Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC - Pomi infloriti - Culori calde, culori reci - Contrastul cald-rece

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a



Propunator:

Aria curriculara: Educatie plastica

Tema plastica: Culori calde, culori reci - Contrastul cald-rece

Subiectul: Pomi infloriti

Tipul de lectie: lectie de invatare si de formare a priceperilor si deprinderilor.

Obiectiv fundamental: aprofundarea cunostintelor despre culorile reci si calde, despre contrastul cal-rece prin realizarea lucrarii "Pomi infloriti"

Obiective operationale:

O1 - sa recunoasca culorile din spectrul culorilor;

O2 - sa cunoasca culorile calde si culorile reci;

O3 - sa foloseasca culorile calde si culorile reci;

O4 - sa respecte tema data;

O5 - sa isi aprecieze corect plansele colegilor dar si pe a lor.

Strategii didactice:

1. Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul, observatia, munca independenta, problematizarea.

2. Resurse:

a)         oficiale: programa invatamantului primar;

b)    materiale de lucru necesare, CD Vivaldi - "Primavara", planse demonstrative (ANEXELE 8, 9);

c)         de timp: ora de 45;

d)        umane: clasa de elevi.

DESFASURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

SECVENTELE LECTIEI

OB.

OP.

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

EVA-

LUARE

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE

DE INVATA-MANT

I.

MOMENT

ORGANIZATORIC

Indrumarea elevilor in vederea pregatirii celor necesare pentru lectie; asigurarea linistii si ordinii.

Pregatirea celor necesare pentru lectie: foi de desen, acuarele, pensoane, vas pentru apa etc.

II.

ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

O1

O2

Se vor improspata cunostintele despre cromatologie (culori primare, binare).

Discutii legate de anotimpul primavara:

- Ce anotimp a sosit?

- Care sunt semnele primaverii ?

Care sunt culorile reci?

De ce le numim reci?

Care sunt culorile calde?

De ce le numim clade?

Elevii raspund la intrebari:

- culori primare (R, G, A);

- culori binare (O, V, VI).

A sosit anotimpul primavara.

Semnele primaverii sunt: aparitia ghioceilor, sosirea pasarilor calatoare, incalzirea vremii, inmugurirea copacilor si inflorirea lor.

Culorile reci sunt albastru, verde si violet.

Le numim reci deoarece dau senzatia de rece, de frig, ne intristeaza.

Culorile calde sunt rosu, orange si galben.

Le numim calde deoarece dau senzatia de caldura, de bucurie.

conversatia

conversatia

plansa

metodica

peisaj de primavara

Evaluare recipro-

ca

Apreci-ere verbala

III.

ANUNTAREA TEMEI PLASTICE SI A OBIECTIVELOR



Se anunta tema plastica Culori calde, culori reci si obiectivele orei, subiectul fiind Pomi infloriti.

Elevii asculta cu atentie explicatiile invatatoarei.

expunerea

IV.

ETAPA DE COMUNICARE, INFORMARE SI INSTRUCTAJ

Se va prezenta doua planse (ANEXELE 8, 9) despre primavara cu o livada inflorita de pe care pot observa culorile utilizate.

Unde sunt culorile calde (R, O, G) reprezentate pe planse? dar cele reci (V, A, Vi)?

Ati vazut cum s-au distribuit culorile calde si cele reci. Sunteti liber sa asezati culorile asa cum doriti numai sa le folositi pe toate.

Veti desena nu doi sau trei copaci, ci o livada de pomi infloriti.

Linia orizontului sa fie undeva cam la jumatatea foii sau putin mai sus.

Puteti folosi creionul pentru a trasa usor linia copacului, pentru ca mai apoi cu grjia sa desenati pomul.

Nu folositi multa apa in culoare pentru a se evita suprapunerea culorilor.

Lucrati ingrijit si cu multa atentie.

Incercati sa nu copiati plansele model si nici pe cea a colegului vostru de banca.

Elevii observa plansa cu atentie si participa la discutii.

Pe prima plansa (ANEXA 8) culorile calde se gasesc in copaci, iarba, soare; cele reci se gasesc in iarba, cer.

Pe cea de-a II-a plansa(ANEXA 9) culorile calde se gasesc la soare, copaci; iar cele reci in iarba, pe cer.

observarea

conversatia

explicatia

plansa

"Pomi infloriti"

Observa-rea

sistema-tica

V.

ETAPA DE CREATIE SI DE FORMARE A PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR

O2

O3

O4

Se solicita elevilor sa lucreze individual respectand etapele de lucru.

In timp ce elevii lucreaza invatatorul indruma in permanenta activitatea (individual) sau frontal.

In timp deseneaza, elevii vor asculta Vivaldi cu piesa "Primavara"

Elevii deseneaza cu atentie repectand tema data

activitate independenta

Observa-rea

sistemati-ca

autoeva-luare

VI.

ETAPA DE ANALIZA SI EVALUARE

O5

Se fac aprecieri asupra modului de lucru al tuturor elevilor:

- incadrarea corecta pe foaia de desen;

- respectarea temei plastice;

- realizarea sugestiva a subiectului, prin expresivitatea plastica;

- folosirea elementelor de limbaj plastic;

Se evidentiaza cele mai reusite lucrari si se noteaza.(ANEXELE 10, 11, 12)

Se fac precizari pentru activitatea din ora urmatoare.

Se coordoneaza activitatea de incheiere a orei.

Elevii participa la analiza lucrarilor spunandu-si parerea despre lucrarile colegilor si propriile lucrari tinand cont de criteriile stabilite.

Elevii isi noteaza materialele necesare pentru urmatoarea activitate.

Strang materialele si fac curatenie.

analiza rezultatelor  activitatii

plansele realizate de elevi in ora

evaluare recipro-ca

autoeva-luare





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 7117
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved