Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC - Dominanta de culoare - Educatie Plastica

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



SCOALA: "Horea, Closca si Crisan" Brad, jud. Hunedoara

CLASA: a VI-a B

DATA

PROFESOR

OBIECTUL: Educatie Plastica

TEMA  PLASTICA: Dominanta de culoare

SUBIECT  APLICATIV: Miscare

OBIECTIV  FUNDAMENTAL: insusirea notiunii de dominanta cromatica ;  dezvoltarea gandirii divergente

TIPUL LECTIEI: de invatare si de formare a priceperilor si deprinderilor

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1- Sa rezolve problema plastica

O2- Sa respecte etapele de lucru

O3- Sa recunoasca dominanta de culoare intr-o compozitie

STRATEGIA DIDACTICA

METODE: conversatia

metoda sinectica

activitatea practica individuala

MIJLOACE coala de desen

acuarela

pensule

vas pt.apa

carpa de sters

ETAPELE

LECTIEI

OB.

OP.

ARII DE CONTINUT

STRATEGIA  DIDACTICA

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

MIJLOACE

1. Moment organizatoric

Cer pregatirea materialelor si instrumentelor de lucru.

Fac prezenta.

Pregatesc cele necesare desfasurarii lectiei.

-conversatia

materiale necesare activitatii practice

2.Rememorarea si reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

Intreb despre ce am discutat ora trecuta.

Cer sa-mi spuna ce este o gama cromatica si sa enumere tipuri de game

.game cromatice

.succesiune de culori care se potrivesc

.simpla, compusa, majora, minora etc.

-dialogul dirijat

3.Etapa de creatie si de formare de priceperi si deprinderi

O1

O2

Solicit elevilor :

-sa acopere suportul cu culoarea preferata

-sa construiasca cu pensula, cu o culoare contrastanta (inchis-deschis, cald-rece), 3 pomi cu ramuri miscate de vant, asezate pe suprafata dupa preferinta

-sa traseze o cale ferata serpuita care sa treaca prin spatele pomilor

-sa redea o sosea, paralela cu calea ferata, dar care sa treaca prin fata pomilor

-sa completeze lucrarile cu alte semne plastice la alegere propuse de profesor sau de elevi: stalpi inalti de electricitate, case prietenoase, dealuri lenese, munti semeti, soare vesel, nori calatori, pasari gurese, autoturisme sprintene, tren galagios, gara singuratica, oameni grabiti- dar toate, luate impreuna, sa exprime ideea de miscare.

Dupa terminarea lucrarilor anunt esenta problemei:

-rezolva problema succesiv, asa cum este prezentata

-lucreaza individual

-metoda sinectica

-activitate practica individuala

-materiale necesare activitatii practice :

coala de bloc

acuarela

pensule

vas pt.apa

carpa de sters

4.Anuntarea temei

Tema plastica : Rolul culorii dominante in compozitie

Retin tema

-explicatia

5.Analiza si evaluarea

O3

Rolul unificator, legitate a limbajului vizual, este subliniat prin

analiza unor lucrari (avand diferite dominante).

Arat cum prin dominanta cromatica(tenta asternuta initial),

s-au armonizat (infratit) culorile folosite ulterior, in acest mod obtinandu-se unitatea (inchegarea) si expresivitatea.

Astfel, expresivitatea elementelor componente ale compozitiei (desi diferite) este subliniata de expresivitatea dominantei cromatice.

Asculta explicatia

-explicatia

6.Concluzii si aprecieri

Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii.

Evidentiez elevii cu rezultate optime.

Notez elevii

stimulativ.Anunt materialele necesare orei urmatoare.

Asculta modul de apreciere.

Retin care sunt materialele necesare orei urmatoare.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4946
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved