Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE LECTIE Grupa: pregatitoare Domeniul limba si comunicare : joc didactic lantul sunetelor

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE



Data: 8.03.2009

Gradinita: Nr. 12

Profesor coordonator

Profesor metodist

Educatoare

Propunator

Grupa: pregatitoare

DLC Domeniul experential : Domeniul limba si comunicare :

- joc didactic  lantul sunetelor 

Obiectiv fundamental : fixarea deprinderii de a sesiza sunetul initial si final al cuvantului dat.

Obiective operationale

a)      Cognitiv-informationale:

sa desparta cuvintele in silabe;

-sa precizeze locul sunetului in cuvantul dat;

-sa alcatuiasca cuvinte cu sunetul final al cuvantului dat;

-sa inteleaga ca tiparitura (scrierea) reprezinta imaginea corespunzatoare;

-sa recunoasca semen ale limbajului scris sis a le citeasca;

b)      Psiho-motorii:

-sa scrie dupa model;

-sa utilizeze correct uneltele de scris;

c)      Afective:

-sa constientizeze importanta scrierii pentru imbogatirea cunostintelor.

Sarcina didactica: gasirea unor posibilitati corecte de continuare a lantului sunetelor.

Regulile jocului: Copiii denumesc imaginea data , despart cuvantul in silabe,precizeaza sunetul initial si final al fiecarui cuvant si gasesc alte cuvinte care incep cu sunetul final al cuvantului dat.Aplauda raspunsurile corecte,incurajeaza echipa din care fac parte.

Strategia didactica:

a)      Metode: explicatia, demonstratia , conversatia , exercitiul , algoritmizarea, problematizarea.

b)      Mijloace didactice: jetoane cu imagini diferite, planse.

Organizarea jocului : frontal , individual , pe echipe.

Locul desfasurarii : sala de clasa

Durata :30 minute

Bibliografie

-O.P.Iasi, ,,Fat-Frumos cand era mic"Editura,,Ion Creanga", Bucuresti, 1982,pag.176

-Liviu Chiscop -,,Didactica educatiei limajului in invatamantul prescolar",Editura ,,Grigore Tabacaru",Bacau ,2000;

Nr. Crt.

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Se aeriseste sala de grupa. Se pregateste materialul didactic

Reactulalizarea cunostintelor

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor

Dirijarea invatarii

Fisa de lucru

Incheierea activitatii

Ii intreb pe copiii ce au facut in activitatea trecuta la educarea limbajului.

Se prezinta un disc cu segmente pe care sunt desenate obiecte (jucarii,animale) astfel alese si asezate incat sunetul final al cuvantului dat sa fie sunetul initial al cuvantului urmator. Ex :CAP-PLUTO-OCEAN-NEPTUN-NOR-RASARIT-TERMOS-SISTEM-MERCUR-RAS-SOARE-ELICOPTER-RAZE-ENERGIE. Se intuiesc imaginile, se denumesc si se precizeaza sunetul initial si final.

Voi anunta tema:

-Copii, astazi vom juca impreuna un joc numit  lantul sunetelor 

Explicarea jocului : Vom explica notiunea de  lant . Pentru a forma un lant, verigile lui trebuie legate intre ele. Si pentru un lant de cuvinte avem nevoie de o veriga de legatura a sunetelor. Astel denumim prima imagine din partea de sus a discului. CAP, despartim cuvantul in silabe, stabilim primul si ultimul sunet. Cerem copiilor sa sesizeze ca urmatoarea imagine incepe cu sunetul cu care s-a terminat primul cuvant (imagine).  P  (de la cap si de la pluto) formeaza o veriga a lantului. La fel se va proceda pentru continuarea lantului.

Jocul de proba se executa o data sau de doua ori, pentru intelegerea explicatiilor.

Jocul propriu-zis : se va analiza fiecare imagine de pe disc, precizandu-se sunetul de legatura, pana cand lantul se incheie.

1. Completeaza ce

lipseste . Se dau lanturi scurte , cuvinte formate din trei , patru sunete . Se explica copiilor ca asocierea sunetelor , a literelor , formeaza cuvinte. Se afiseaza pe panou cartonase cu litere. Sub ele se aseaza o imagine si cuvantul corespunzator.

Exemplu :

CAP-imagina

CAP-cuvant scris

C_P

De pe panoul cu cartonase copiii vor alege litera potrivita pentru a scrie cuvantul corespunzator imaginii(dupa model). Se aleg cuvinte scurte : mac, sac , bec , ou , urs.

2. Educatoarea imparte grupa in doua echipe , afiseaza pe tabla imagini insotite de cuvantul care le reprezinta. Copiii vor scrie dupa model cuvintele date.

Sa deseneze cel putin trei imagini care sa inceapa cu sunetul final al denumirii imaginii precedente.

Aprecierea modului in care s-a desfasurat jocul , si asupra comportamentului copiilor in timpul jocului. Se acorda stimulente.

-conversatia

-conversatia

-conversatia

- povestirea

Explicatia

- povestirea

Explicatia

-povestirea

Explicatia

Conversatia

explicatia

conversatia

Evaluez capacitatea copiilor de a raspunde corect la intrebari

Observarea sistematica

Evaluez capacitatea elevilor de a raspunde clar, corect, complet la intrebarile date si de a folosi cuvintele noi invatate;

Evaluez modul de intelegere a textului



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6040
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved