CATEGORII DOCUMENTE | ||
|
||
Astronomie | Biofizica | Biologie | Botanica | Carti | Chimie | Copii |
Educatie civica | Fabule ghicitori | Fizica | Gramatica | Joc | Literatura romana | Logica |
Matematica | Poezii | Psihologie psihiatrie | Sociologie |
|
PROIECT DIDACTIC
Educatoare:
Grupa: mijlocie
|
|
Categoria de activitate:Educatie muzicala
Tema: -'Ploaia'
- „Misca vantul frunzele”
Tipul de activitate:
- de repetare
- de invatare
Forma de realizare:
- cantec
- joc muzical
Scopul activitatii:
Formarea tinutei si a respiratiei corespunzatoare obtinerii unei emisii vocale curate; formarea deprinderii de a canta expresiv si de a sesiza si executa sunete cu durata si inaltimi diferite; educarea capacitatii copiilor de a asculta si de a interpreta piese muzicale simple.
Obiective operationale:
La sfarsitul activitatii didactice toti copiii trebuie:
a)cognitive:
- sa interpreteze corect melodia respectand durata , inaltimea si intensitatea sunetelor;
- sa stie despre ce este vorba in cantec, sa perceapa usor versurile cantecului;
- sa consolideze cantecul „Ploaia”;
- sa invete corect jocul muzical: „Misca vantul frunzele”.
b)afective:
- sa participe cu interes la activitate.
c)psiho-motorii:
- sa execute corect miscarile jocului muzical.
Metode si procedee: surpriza, auditia, conversatia, demonstratia, exercitiul,
explicatia.
Material didactic: planse cu imagini reprezentand actiunile jocului muzical.
Material bibliografic:
- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii –
Bucuresti 2005;
Forme de organizare: frontal si individual
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 20-25minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
|
I. |
Captarea atentiei |
Copii, eu am venit astazi cu ursuletul Martinel care a auzit ca voi sunteti copii ascultatori si stiti canta frumos. A vrut si el sa va cunoasca si sa cante impreuna cu voi. |
Surpriza Conversatia | ||
II. |
Reactualizarea cunostintelor |
Priviti cu atentie ursuletul. Ce are el in mana? De ce credeti voi ca si-a luat umbrela? Deci ursuletul se teme de ploaie . Voi stiti cum se aude cand ploua? Ati invatat si voi un cantec despre ploaie pe care vreau sa-l cantam ursuletului. Dar mai intai haideti sa ne incalzim vocile pentru a canta frumos. Suflam un fulg din palma (inspiram profund), expiram (suflam fulgul). Cum canta trompeta? Am sa vi-l cant eu mai intai pentru a vi-l reaminti. Se canta apoi cantecul cu toti copiii si pe grupe. Le arat o plansa cu un copac in bataia vantului. Ce vedeti voi aici? Cum este el? |
Conversatia Exercitiul
Auditia Conversatia | ||
III. |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Copii,astazi la activitatea de educatie muzicala vom invata un joc care se numeste „Misca vantul frunzele”. |
Conversatia | ||
IV. |
Dirijarea procesului de invatare |
Se expune continutul jocului muzical, apoi se executa cantecul de doua – trei ori |
Auditia | ||
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
|
avandu-se in vedere o executie clara, corecta, nuantata. Se canta jocul muzical aratand imaginile. Cant prima stofa si execut miscarile specifice. O repet cu copiii. Cant a II – a strofa si o repet si cu copiii. Cant I si a II-a strofa (tot cantecul)si il repet cu copiii. |
Demonstratia Exercitiul | ||||
V |
Evaluarea |
Ii asez in picioare in semicerc. Vor canta pe grupe (fete, baieti) cate o strofa si apoi individual. |
Exercitiul | ||
VI |
Incheierea activitatii |
Apreciez verbal modul in care au participat la activitate si le ofer recompense. |
Explicatia |
|
|
Politica de confidentialitate |
Vizualizari: 2436
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2021 . All rights reserved
Distribuie URL
Adauga cod HTML in site