Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

ēkaģeogrāfijaķīmijaBioloģijaBiznessDažādiEkoloģijaEkonomiku
FiziskāsGrāmatvedībaInformācijaIzklaideLiteratūraMākslaMārketingsMatemātika
MedicīnaPolitikaPsiholoģijaReceptesSocioloģijaSportaTūrismsTehnika
TiesībasTirdzniecībaVēstureVadība

Auto bremžu sistēmas - Kursa darbs macību priekšmeta ”Inženierdarba pamati”

tehnika+ Font mai mare | - Font mai micDOCUMENTE SIMILARE

LATVIJAS LAUKSAIMNIECĪBAS UNIVERITATE

Tehniska fakultate

Spēkratu institūtsAuto bremžu sistēmas

Kursa darbs macību priekšmeta ”Inženierdarba pamati”

Anotacija

Kušnirs J. Auto bremžu sistēmas: kursa darbs. Jelgava: LLU, 2009.  lpp.

Kursa darba uzdevums ir izpētīt un iepazīties ar auto bremžu sistēmu, tas uzbūvi un darbības principiem.

Tiek aplūkotas bremžu sistēmas sastavdaļas, to darbība, ka arī dažas elektroniskas sistēmas, kas ar bremžu palīdzību palīdz auto braucējiem droši piedalīties satiksmē. Aplūkotas galvenas atšķirības starp rūpnīcas standarta bremžu sistēmam un alternatīvajam sistēmam, kas paredzētas autosportam. Sporta bremžu sistēmu uzstadīšana, aptuvenas izmaksas un priekšrocības.

Rezultata tiek dots ieskats par auto bremžu sistēmam, jo daudzi autovadītaji nemaz nenojauš ka tiek apturēts viņu auto.

стр.

Цэлъ работы ознакомится и разузнатъ тормазную систему автомобиля,составляющие детали и принцып работы.

Ознакомление с составляющими деталями, их работой.

Annotation

Kušnirs J. Car’s brake system: course paper. Jelgava: LLU, 2009.  pp.

The task of the course paper is to research the prynciples - how does the brakes work and the construction of brakes.

Researvhing the components, charasterysticks and some electronical devices, which controlls wheel slipping, that halps to drive safely. The comparing of standart brakes with performance brakes. Approximate costs of performed brakes and the advantages.

As a result is an owerview of the brake systems, for thos, who don’t evan have a clue about how does their cari s being stopped.

Saturs

Ievads

Bremzes ir jebkura transportlīdzekļa neatņemama sastavdaļa. Bremžu sistēma ir tik stipra, cik stipra ir tas vajaka vieta. Tapēc neviena bremžu aprīkojuma posma nav pieļaujami nekadi kompromisi. Autovadītajs uzticas, ka bremžu sistēma darbojas par visiem simts procentiem.

Jau pašos auto industrijas pirmsakumos, projektētajiem bija jaizdoma ne tikai tas, ka transporta līdzeklis parvietosies, bet arī ka to apturēt. Kursa darba tiks sniegts ieskats par vieglo automobiļu bremžu sistēmam.

Ļoti daudzi autovadītaji ikdiena lieto automašīnas. Tas tiek lietotas pie katra krustojuma un katra situacija, kad vadītajs uzskata par vajadzīgu bremzēt. Bet daudzi no viņiem nezin, kas notiek, kad tiek nospiests bremžu pedalis. Tapēc šis darbs var būt ļoti noderīgs tiem, kas ne parak saprot par automašīnam, bet grib nedaudz izglītoties šaja joma.

Nedaudz no vēstures

Tucker Torpedo – automašīna, kuru 1948. gada radīja izgudrotajs Prestons Tomas Tuckers (Preston Thomas Tucker). Radot šo auto izgudrotajs uzsvaru lika uz to, lai auto būtu drošs un ta bija prioritate radot šo auto. Pēckara gados Takera majas pagalma esošaja darza majiņa tika uzsakta auto izgatavošana un 1948. gada par viņa un vēl dažu entuziastu darba augli kļuva „Tucker Torpedo”. Automašīnas galvena vērtība bija drošība, ASV 1948. gada neskatoties uz daudzu cilvēku bojaeju neviens autoražotajs par to nebija aizdomajies, vismaz nedarīja neko tadu, lai darītu savus auto drošakus pasažieriem. „Tucker Torpedo” drošība bija galvenais - automašīna bija aprīkota ar drošības jostam, polsterētu automašīnas priekšējo paneli un automašīnas logiem, kas sadursmes gadījuma nevis sašķīda lauskas un ievainoja pasažierus, bet gan kuri avarijas gadījuma „izspragtu” no automašīnas. Automašīna bija krietni vieglaka, neka citas ta laika automašīnas, kas būtiski samazinaja degvielas patēriņu, turklat auto dizainu radot tika ņemta vēra arī aerodinamika, auto formas tika veidotas ta lai mazinatu gaisa pretestību. Taču lielu ievērību ir cienīgi tehniskie jauninajumi – neatkarīga piekare, kas braukšanu pa nelīdzenu ceļa segumu darīja ievērojami komfortablaku, disku bremzes, kas ievērojami samazinaja bremzēšanas ceļu, gaismas lukturi, kas pagriezienos griezas braukšanas virziena lai uzlabotu redzamību tumsas apstakļos un aizmugurē novietots motors. Visi šie jauninajumi, bija ta laika cilvēkam pilnīgi sveši un zinama mēra izgudrotajam bija taisnība nosaucot auto par rītdienas auto, jo lielie auto industrijas parstavji, kas valdīja ASV auto tirgū „izspieda” šo mazo ražotaju no auto tirgus, darot visu iespējamo, lai „Tucker Torpedo” netiktu ražots, darot visu, lai cilvēki neieraudzītu šīs novatoriskas idejas, kas darītu viņu dzīves ikdienu labaku un komfortablaku. „Tucker Torpedo”, auto, kas tika radīts pirms sava laika – rītdienas auto, visas šīs Prestona Tomasa Takera ta laika inovacijas tiek izmantotas mūsdienu autobūvē. Kopa tika saražoti 51 šīs markas automašīnas, no kuram 47. ir saglabajušas līdz pat mūsdienam.

Ka darbojas bremzes

Mēs visi zinam, ka nospiežot bremžu pedali, mašīna sak bremzēt, līdz ta apstajas. Bet ka strada bremze? Ka tiek parveidota enerģija, ar ko tiek spiests pedalis, enerģija, kas liek automašīnai apstaties? Ka tas niecīgais spēks, ar ko mēs uzspiežam uz bremžu pedaļa, var apturēt kaut ko tik lielu, ka mašīna?

1. att. bremžu sistēmas sastavdaļas: Pedal- bremžu pedalis; Booster- vacuum pastiprinatajs; Master Cylinder- galvenais bremžu cilindrs; Combo valve- savienotajvarsts; Disc Brakes- disku bremzes; Lines- bremžu caurules; Emergency Brake- rokas bremze; Drum Brake- trumuļu bremzes.

Tatad, uzspiežot bremžu pedali, spēks, ar ko tiek spiest uz pedali, ar bremžu šķidruma palīdzību tiek novadīts uz bremzēm. Taču bremzēm ir nepieciešams daudz lielaks spēks, neka tas tiek radīts ar kaju. Tadēļ ir divu veidu sistēmas, ka to panakt:

Mehanisko sistēmu sistēma

Hidraulisko spēku palielinoša sistēma

Bremzes ar berzes palīdzību iedarbojas uz riepam, savukart riepas tapat iedarbojas uz ceļa segumu.

Taču jaatceras, ka kinētiska enerģija atkarība no atruma pieaug kvadratiski:

E=mv2/2

kur, E- kinētiska enerģija; m- masa; v- atrums.

Tatad, atrumu divkaršojot, kinētiska enerģija četrkaršojas, un bremzēšanas ceļš arī četrkaršojas. Bremzēšanas ceļa garumu iespaido arī citi faktori, ka piemēram bremžu temperatūra, šķidrums uz bremžu diskiem. Bremzējot, berzes rezultata rodas ievērojams siltuma daudzums, kas ietekmē bremžu efektivitati. Intensīvas braukšanas laika var novērot, ka bremžu diski ir uzkarsuši sarkani. Pie tadam temperatūram bremzes vairs nestrada ar maksimalo efektivitati. Jauzmanas arī pēc automašīnas mazgašanas, jo ūdens uz bremžu diskiem samazina berzi. Tapēc ir ieteicams pēc auto mazgašanas, nožavēt bremžu diskus, braucot pa taisnu ceļu uz īsu laiku nospiežot bremzes. Šī darbība liks siltumam iztvaicēt šķidrumu, un bremzes atkal spēs pilnvērtīgi funkcionēt.Uz taisna ceļa bremžu efektivitates zudums nav tik būtisks, ka krustojuma vai kada lpagrieziena.

Mehaniskas bremžu sistēmas


Lai panaktu vajadzīgo spēku pietiekošas berzes radīšanai, kas nepieciešama lai apturētu automobili, ir nepieciešams lielaks spēka plecs.

2. att. Pedaļa shematiskais attēls.


Mehanisko bremžu sistēma darbojas pateicoties sviram un trosītēm.

3. att. Mehanisko bremžu sistematiska shēma.

Ta, pat darbojas arī rokas bremzes, kura sastav no sviras, trosītēm un bremžu sistēmas.

4.att. Rokas bremzes sistematiska shēma: 1-bremžu pedalis (rokas bremzes svira); 2,3- trosīte; 4- izspiedēj svira.

Hidrauliskas bremzes

Arī hidraulisko bremžu sistēma ar spēku, ko rada cilvēks, spiežot pedali, nepietiek. Tapēc bremzes darbojas pēc tada pat principa, ka hidrauliskais pacēlajs. Pie pedaļa piestiprinatais cilindrs, kas pēc diametra ir mazaks, neka cilindrs bremžu suporta, izspiež bremžu šķidrumu pa caurulītēm. Spēks, ar kadu iedarbojas cilindrs suporta ir daudz lielaks, neka spēks, ar ko iedarbojas uz galveno bremžu cilindru.


5. att. Hidraulisko bremžu pamata darbības shēma: 1- bremžu pedalis; 2- galvenais cilindrs; 3- bremžu caurules; 4- suporta cilindrs; 5- bremžu kluči.

Izšķir 2 veidu hidrauliskas bremzes:

Disku bremzes

Trumuļu bremzes

Disku bremzes

Standarta disku bremzes.


Tas darbojas, cilindram spiežot uz bremžu klučiem, kas, savukart, beržas pret disku, kurš rotē. Disku bremzes salīdzinajuma ar trumuļu bremzēm ir daudz efektīvakas. Tas ievērojami samazina bremzēšanas ceļu. Galvenas priekšrocības ir ventilējamo disku daudz atraka atdzišana, daudz lielaks spiediena spēks, ko var panakt ar vairakiem suporta cilindriem.

6. att. Disku bremzes: brake pads- bremžu kluči; brake calipers- bremžu suporti; brake rotor/ disc- bramžu disks.

Standarta bremžu suportiem ir viens vai divi cilindri, bet ja ir nepieciešams palielinat bremžu spēku, uzstada suportus ar trīs un pat četriem cilindriem. Vienīgais šo bremžu trūkums ir tads, ka, ja bremžu disks ir nedaudz saliekts, tad bremzēšanas laika var just nepatīkamu vibraciju.

Sporta disku bremzes.

Tas galvenokart atšķiras ar bremžu disku, kas var būt lielaks par standarta, ar suportu, kam ir vairak cilindru, un ar bremžu klučiem, kas paredzēti noteiktiem suportiem. Šadi bremžu diski nodrošina vēl mazaku apstašanas ceļu. Taču tas ir ļoti dargas. Ka, piemēram, šīs D2 bremžu komplekts 286 mm, maksa 880 Ls.


7. att. D2 bremžu komplekts 286 mm.

Priekš parastas iktdienas braukšanas, tas nav vajadzīgs, jo var gadīties, ka mašina, kam tiek uzstadītas tadas bremzes, pat nemaksa tik daudz. Rodas arī problēmas ar bremzēšanas ceļu. Bīstama situacija ar tadam bremzēm, protams, var ļoti atri apstaties, bet aizmugurē braucošajam nav tik labas bremzes, un ir ļoti liela iespējamība, ka viņš ietrieksies jūsu automašīna.

Trumuļu bremzes


8. att. Trumuļu bremzes: Actuator- premium cilindrs; Return spring- atspere; Shoe pivot- atbalsta eņģe; Brake shoe with pad- pakavveida plaksne ar bremžu uzliku; Brake drum- trumulis.

Šīs bremzes bija ļoti popularas pirms automšīnam saka uzstadīt disku bremzes. Tas, savukart, darbojas šadi: bremžu cilindrs ( kurš var būt viens, bet vairak par diviem nevar būt) spiež divas pakavveidīgas plaksnes ar bremžu uzlikam, kuras beržas pret trumuli. Ļoti daudzam automašīnam līdz pat 1992. gadam aizmugurē tika uzstadītas trumuļu bremzes. Tas parsvara nebij parak smagas mašinas, tapēc nebij nepieciešamība. Ka arī trumuļu bremzēm nav tik sarežģīti uzstadīt stavbremzes sviru, ka disku bremzēm. Automašīnas ar aizmugures disku bremzēm un disku stavbremzi noripoja no konvejera astoņdesmito gadu otra pusē. Dažas automašīnas pat līdz 1996. gadam tika izmantotas trumuļu bremzes ka atsevišķas bremzes rokas bremzei ( BMW e46, Opel Vectra), t.i. aizmugurē tika uzstadītas disku bremzes, bet aiz tam stavēja trumuļu bremzes, kas stradaja tikai ka stavbremze.

Anti Bloķēšanas Sistēma (ABS)Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizareDISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2961
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved