Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Numeralul Clasa: a III-a

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data



Clasa: a III-a

Scoala: ,Elena Cuza'

Practicant:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Subiectul: Numeralul

Tipul de lectie: de sistematizare, fixare si consolidare a cunostintelor

Obiectiv fundamental: sa recunoasca numeralul in texte date;

Obiective operationale:

O1 - sa scrie corect cu litere numerale;

O2 - sa identifice numerale in texte date;

O3 - sa numeasca situatii de folosire a numeralului;

O4 - sa scrie corect ,o data' ca numeral si ,odata' ca adverb;

Strategii didactice:

1. Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia

2. Resurse:

a)      materiale: culegere de exercitii

b)      de timp: 90 min (2 ore)

c)      bibliografice:

Trandafir, Maria; Turbatu, Doru et al - Ghid pentru absolventii clasei a IV-a, Ed. Leris, Iasi, 2005

Birau, Rodica - Sa dezlegam tainele limbii romane, Ed. Cargo, Craiova, 2001

3. Forma de organizare a activitatii: frontal, individual

Evenimentul didactic

Timp alocat

Ob. Op.

Continuturile invatarii

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijl. de invatam.

Moment organizatoric

1 min

Pregatirea materialelor de lucru - manuale, culegeri, caiete, pixuri etc.

Verificarea temei

3 min

Verificarea temei pentru acasa

Captarea atentiei

4 min

O3

Ghicitoare:

,Am un stejar cu douasprezece ramuri,

Pe fiecare ramura patru cuiburi,

In fiecare cuib sapte oua.'(Anul, luna, saptamanile si zilele)

- Copii, cand folosim numere in viata de zi cu zi? (numerotarea paginilor, preturile produselor, scrierea scorului la diverse jocuri, cartile de joc etc)

Conversatia

Imagini cu diverse contexte in care se folosesc numerale

Capacitatea de a numi situatii in care se folosesc numerale

Anuntarea subiectului

2 min

- La fel ca si ora trecuta, vom discuta astazi si ne vom juca cu ,numere', de fapt vom invata mai multe despre numeral - sa scriem corect numerale, sa identificam numerale in diverse texte.

Explicatia

(Re)sistematizarea, consolidarea, fixarea cunostintelor asimilate anterior

2 min

5 min

5 min

3 min

15 min

15 min

15 min

O2

O1

O1

O2

O4

Recapitulam definitia numeralului - rog un copil sa spuna ce este numeralul. Numeralul este partea de vorbire care arata numarul obiectelor prin numarare. (exprima un numar, numarul obiectelor, ordinea obiectelor).

Scriu urmatorul text pe tabla:

,Dar sapte turci pe el sarira,

Si sapte sabii-l lovira,

Si-al optulea, un turc barbos,

Izbi turbat de sus in jos.' (G. Cosbuc - Coloana de atac)

Cerinte:

alegeti din text cuvintele care exprima numere;

Cititi urmatoarele numerale: 8, 13, 23, 18, 12, 530, 564, 18. Scrieti-le pe caiete cu litere!

Completati expresiile urmatoare cu numerale potrivite:

A vorbi intre ochi

Seamana ca . picaturi de apa

In timp si .. miscari

Scriu urmatorul text pe tabla:

Si din capatul drumului, tantos, un cucos se ivi. Cucosul s-a apropiat, s-a uitat cu un ochi la carabus, si a trecut mandru inainte. (Emil Garleanu, Saracutul!)

Rog elevii sa identifice numeralele din text si explic diferenta de la un cucos si un ochi, si anume ca in primul caz este vorba despre un cucos oarecare (art nehot - fara a preciza acest lucru, ci numai spunand ca nu arata un numar, ci numai insoteste un subst.), iar in al doilea exemplu explic ca acesta privi cu un ochi, nu cu amandoi (numeral).

Mai dau un exemplu si rog elevii sa identifice numeralele:

, intr-o zi, se lua dupa un iepure si dete o sageata, dete doua, si nu-l nimeri.' (P.Ispirescu, Tinerete fara batranete )

Se dau textele:

,o data, de doua ori, de zece ori, de nenumarate ori, ridicai dealul cu cardul de copii

Da' noi nu mai mergem acasa?

Ba da, dar sa ne mai dam inca o data'

Mihail Sadoveanu - Mos-Craciun)

,A fost odata un om care toata viata lui nu s-a putut potrivi cu lumea - un om sucit. (I.L. Caragiale, Canuta, om sucit)

Identificati numeralele din text.

Explic elevilor scrierea o data si   odata. Numeralul o data inseamna una data (o singura data); el se refera la actiuni care se pot repeta. De ex: O data am nimerit, de doua ori am gresit.

Odata are sensurile de odinioara (candva), deodata, indata.

Pe aici era odata o padure.

Fara sa spuna nimic, odata (deodata) se repezi la usa.

Activitate in completare - fisa de lucru (vezi anexa).

Copiii lucreaza independent si apoi se lucreaza frontal cu explicatii suplimentare, extinzand posibilitatile de abordare ale textului.

Conversatia

Exercitiul

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Exercitiul

Capacitatea de a identifica numerale in texte date;

Capacitatea de a scrie corect in litere numerale;

Capacitatea de a identifica numerale in texte date;

Capacitatea de a scrie corect ,o data' ca numeral si ,odata' ca adverb

Realizarea feedbackului

3 min

Feedbackul se realizeaza permanent prin incurajari, gestica, mimica etc.

Asigurarea retentiei si a transferului

3 min

Va provoc sa mergeti in pauza si sa va uitati prin curtea scolii, pe holuri sa observati daca exista si alte numerale.

Tema pentru acasa.

Conversatia

Fisa de lucru

  1. Scrie sirul numeralelor cardinale de la unsprezece pana la nouasprezece si apoi din zece in zece de la douazeci pana la nouazeci.
  2. Construieste cate o propozitie in care numeralele paisprezece, saisprezece, optsprezece, o suta, un million sa insoteasca un substantiv la genul masculin sau neutru.
  3. Subliniati numeralele din textul urmator:

Si mananca ei la un loc tustrei, pana ce gatesc de mancat toate cele cinci paini. Dupa ce au mantuit de mancat, calatorul strain scoate cinci lei din punga si-i da celui ce avusese trei paini, zicand:

Primiti . aceasta mica multamita de la mine. Veti cinsti mai incolo cate un pahar de vin sau veti face cu banii ce veti pofti.

Cei doi nu prea vroiau sa primeasca dar dupa multa staruinta din partea celui de-al treilea au primit. De la o vreme, calatorul strain si-a luat ziua buna de la cei doi. (I. Creanga -Cinci paini)



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6448
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved