Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Clasa: a V-a Managementul informatiilor si al invatarii

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



Clasa: a V-a

Disciplina: Consiliere si orientare

Data

Profesor propunator

Modulul: Managementul informatiilor si al invatarii

Submodulul: Invatarea eficienta

Tema: O ZI DIN VIATA MEA

Obiective operationale - la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

sa cunoasca semnificatia regimului zilnic;

sa accepte respectarea lui ca mijloc pentru optimizarea folosirii timpului;

sa-si formeze deprinderi de organizare eficienta a timpului de lucru si odihna;

sa inteleaga necesitatea muncii continue si de calitate.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, dialogul, ice-brekingul, ciorchinele, exemplul, exercitiul, munca in echipa.

Forme de organizare: frontal, pe echipe, individual

- Resurse materiale: hartie de scris, markere, creta colorata, tabla, caiete de notite

Desfasurarea activitatii

Momentul organizatoric: - discutarea unor aspecte legate de activitatea didactica de

pe parcursul primei saptamani de scoala a elevilor de

clasa a V-a;

- se prezinta raportul responsabililor.

Anuntarea temei: Regimul zilnic al elevului

Se prezinta obiectivele lectiei.

Pasul 1. Exercitiu de ,,spargere a ghetii". Elevii sunt solicitati sa spuna cum se numesc si cu ce gand au venit la ora de dirigentie.

Pasul 2. Elevii au avut ca tema pentru acasa de intocmit un program zilnic. Se verifica programele intocmite de elevi.

Se scriu pe tabla cuvintele REGIM ZILNIC. Elevii sunt solicitati sa spuna orice cuvinte, ce le vin in minte , care au legatura cu cuvintele scrise pe tabla. Se noteaza pe tabla toate raspunsurile care se dau. Au loc dezbateri legate de semnificatia cuvintelor date. Se concluzioneaza: REGIM ZILNIC = PROGRAM ZILNIC.

Pasul 3. Se propune elevilor sa precizeze ce ar cuprinde un program zilnic. Se realizeaza pe tabla un ciorchine.




Pasul 4. Elevii sunt impartiti in grupe de 4-5 si sunt solicitati ca, in cadrul a patru ateliere de lucru, sa realizeze cate un program zilnic. Timp de lucru 10 minute.

Anexa 1

PROGRAM ZILNIC

desteptarea, toaleta, aranjarea patului, micul dejun

revederea unor lectii mai dificile

deplasarea la scoala

cursuri

13 - 14 reintoarcerea acasa, masa de pranz

14 - 15 odihna (somn sau odihna activa)

15 - 19 pregatirea lectiilor, cu pauze de 10 - 15 minute dupa fiecare 50-60

minute de studiu

19 - 21 program de relaxare (lectura placuta, jocuri, filme, etc.)

pregatirea pentru culcare si culcarea





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4144
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved