Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: MIJLOCIE, CINE SI CUM PLANIFICA / ORGANIZEAZA O ACTIVITATE?

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DE ACTIVITATE Activitate matematica - Aseaza-ma la casuta potrivita, joc logic
Ghirlanda din flori si frunze
Proiect didactic Grupa: mare Educatie psihomotrica
PROIECT DIDACTIC GRUPA : mijlocie - Natura
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE - Grupa pregatitoare, PROIECT DIDACTIC, Cum si cu ce calatoresc?
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii (3-6/7 ani)
ORGANIZAREA SI DESFASURAREA ACTIVITATILOR DE LECTURA DUPA IMAGINI
PROIECT DIDACTIC - GRUPA: mica, Matematica, A cata jucarie este ?
PROIECT TEMATIC FRUCTE DE TOAMNA
METODE ALTERNATIVE DE EVALUARE UTILIZATE IN INVATAMANTUL PRESCOLAR

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect de activitate integrata dec cantec si dos lipire semaforul : panificare grupa mijlocie ce sicum planificam o activitate : activitate reguli de circulatie grupa medie : proiect didactic cu tema regulile de circulaC89Bie :

                        PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 11.02.2009

GRUPA: MIJLOCIE II (CLOPOTEILOR)

TEMA INTEGRATOARE: “ CINE SI CUM PLANIFICA / ORGANIZEAZA O ACTIVITATE?”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: OM SI SOCIETATE, ESTETIC SI CREATIV

TEMA ACTIVITATII: “MICII POLITISTI”

TIPUL ACTIVITATII: ACTIVITATE INTEGRATA

SCOPUL ACTIVITATII: - precizarea unor reguli de circulatie  (a trece strada in locuri special amenajate -treceri

                                               pentru pietoni ) 

                                              - contributii la formarea deprinderii de a interpreta culorile semaforului,                     

- consolidarea priceperilor si deprinderilor de colorare intr-un contur dat si de rupere si

lipire a hartiei,

- consolidarea deprinderilor si priceperilor de aplicare a tehnicilor de pictura,

- contributii la dezvoltarea atentiei si a spiritului de observatie,

METODE SI PROCEDEE:  - metode active: munca in echipe, munca in grupuri mici

                                                 - metode traditionale: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.

 MIJLOACE DIDACTICE: carton, planse; semafoare, pietoni, masini realizate -din carton,

                                                  diplome,acuarele, pensule, lipici, autocolant alb.     

DURATA: 40 min

EDUCATOARE: IULIA BUIGA, GRADINITA “LIZUCA”, CLUJ-NAPOCA

ETAPE / CONTINUT

ESENTIAL

   OBIECTIVELE

    ACTIVITATII

            CONCEPEREA SI ORGANIZAREA          

                                 ACTIVITATII

EVALUARE

        SI

FEEDBACK

1. MOMENT

ORGANIZATORIC

- pregatirea grupei pentru activitate.

- aerisirea salii de grupa,

- pregatirea materialului didactic necesar pentru activitate,

- stabilirea linistii,

-activitati de intarire a sarcinilor formulate,

2. CAPTAREA

     ATENTIEI:

- ghicitori despre

politist si alte elemente ale circulatiei rutiere,

- sa raspunda corect la ghicitori,

-pentru etapa de captare a atentiei, voi folosi diverse ghicitori despre politist si alte elemente ale circulatiei rutiere (semafor, trecere pentru pietoni), la care copiii vor trebui sa gaseasca raspunsul corect.

- intarire pozitiva,

- aprecieri verbale,

3. ANUNTAREA

        TEMEI:

   “MICII                POLITISTI”

- sa recepteze tema activitatii,

- le voi spune copiilor ca azi, va veni la noi un politist, care ne-a pregatit o surpriza: vrea sa fim azi nistemici politisti

- observarea comportamentului,

4. DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A ACTIVITATII:

- pregatirea materialelor necesare pentru activitate,

- sosirea politistului,

- prezentarea uniformei, a ocupatiei,

- stabilirea imaginilor corecte si a celor gresite,

- analiza politistului legata de prima sarcina a copiilor,

- realizarea jocului sub diferite variante,

- aprecieri din partea politistului asupra participarii copiilor la joc,

- recitarea poeziei

Stopul

-sa rupa hartia glasata,

 -sa lipeasca bucatile de hartie,

- sa picteze masinile,

- sa lipeasca autocolant pe carton,

- sa asculte prezentarea politistului,

- sa identifice imaginile corecte,

- sa identifice imaginile gresite,

- sa asculte analiza facuta de politist,

- sa asculte cu atentie culoarea spusa de educatoare,

- sa execute corect sarcina atribuita,

- sa recite cate un vers din poeziaStopul

- inainte de venirea politistului, le voi propune copiilor sa realizam impreuna materialele de care vom avea nevoie la activitate.

- astfel, colectivul grupei va fi impartit in pietoni, masini si semafoare: 4 copii vor fi costumati in semafoare, 8 copii vor fi masini, iar restul vor fi pietoni.

-pentru aceasta, cei 8 copii isi vor picta individual masina, ceilalti 4 vor rupe si vor lipi hartie rosie pe o parte a semaforului si hartie verde pe cealalta, iar restul copiilor vor lipi autocolant alb pe soseaua realizata din carton, pentru a evidentia trecerea pentru pietoni.

- dupa sosire, politistul se va prezenta, isi va prezenta uniforma, ocupatia si le va spune copiilor ca azi a venit sa ii supuna la un test, la un concurs, pentru a vedea cat sunt de pregatiti pentru a deveni politisti,

-pentru inceputul concursului, copiii vor fi impartiti in 4 grupe, iar fiecarei grupe politistul ii va da doua imagini.

-fiecare copil din fiecare grupa va primi cate o bulina neagra si cate o bulina rosie: bulina rosie va trebui sa o puna la imaginea care este corecta din cele doua, iar pe cea neagra la imaginea gresita,

-dupa atasarea bulinelor, politistul va analiza si va aprecia fiecare grupa,

-dupa terminarea primei probe din concurs, le voi sugera copiilor sa ne jucam un joc nou, folosindu-ne de materialele pe care le-am realizat anterior,

-astfel, fiecare copil, in functie de materialul pe care l-a realizat, va fi inclus intr-o grupa: a masinilor, a semafoarelor, a pietonilor,

- acestia vor fi asezati la fel ca pe strada, iar educatoarea va dirija circulatia: cand va spune ca la pietoni semaforul arata culoarea verde, copiii care au aceasta sarcina vor ridica semaforul care indica aceasta culoare, pietonii vor traversa strada, iar masinile se vor opri, deoarece semaforul lor arata culoarea rosie.

-jocul se va desfasura in mai multe variante, in functie de culorile semafoarelor date de educatoare.

-dupa incheierea jocului, politistul va face aprecieri asupra participarii copiilor la joc si ii va ruga sa ii spuna o poezie despre circulate, pe care au invatat-o aici la gradinita.

-copiii vor recita poeziaStopulinsa nu colectiv, ci fiecare copil va recita cate un vers.

- inainte de acordarea diplomelor, voi antrena copiii intr-o discutie, in care sa imi spuna daca mai vor sa se faca politisti cand vor creste mari, (sau nu) si de ce.

- aprecieri verbale:

Foarte bine

- intarire pozitiva,

- observarea comportamentului

nonverbal,

- aprecieri verbale

Foarte bine

“ Bravo”

-intarire pozitiva

- aprecieri individuale si colective,

-observarea comportamentului verbal,

-aprecieri verbale

5. INCHEIEREA ORGANIZATA A ACTIVITATII:

- aprecieri din partea politistului,

- diplome

- sa constientizeze aprecierile facute,

- in final, politistul va felicita copiii pentru cunostintele pe care le au despre circulatie si ii va premia cu diplome, din care reiese participarea lor la acest concurs intitulat

Micii politisti”.

- aprecieri finale

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2065
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved