sarcinilor)

Titluri posibile:

,,Cine suntem noi?"- prezentarea elevilor din clasa (inserarea unor fotografii si scrierea numelor) - Geanina si Iosif

,,Ce-am realizat in semestrul I?"- prezentarea unor activitati extrascolare sau care fac parte din proiectele derulate la clasa, rezultate obtinute la concursuri; inserarea unor fotografii - Monica si Richard

,,Despre . iarna" - compuneri realizate de elevi despre iarna - Luiza si Andrei

Alte creatii literare - poezii scrise de copii - Simona si Paul B.

,,Ne distram . matematic1"- probleme si exercitii mai mult sau mai putin distractive - Ana-Maria si Adelin

,,Curiozitati de pe . Planeta Albastra" - Denisa si Emanuel

,,De-ale noastre" - porecle, intamplari hazlii petrecute in clasa, perle culese din testele de evaluare - Georgiana si Marian

,,Sa ne amuzam!" - glume, epigrame - Madalina si Danut

,,Sa ne jucam!" - descrierea unor jocuri - Paula si Paul O.

,,Desene cu mouse-ul" - realizarea unor desene in Paint - Narcis si Alexandra

Exercitiul

Activitate in perechi

Computer

Observare sistematica

V. Evaluare

5 min.

Se solicita elevilor sa urmareasca lucrarile colegilor si sa le aprecieze din punct de vedere estetic.

Se apreciaza modul in care au lucrat elevii, se evidentiaza copiii care au lucrat rapid si care au dovedit ca au deslusit tainele Word-ului.

Elevii apreciaza lectia, afisand pe o pagina Word o fata vesela, trista sau indiferenta, in functie de parerea lor pentru activitatea desfasurata.

Turul galeriei

Conversatia

Activitate frontala

Activitate individuala

Evaluare reciproca

Aprecieri verbale

VI. Retentia si transferul

5 min.

O6

Activitate transdisciplinara: ,,Puisorul" - realizarea unui desen dupa versuri date:

Paint (Paula, Richard, Marian, Denisa, Adelin, Paul O., Paul B.)

Ed. plastica ( Narcis, Alexandra, Emanuel, Ana-Maria, Georgiana, Iosif)

Word (Luiza, Danut, Andrei, Geanina, Madalina, Simona, Monica,)

Exercitiul

Activitate individuala

Computer

Foaie de desen, acurele, pensoane

Observare sistematica

Anexa 1


Modificati scrierea proverbelor date, dupa cerintele de mai jos:

Cine se scoala de dimineata departe ajunge.

Fudulia e sora buna cu prostia.

Nu da vrabia din mana pe cioara din par.

Pica para malaiata

In gura lui Natafleata.

Unde scoala se iveste

Pamantul se-mbogateste.

Cerinte:

1. Selectati toate proverbele si aplicati marcatori!

2. Modificati culoarea primului proverb in verde, iar fontul in Arial!

3. Scrieti al doilea proverb numai cu litere ingrosate!

4. Inserati sub ultimul proverb un tabel format din 5 coloane si 4 randuri!

5. Copiati al treilea proverb sub primul!

6. Desenati o casa, folosind formele automate. Nu uitati sa apelati si la culori!


Anexa 2

ALEGE IMAGINEA CARE SE POTRIVESTE CU IMPRESIA TA DESPRE ACTIVITATEA DE ASTAZI SI MUT-O IN DREPTUNGHIUL GALBEN!

COLEGUL 2

 

COLEGUL 1

 



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3233
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved